Polska gotowa odebrać „Kresy Wschodnie”!

polska1939Były pracownik Ambasady RP na Białorusi Witold Jurasz ostro wystąpił z potępieniem plakatów, promujących Bieg Niepodległości w Warszawie 11.11.2015, na których przedstawiona jest mapa Polski z tym, że wschodnie granice Polski obejmują znaczną część Litwy, Białorusi i Ukrainy. Bieg odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Warszawy, wiceprzewodniczącej PO p.Hanny Gronkiewicz-Waltz, banka PKO, „Gazety Wyborczej”.

Te plakaty wiszą w różnych miejscach Warszawy, m.in. w budynku Ministerstwa spraw zagranicznych RP. Witold Jurasz słusznie zauważył, że byłby to światowy skandal, gdyby MSZ Niemiec wieszał plakaty z wizerunkiem starego niemieckiego miasta Breslau (obecnego polskiego Wrocławia) w składzie Niemiec. Rewizja granic Niemiec kiedyś doprowadziła wszystkie kraje świata do Drugiej wojny światowej, w której Polska i Białoruś ucierpiały jak najbardziej. Takie plakaty w Polsce wskazują, że wyrosło pokolenie ludzi, które nie pamiętają groźnego okrzyka „Hände hoch” za plecami i nie wiedzą ile czasu trwa nuklearna zima.

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Polska gotowa odebrać „Kresy Wschodnie”!" 3 komentarze
 1. moskal napisał(a):

  Oby, jak najszybciej odebrano!

 2. Jan53 napisał(a):

  Pan Jursz tez twierdzi ze nie było rzezi wolynskiej a wszystko jest wymysłem grupy nawiedzonych Polakow.

 3. Adam napisał(a):

  „Witold Jurasz słusznie zauważył, że byłby to światowy skandal, gdyby MSZ Niemiec wieszał plakaty z wizerunkiem starego niemieckiego miasta Breslau (obecnego polskiego Wrocławia) w składzie Niemiec.”

  Dlaczego słusznie? Niemcy były agresorem w II wojnie światowej. Poniosły karę tracąc swoje ziemie wschodnie na rzecz Polski i Rosji. Nadto, ziemie, które przypadły Polsce w różnych okresach czau w przeszłości do niej należały, bądź były jej lennem. Polska utraciła ziemie wschodnie nie będąc agresorem, ale państwem pokrzywdzonym w II wojnie światowej na skutek decyzji zwycięskich mocarstw. Nie zdobyła tych ziem agresją, lecz w procesie historycznym uzyskała je pokojowo. W latach 1918-23 odzyskała jedynie część ziem, które należały do niej legalnie przed I rozbiorem. Stąd porównywanie sytuacji Niemiec do sytuacji Polski jest całkowicie chybione. Oczywiście, nie chodzi o propagowanie dzisiaj przesunięć granic, ale o próbę zrozumienia polskiej wrażliwości i sentymentu zwłaszcza do Wilna i Lwowa, które, bez względu na czyjeś interpretacje i manipulacje, były do przesiedleń z 1945 r. polskimi miastami, wielkimi centrami polskiej kultury. Stąd wielki sentyment, który zapewne nie zaniknie i w przyszłości. Sentyment za utraconym bez winy, podczas gdy Niemcy taką winę ponoszą za wywołanie II wojny i za straszliwe zbrodnie. Stąd ich sentymentu, ani pod względem formalnym, ani czysto ludzkim do polskiego porównać nie sposób.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się