Rozpad Unii Europejskiej jest dziś prawdopodobny bardziej niż kiedykolwiek. Wkrótce o wyjściu ze struktur unijnych zadecydują Brytyjczycy. We Francji i Niemczech popularność zdobywają partie, które oficjalnie mówią o chęci wystąpienia z UE. Co w takim przypadku stanie się z Polską i czy pozostaniemy jak zwykle na przysłowiowym lodzie? Szansą mogą okazać się sąsiedzi zza wschodniej granicy – Białorusini. Ale ta szansa ma także swoje ujemne strony.
Białoruś to kraj, o którym władze Polski już dawno zapomniały. Świadczyć może o tym brak oficjalnych wizyt na szczeblu rządowym od ponad 10 lat. Dlatego tak wielką uwagę zwróciła niedawna wizyta szefa polskiego MSZ w tym kraju i spotkanie m.in. z tamtejszym prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Po tym spotkaniu wszyscy zadają sobie pytania, czy określany mianem dyktatora, sprawujący od 1994 roku urząd prezydenta Białorusi, Łukaszenka to opisywany przez główne media czarny charakter czy może światełko w tunelu na wypadek rozpadu Unii Europejskiej i szansa na porozumienie Polski z coraz bardziej wrogo nastawioną Rosją? Co najmniej kilka faktów przemawia za tym drugim scenariuszem, ale zawsze warto mieć na uwadze, że Białoruś niesie za sobą pewne zagrożenia. Czy Polsce może się ta współpraca opłacić? Далее…
Po powrocie z obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego Andżelika Borys pospieszyła dać wywiad swojej przyjaciółce Iness Todryk-Pisalnik o tym, obok z jakimi znanymi polskimi politykami udało jej się zrobić zdjęcie i jakie wielkie problemy Polaków na Białorusi ona omówiła.
Warto podkreślić ten moment w wywiadzie, gdzie Andżelika żartuje o tym, że „…Odebrałam tę decyzję jako wielki zaszczyt i wyróżnienie. Polaków z Białorusi na pewno mógłby godnie reprezentować na uroczystościach 1050-lecia Chrztu Polski także inny działacz polski z Białorusi, ale wypadło na mnie…”. Ciekawe, kogo ona miała na myśli? Pewnie i w Polsce mówiła urzędnikom i politykom to samo. Szkoda, Jej Królewska Mośc tak bardzo chciała pojechać na tu imprezu z kimś godnym. Далее…
W dniach 8 i 9. kwietnia 2016 r Związek Polaków na Białorusi świętował 25 lecie swojej działalności. Uroczysta akademia i koncert z tej okazji odbyły się w stolicy Białorusi Mińsku. W tym doniosłym dla społeczności Polaków, zamieszkujących Białoruś, wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 zaproszonych gości oficjalnych, oraz liczne grono członków ZPB jak i sympatyków.
Jak zwykle podczas ważnych dla ZPB wydarzeń nie zabrakło przedstawicieli rządu Białorusi, departamentów, organizacji, przedstawicieli mniejszości narodowych.
Przybyli goście z Polski w tym kilkunastoosobowa reprezentacja partii i Związku Zawodowego SAMOOBRONA z Lechem Kuropatwińskim, Andrzejem Chmielewskim na czele, delgacja Nieświeżan i wielu innych, związanych więzami współpracy, ludzi dobrej woli, wspierających ZPB w działaności wymiany kulturalno-oświatowej, przedstawicieli organizacji polskich. Далее…
Na początku tego roku na naszej stronie internetowej został opublikowany artykuł „ANDŻELIKA BORYS PRAGNIE FAKTYCZNEJ DEPOLONIZACJI KRESÓW?„, w którym było napisane o tym, że nowe zmiany do Ustawy „O Karcie Polaka” doprowadziły do rzeczywistej depolonizacji terenów Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy.
Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami do Ustawy „O Karcie Polaka”, które przyjął Sejm RP na wniosek Michała Dworczyka, osoby, które złożyły dokumenty na otrzymanie tego dokumentu, będą mogli również uzyskać obywatelstwo polskie za rok po otrzymaniu „Karty Polaka”, a także dofinansowanie w wysokości 600 zł miesięcznie. Далее…
2 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej nielegalnego Związku Polaków na Białorusi. Byli obecni członkowie RN i prezesowie rejonowych działów wraz z działaczami.
Prezes organizacji Mieczysław Jaśkiewicz opowiedział o „ciemnych sprawach”, ktore wyprawia były kierownik ZPB Andżelika Borys. Wedlug niego on często nie wie, co odbywa się w organizacji. Działacze zadają mu pytania, na które on nie ma odpowiedzi. Dlatego on postawił pytanie o wotum zaufania dla siebie na stanowisku prezesa. Zaufanie do Jaśkiewicza potwierdziło 17 członków RN. Далее…
25 lutego br. w Sejmie RP odbyła się konferencja „Żołnierze Wyklęci. Drogą wolnych Polaków”, w której wzięła udział członek tzw. Rady naczelnej nielegalnego Związku Polaków i przewodnicząca „Stowarzyszenia żołnierzy Armii Krajowej” Weronika Sebastianowicz.
Pod oklaski gości konferencji nowo mianowany major Armii Krajowej poinformowała, że „na Wschodnich Kresach panuje komunizm”, ale dla niej „walka jeszcze się nie skończyła” i to, że „pomimo braku nadziei na szybki powrót Wschodnich Kresów do Polski, ona prowadzi na Białorusi walkę o godność Polaków”. Далее…