Andżelika Borys pragnie faktycznej depolonizacji Kresów?

drzewoZdaniem Konfederacji Obywateli Kresów Rzeczypospolitej (pod kierownictwem córki legendarnego generała Andersa – Anny Marii Anders i teraz ona została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i nowym pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego), projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka zagraża interesom Polaków na Wschodzie i może doprowadzić do faktycznej depolonizacji Kresów.

Według zmian do Ustawy „O Karcie Polaka”, które proponuje sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą pod kierownictwem Michała Dworczyka, osoby, które złożyły dokumenty na otrzymanie Karty, będą mogli również uzyskać obywatelstwo polskie w ciągu roku po otrzymaniu dokumenta, a także finansowanie wynajmu mieszkań, szkoleń zawodowych i językowych.

Projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka został opracowany po konsultacjach Dworczyka z prawdziwym szefem nielegalnego Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

Zdaniem szefa innej organizacji – prezesa Federacji Organizacji Kresowych Ewy Szakalickiej (kresowianki i córki żołnierza 77 Pułku Piechoty AK), zmiany do ustawy „O Karcie Polaka” „stwarzają warunki do repatriacji, a w konsekwencji do całkowitej depolonizacji polskiego terytorium państwowego Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, do wykorzenienia tamtejszych Polaków”, bo większość polskiej młodzieży wyjedzie do Polski na pobyt stały.

Okazuje się, że Borys w słowach opowiada za rozwój polskości na Białorusi, a w rzeczywistości stara się wykorzenić polska mniejszość narodową na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej.

Навигация

Следующая статья:

К записи "Andżelika Borys pragnie faktycznej depolonizacji Kresów?" 4 komentarze
 1. historia się kłania napisał(a):

  Wiadomo było od samego początku. Gawin i Borys świetnie wykonują polecenie służb z czasów ZSRR. Czeka na nich wysoka emerytura i awans, a i władze w Warszawie też o nich nie zapomną. Pewnie, że doprowadzą do wynarodowienia Kresów. Kto będzie dbał o polskość na Kresach? Ci wszyscy „działacze” oczy mają blisko nosa osadzone i widzą prócz ryja jedynie koryto. Ciemnota i tyle. Jak można przygotowywać taką Ustawę i wdrażać ją w życie? Skandal!

 2. Jerzy napisał(a):

  To nie do końca tak. KP była konsultowana nie tylko z Andżeliką Borys, choć po pierwsze nie było szerokich konsultacji społecznych, po drugie głosy tych konsultantów, którzy do głosu byli dopuszczeni zostały puszczone mimo uszu – projekt był już gotowy. Trudno zabronić Polakowi zamieszkania w Polsce, a wnuki karać za decyzje dziadów, że nie repatriowali się w latach 40. i 50. Inny problem to uznawanie za Polaków potomków przedwojennych mniejszości narodowych – na to zgody nie ma chyba w żadnym środowisku polskim na Wschodzie. A taka możliwość była i pozostała w nowej KP (w granicach II RP). Problem jest szerszy – i nie dotyczy tylko Michała Dworczyka, ale całego PiS – że wiedzą lepiej i nie potrzebują rady kogoś spoza PiS i kolegów z podwórka, zakrystii i harcerstwa: patrz Prezydencka Rada. No i jeszcze głos uspokojenia: Polacy na Wschodzie przetrwali dużo, PiS (w obecnej zdegenerowanej wersji) też przetrwają, a my spokojnie działamy dalej – obok mętnych karierowiczów, którzy na Polakach na Wschodzie porobili swoje karierki.

 3. historia się kłania napisał(a):

  Kto chciał – wyjechał w 50-ch też, nie było żadnego problemu. Zostali patrioci swojej ziemi. Nie pojechali, a ci, co pojechali – do dziś lamentują, że zrobili źle(znam takich dużo i wszyscy mają żal w sercu).

  Racja. że nie ma w tzw. radzie kogoś sensownego i znającego się na sprawie. Dworczyk i cała reszta to są ludzie młodzi i bez żadnego pojęcia w tym co przygotowują i co robią. Takimi Gawin i Borys łatwo manipuluje, bo to są szczawiki.

  Sprawa jest poważna i pracach przygotowawczych musi brać tak jedna opcja, jak i druga.

  Przed całą pracą należ się Polakom na Białorusi się przestać gryźć i się zjednoczyć. Tylko wtedy każde podjęta przez radę decyzja będzie słuszna. W innym przypadku wojna polsko-polska się nigdy nie skończy ani w Polsce ani na Białorusi.

 4. stara prawda napisał(a):

  Przepraszam, ale to jest tylko moje zdanie!

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Wrzesień 2023
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2023    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się