Na Litwie powstaje narodowy park zwycięstwa nad „polskim okupantem”

valdas rakutisLitewski historyk prof. Valdas Rakutis proponuje utworzyć pod Giedrojciami park litewskiej glorii narodowej, który upamiętniałby zwycięstwo nad Polakami.

Trzy samorządy, na których terenie znajdowałby się obiekt, już porozumiały się i zamierzają sfinansować powstanie muzeum upamiętniające zwycięstwo nad „polskim okupantem”. Byłoby to pierwsze na Litwie muzeum upamiętniające narodową walkę z „okupantem”.

— Inicjatywa jest już uzgodniona i trzy samorządy mają zrealizować ten projekt — mówi „Kurierowi” prof. Valdas Rakutis. Według niego, już 20 października merowie rejonów malackiego, wiłkomierskiego i uciańskiego mają podpisać umowę ws. utworzenia parku poświęconego zwycięskiej walce Litwinów nad „polskim okupantem”.

Podpisanie umowy jest powiązane z rocznicą polsko-litewskiej bitwy pod Giedrojciami. W nocy z 20 na 21 listopada 1920 roku po 14-godzinnej walce litewskie oddziały odbiły Giedrojcie z rąk armii gen. Żeligowskiego. Bitwa ta nie miała większego znaczenia w polsko-litewskim konflikcie 1920 roku, jednak była symbolicznym zwycięstwem dla dążących do niepodległości Litwinów.

W rozmowie z „Kurierem” prof. Valdas Rakutis mówi, że ideę parku podpatrzył w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest wiele muzealnych obiektów świadectwa wojny domowej.

— O tym trzeba dyskutować, a powstanie parku będzie okazją do takiej dyskusji — mówi nam prof. Valdas Rakutis. Jego też zdaniem, polsko-litewskie zmagania 1920 roku mają elementy wojny domowej, bo jak zauważa nasz rozmówca, zarówno gen. Żeligowski, jak i sam Józef Piłsudski byli „najprawdziwszymi Litwinami”.

— W ówczesnym oczywiście pojęciu przynależności narodowościowej — wyjaśnia nam prof. Valdas Rakutis.

Jak tłumaczy, idea powstania parku chwały narodowej zwycięstwa nad Polakami klarowała się przez wiele lat, bo jako wykładowca akademii wojskowej, profesor organizował dla swoich studentów rekonstrukcje historyczne bitwy pod Giedrojciami.

— Z tego doświadczenia wywnioskowałem, że wśród okolicznych mieszkańców nadal istnieje linia demarkacyjna dzieląca miejscową społeczność — zauważa profesor. Jego też zdaniem, przezwyciężyć te animozje pomoże właśnie otwarta polsko-litewska dyskusja o wydarzeniach tamtych lat, a powstanie parku narodowej chwały pod Giedrojciami będzie dobrą okazją do takiej dyskusji.

Valdas Rakutis nie obawia się, że w myśl założeń o „pożytecznych idiotach” rosyjska propaganda może wykorzystać jego inicjatywę dla skłócenia Polaków z Litwinami.

— Nie możemy oglądać się na zamiary naszych przeciwników, bo oni każdą inicjatywę potrafią wykorzystać dla swoich celów. Tymczasem w naszych stosunkach istnieje ten wrzód, który musimy wspólnie usunąć, a najlepszym sposobem na jego pozbycie się jest otwarta dyskusja na ten temat — mów prof. Rakutis. Jego też zdaniem, powstanie parku narodowej chwały pod Giedrojciami tworzyłoby platformę do otwartej polsko-litewskiej dyskusji, która pomogłaby wyeliminować animozje ze wzajemnych relacji.

W myśl inicjatora obiektu, przyciągałby on też uwagę mieszkańców Wilna i okolic, którzy w wolnym czasie szukają „styczności z historią”.

Z naszych ustaleń wynika, że najbliższe Wilna świadectwo okupacji Litwy znajduje się obecnie w Grūtai pod Druskiennikami, gdzie w prywatnym muzeum są eksponowane pomniki z okresu sowieckiej okupacji Litwy. Park narodowej chwały pod Giedrojcimi byłby z kolei pierwszym „antyokupacyjnym” muzeum finansowanym z państwowych funduszy Litwy.

W Giedrojciach istnieje obelisk upamiętniający litewskie zwycięstwo nad oddziałami gen. Żeligowskiego. Dotychczas był on obiektem kultu litewskich narodowców i nacjonalistów. Z inicjatywy prof. Valdasa Rakutisa może on niebawem stać się ogólnonarodowym obiektem zwycięskiej chwały nad „polskim okupantem”.

Kurier Wileński

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Na Litwie powstaje narodowy park zwycięstwa nad „polskim okupantem”" 2 komentarze
  1. Jan53 napisał(a):

    Co można powiedzieć? Krotko – Idiota.

  2. Tomasz napisał(a):

    W Hong Kongu obok siebie są dwa pomniki. Jeden odzyskania Hong Kongu przez Chiny, a drugi utracenia suwerenności przez HK. Mimo, że różniło kiedyś te dwa światy dużo nikt nie nazywa obecnej sytuacji „okupacją”.
    Historycznie ziemie, które obecnie są we władaniu Litwy nie były okupowane przez Polskę, a stanowiły ważny element umów międzynarodowych pomiędzy Polską i litewskimi przedstawicielami władzy, czy nabyte wskutek działań wojennych, ale bynajmniej nie wobec Litwy czy Litwinów. Ciekawe, że Łotysze mimo, że ich obecne ziemie były w granicach dawnej Polski nie traktują Polski jako okupanta. A przynajmniej głośno o tym nie mówią, ze szkodą dla stosunków między oboma krajami.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Lipiec 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się