To spotkanie już 25, wzięło w niej udział zespoły ludowe z miast partnerskich – Grodna i Białegostoku. Przyjaźń to się zaczęło już dawno temu i rośnie w siłę z roku na rok. Święto łączy dziedzictwo kulturowe, odpali i promuje pracę na rzecz ochrony białorusko-polskiej kultury.
– Dzisiaj zebrało się wielu gości z Polski, mieszkańcy Grodna przyszli posłuchać zespołów, ich dużo, nawet w pochmurny dzień. Bardzo ciekawe w Grodnie, ja zawsze chętnie przyjeżdżam tutaj. A festiwal to jedna z możliwości, aby nasze narody bliżej– powiedział, przewodniczący społecznego zjednoczenia „Związek polaków na Białorusi”. Dalej…
Śluza Dombrowka znów zbiera tysiące gości. Twórczy festiwal „Augustowski kanał w kulturze trzech narodów” zgodnie z tradycją zjednoczył Białorusów, Polaków i Litwinów. Dziś przedstawiciele tych przyjacielskich narodowości gotowe podzielić się swoimi lepszymi kulturalnymi tradycjami.
W ciągu całego dnia goście Augustowskiego kanału potrafili rozkoszować się żywą muzyką. Na głównej scenie święta prezentowali swoją twórczość zespoły-uczestnicy z Białorusi, Polski, Litwy. Ucieszyły koncertem i młodzieżowe ludowe grupy. Dalej…
Polska nie żałuje pieniędzy na wsparcie Polonii, co roku wzrasta ilość środków przeznaczonych na pomoc organizacjom polonijnym cenionym w Warszawie. Głównym celem tego jest polityczne promowanie pewnych sił za granicą, które będą przydatne w prowadzeniu polityki polskiego MSZ, a nie rozwój polskiej kultury lub języka.
Na przykład, Polska już dawno podzieliła Polaków mieszkających na Białorusi z powodu konfliktu poglądów politycznych. W tym roku polskie koła rządowe na podstawie lojalności wobec polityki RP podzielili polskie organizacje na Litwie. Dalej…