Już pisaliśmy, że Andżelika Borys w porozumieniu z Konsulem Generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem zablokowali przyznanie „Karty Polaka” dla absolwentów Szkoły spolecznej języka polskiego im. Jana Pawła II (obecnie firma „Muwiszpol”, była „Kresowia”) pod kierownictwem Heleny Dubowskiej.
Szefowa nielegalnego Związku Polaków miała nadzieję zniszczyć określoną strukturę edukacyjną, zamykając ludziom przyjęcie na studia w Polsce w 2018 roku. Ponad 200 absolwentów Szkoły spolecznej języka polskiego im. Jana Pawła II może nie dostać się na studia do Polski z powodu ignorowania ich w konsulacie w Grodnie. Czytaj dalej…
Na początku lutego br. delegacja Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej odwiedziła miejski oddział Związku Polaków na Białorusi, gdzie ich serdecznie powitał prezes Kazimierz Znajdziński. Goście zapoznali się z pracą biblioteki literatury polskiej, podarowali jedno z ostatnich polskich arcydzieł literatury o Tadeuszu Kościuszce z dedykacją autora. Delegacja odwiedziła muzeum historyczno-archeologiczne, gdzie dowiedzieli się, że właśnie w Nowym Zamku przebywał Tadeusz Kościuszko, kiedy odwiedził Grodno w czasie powstania 1794 roku.
– Polskę i Białoruś łączy wiele – powiedział w wywiadzie prezes polskiej fundacji imienia Kościuszki Leszek-Marek Krześniak. – To historia, kultura i gospodarka. Jest i sporo wspólnych dla nas postaci historycznych. I jedna z najbardziej znanych to, bez wątpienia, Tadeusz Kościuszko. Czytaj dalej…
Wydarzenia, które odbywają się w lutym br. i związane są z Polakami na Białorusi, wskazują na to, że Polska znów postanowiła postawić na prowadzenie agresywnej polityki zagranicznej w stosunku do swoich wschodnich sąsiadów.
O nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej już wszystko napisane…, a wzrost finansowania telewizji „Biełsat” z budżetu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych (i innych źródeł), i otwarte przekształcenie go w narzędzie polskiej propagandy na Wschodzie wiele osób nie zauważyło. Czytaj dalej…
Logika walki o prawo reprezentowania wszystkich Polaków na Białorusi wymaga od kierownika nielegalnego Związku Polaków Andżeliki Borys przeprowadzenia operacji zmiany władzy w Stowarzyszeniu żołnierzy Armii Krajowej. Pułkownik Weronika Sebastianowicz szczerze popiera Mieczysława Jaśkiewicza i stanowi zagrożenie dla Borys.
Po prostu Andżelika i jej przyjaciele, m.in. Michał Dworczyk, doceniają wygodę monopolu na występ w Polsce w imieniu wszystkich Polaków na Białorusi. Bardzo wygodne, gdy w polskich mediach jest umieszczona tylko jedyna słuszna opinia. Jasne czyja. Trochę nie demokratycznie, ale taka natura u Andżeliki, która lubi zarządzać wszystkimi samodzielnie. Czytaj dalej…
Jeśli i jest w Grodnie niewdzięczny człowiek, który istnieje dzięki polskiej pomocy, to mu nie wytrzymać konkurencji ze strony Andżeliki Borys, która pobiła rekord świata w pluciu na ludzi.
Wcześniej wyrzuciła z organizacji Mieczysława Jaśkiewicza, który wziął ją do zarządu nielegalnego Związku Polaków. Kolejną ofiarą jej brudnych politycznych intryg został Konrad Pawlik, zmuszony odejść ze stanowiska Ambasadora RP na Białorusi.
23 stycznia podczas pożegnalnego przyjęcia w Mińsku wszyscy spodziewali się, że Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek przywiezie ze sobą Borys, która otrzymała tyle pomocy i pieniędzy od Polski. Czytaj dalej…
Dokładnie 170 lat temu odbyła się premiera słynnej opery „Halka” wybitnego kompozytora białorusko-polskiego Stanisława Moniuszki. W styczniu 1848 roku, w Wilnie, Stanisław Moniuszko przygotował i sam dyrygował premierowym pokazem pierwszej białorusko-polskiej opery „Halka”. Po 10 latach, w 1858 roku odbyło się triumfalne wykonanie opery w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Głównym osiągnięciem Stanisława Moniuszki jest stworzenie narodowej klasycznej białoruskiej i polskiej opery. Moniuszko stworzył ponad 15 oper, wiele wodewili, romansów i pieśni.
Wraz z W. Dunin-Marcinkiewiczem Moniuszko napisał operę „Sielanka”, której premiera odbyła się w 1852 roku w Miejskim teatrze w Mińsku. (Od 1984 roku budynek teatru nie istnieje, obecnie w jego miejscu stoi hotel „Europa”). Była to pierwsza opera w historii świata w języku białoruskim. Czytaj dalej…
25 stycznia na kolejnym posiedzeniu Mieczysław Łysy, który jest również Prezesem Związku Polaków na Białorusi, został wybrany na Przewodniczącego Rady Konsultacyjnej kierowników republikańskich i międzynarodowych stowarzyszeń społecznych.
Rada Konsultacyjna działa w ramach Republikańskiego Centrum Kultur Narodowych i zrzesza około trzydziestu przedstawicieli stowarzyszeń krajowych (z reguły są liderami głównych, największych wspólnot narodowych).
Jednym z głównych zadań Rady Konsultacyjnej jest koordynacja wysiłków i pomoc w tworzeniu odpowiednich warunków dla realizacji praw obywateli różnych narodowości do ożywienia ich wartości narodowych, działalności edukacyjnej, kulturalnej, twórczej, informacyjnej i innej, zgodnie ze statutami stowarzyszeń społecznych. Czytaj dalej…