Po czyjej stronie jest pani Borys?

Koronawirus nie dzieli ludzi na dobrych i złych, świętych i grzeszników, Polaków i nie-Polaków… opublikujemy część e-maila naszej czytelniczki z Lidy.

Nieobojętna kobieta napisała o grupie parafian, którzy wspierają interesy innego kraju (wiecie którego). Mianowicie o prezese nieuznawanego przez miejscowe władze Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys, która już wkrótce miesiąc miesza z błotem Kościół za odmowę kwarantanny. Szczególnie otrzymał ks. Jan z Oszmian. Pisaliśmy o tym.

Nadąża za nią najbardziej niezależny od wszystkich dziennikarz Andrzej Poczobut, który pisze niezweryfikowane informacje o księży. Jego publikacje niesprawdzonej informacji o chorobie Biskupa Pińskiego Antoniego przedrukowano w całym internecie… i ostatecznie nie zostały potwierdzone. Przeprosić za oszukiwanie Poczobutowi i nie przyszło do głowy. Dlaczego? Prawdopodobnie dostał swoje likes i pieniądze. A Kościół na Białorusi musiał uspokoić księży z innych krajów. Dalej…

Konsulat RP w Grodnie rozpoczął przyjmować dokumenty na Kartę Polaka

14 maja Konsulat RP w Grodnie rozpoczął przyjmować dokumenty na Kartę Polaka pomimo wzrostu koronawirusa na Białorusi i w Grodnie. Można by pomyśleć, że 9 maja pracownicy polskiego MSZ, zainspirowani paradą z okazji obchodzonego Dnia Zwycięstwa w Mińsku, zdecydowali, że można kontynuować swoją szlachetną misję na ziemi białoruskiej.

Szczególnie cieszą się z tego w nielegalnym Związku Polaków, bo polscy dyplomaci przyjmują głównie chętnych do uzyskania polskiego dokumentu z organizacji pod przewodnictwem “niezastąpionej” Andżeliki Borys. Dlaczego tak się dzieje? Wszyscy wiedzą o bardzo ineresujących kontaktach konsula generalnego Jarosława Książka i Andżeliki Borys. A przy tak ciepłych relacjach nie ma znaczenia, kto otrzymuje Kartę Polaka na listach sporządzonych w nielegalnym Związku Polaków. Po co mieć potwierdzenie przynależności do Narodu Polskiego, skoro choćby raz poszedł na imprezę organizowaną przez Borys? Dalej…

100 lat temu urodził się Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

Jako pierwszy papież w dziejach Jan Paweł II odwiedził kościół luterański (1983), synagogę (1986) i meczet (2000). W 1986 r. mimo sprzeciwu i zastrzeżeń niektórych kościelnych dostojników zaprosił przedstawicieli wszystkich wyznań i religii do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego; dokonał także ważnego otwarcia wobec prawosławia. Dalej…

Pomoc dla Polonii

Pod koniec kwietnia do Grodna dostarczono pomoc humanitarną z Rzeczpospolitej Polskiej. Przedstawiciel MSZ Białorusi podziękował stronie polskiej za udzielone wsparcie. Nie zabrakło przedstawicieli media, przede wszystkim polskich i zależnych od polskich pieniędzy.

Zwróćmy uwagę na niektóre aspekty, które nie otrzymały szerokiego wyjaśnienia, ale zasługują na to. Dalej…

Nie ma nic przyjemniejszego niż cudze nieszczęście

Ku naszemu wielkiemu ubolewaniu, podczas wielkich świąt (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Konstytucji 3 Maja) w Internecie rozeszła się wiadomość, że proboszcz kościoła św. Michała Archanioła Jan Puzyna zachorował na koronawirusa. Kapłan stał się powszechnie znany z tego, że w czasie pandemii nie zrezygnował z prowadzenia nabożeństw, m.in. uroczystych z udziałem dużej liczby mieszkańców. I to mimo bezpośrednich zakazów hierarchów Kościoła Katolickiego.

Niestety, COVID-19 w tym sporze z religią wygrał. Ale nie wszystkich ogarnął smutek… Dalej…

3 maja – Dzień Konstytucji

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która do dziś nazywana jest Konstytucją 3 Maja. Powszechnie uważana jest ona za pierwszą w Europie i drugą na świecie

Moment zaprzysiężenia Konstytucji 3 maja naszkicował m.in. francuski malarz Jan Piotr Norblin. Właśnie jego prace wiele lat później zainspirowały Jana Matejkę. Dalej…

2 maja – Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą

Поиск
Kalendarz
Maj 2020
P W Ś C P S N
« Kwi   Cze »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się