Były pracownik Ambasady RP na Białorusi Witold Jurasz ostro wystąpił z potępieniem plakatów, promujących Bieg Niepodległości w Warszawie 11.11.2015, na których przedstawiona jest mapa Polski z tym, że wschodnie granice Polski obejmują znaczną część Litwy, Białorusi i Ukrainy. Bieg odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Warszawy, wiceprzewodniczącej PO p.Hanny Gronkiewicz-Waltz, banka PKO, „Gazety Wyborczej”.
Далее…
Blogger z Polski Michał Sikorski zrobił reportaż z jego podróży na Białoruś, w którym poruszył kwestie społeczne, polityczne, kulturowe i ekonomiczne dotyczące naszego kraju. Jak to się ma do propagandy naszych polskich mediów? – pyta Michał.
9 października w Sali Senatorskiej Nowego Zamku w Grodnie otwarta wystawa członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy nielegalnym Związku Polaków na Białorusi George’a Pedder-Smitha pod wielkim tytułem „Turbulencje”.
Osobno trzeba zaznaczyć, że na wystawie znajdują się cztery portrety trzech ludzi: Winstona Churchilla, Margaret Thatcher i Władimira Putina. Przy tym rosyjski prezydent przedstawia się dwa razy, aby nie było żadnych wątpliwości, którego z tych trzech ludzi George Pedder-Smith uwielbia rysować. Далее…
Po raz kolejny w Polsce powstaje dyskusja na temat wzrostu neofaszystowskich nastrojów na Ukraine i reakcji na to. Na łamach polskich mediów rozpoczęła się dyskusja między byłymi pracownikami Ambasady Polskiej na Białorusi – szefem fundacji „Wolność i demokracja”, redaktorem naczelnym kresy24.pl Markiem Bućko i prezesem Ośrodka Analiz Strategicznych Witoldem Jurazsem. Temat wzrostu popularności idei OUN – UNSO w demokratycznej Ukrainie jeszcze wiele razy pojawi się w mediach, a my przedstawimy kilka faktów dotyczących życia Polaków na Białorusi, które były otwarte w trakcie dyskusji.
Część polskich polityków traktują Litwę, Białoruś, Ukrainę jako wrogów Polski, podczas gdy zagrożenie trzeba zobaczyć w rosyjskim neoimperializmie. Далее…
Litewski historyk prof. Valdas Rakutis proponuje utworzyć pod Giedrojciami park litewskiej glorii narodowej, który upamiętniałby zwycięstwo nad Polakami.
Trzy samorządy, na których terenie znajdowałby się obiekt, już porozumiały się i zamierzają sfinansować powstanie muzeum upamiętniające zwycięstwo nad „polskim okupantem”. Byłoby to pierwsze na Litwie muzeum upamiętniające narodową walkę z „okupantem”.
— Inicjatywa jest już uzgodniona i trzy samorządy mają zrealizować ten projekt — mówi „Kurierowi” prof. Valdas Rakutis. Według niego, już 20 października merowie rejonów malackiego, wiłkomierskiego i uciańskiego mają podpisać umowę ws. utworzenia parku poświęconego zwycięskiej walce Litwinów nad „polskim okupantem”. Далее…
Po raz kolejny news z Brześcia potwierdziły, że niektóre społeczne związki bardziej dbają o zarabianie pieniędzy, niż o rozwój języka i kultury polskich.
Prawdziwy szef „Forum lokalnych polskich inicjatyw” Natalia Rakowicz z Brześcia, wiedząc że dyrektor konkurencyjnej firmy SP. z o. o. „Kresowianka” Irina Głuchowska chce znaleźć nowy lokal dla zajęć z języka polskiego, sugerowała wynajmującemu to miejsce więcej pieniędzy i zamierza umieścić w tym budynku swoją firmę. Taka niezdrowa konkurencja może być korzystna tylko dla zarabiania pieniędzy w dobie kapitalizmu. Далее…