25 lecie ZPB

Polonez1W dniach 8 i 9. kwietnia 2016 r Związek Polaków na Białorusi świętował 25 lecie swojej działalności. Uroczysta akademia i koncert z tej okazji odbyły się w stolicy Białorusi Mińsku. W tym doniosłym dla społeczności Polaków, zamieszkujących Białoruś, wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 zaproszonych gości oficjalnych, oraz liczne grono członków ZPB jak i sympatyków.

Jak zwykle podczas ważnych dla ZPB wydarzeń nie zabrakło przedstawicieli rządu Białorusi, departamentów, organizacji, przedstawicieli mniejszości narodowych.
Przybyli goście z Polski w tym kilkunastoosobowa reprezentacja partii i Związku Zawodowego SAMOOBRONA z Lechem Kuropatwińskim, Andrzejem Chmielewskim na czele, delgacja Nieświeżan i wielu innych, związanych więzami współpracy, ludzi dobrej woli, wspierających ZPB w działaności wymiany kulturalno-oświatowej, przedstawicieli organizacji polskich.

samoobronaUświetnili uroczystość swoją obecnością prezesi stowarzyszeń mniejszości narodowych zarejestrowanych i działających na Białorusi. W ciepłej, serdecznej atmosferze płynęły ze sceny życzenia, podziękowania od przedstawicieli władz, rządu Białorusi. Składali je reprezentanci poszczególnych ministerstw, departamentów, dołączając prezenty, wręczając nagrody zasłużonym dla rozwoju i krzewienia kultury polskiej na Białorusi aktywistom ZPB.

lysySpecjalnie na tą uroczystość przybyli z Polski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Polsce pan Aleksandr Averyanov oraz Radca Ambasady RB w Polsce, dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi Mikhaił Rybakov.

W swoich przemówieniach wszyscy podkreślali rangę i rolę ZPB jako znamienny wkład w wielokulturowość, w budowanie więzi między społeczeństwami Polski i Białorusi. Mówili o potrzebie pielęgnowania tradycji polskiej, kultury polskiej, które stanowią bogactwo dziejowe,wspomagają historyczną pamięć, wzmacniają więzy pokoleniowe.

Averyanov„Szanowni Państwo. Jestem głęboko przekonany, iż Polacy na Białorusi jak również Białorusini w Polsce nie tylko świadczą o głębokiej więzi pomiędzy narodami, ale również mogą wznieść znaczący wkład w rozwój przyjaznych stosunków pomiędzy Republiką Białoruś, a Rzeczypospolitą Polską. Życzę Związkowi Polaków na Białorusi dalszego rozwoju i licznych sukcesów, a wszystkim jego członkom – dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności” Między innymi w tych słowach, po polsku, wyrażał swoje życzenia Ambasadror RB w Polsce pan Aleksandr Averyanov by zakończyć swoje wystąpienie własnym wierszem:

„ Што трэба, каб Беларусь ведаць?
Яе трэба проста адведаць!…

Каб убачыць, што жывём мы дружнай сям’ёй народаў
И ўсе разам упрыгожваем родны край год ад году.
Беларусы, рускiя, палякi, украiнцы, лiтоўцы, татары, яўрэi,
Па веры: праваслауныя, католiкi, мусульмане, iудзеi…
Хай молiмся розным багам але ж адным –
Каб у Беларусi добра жылося нам усiм!

I cóż powiedzieć, było ciepło, serdecznie, było rodzinnie …

ZPB

Навигация

Следующая статья:

К записи "25 lecie ZPB" 2 komentarze
 1. Świadek historii napisał(a):

  Mieczysław Łysy zniekształca historię!
  Jakie 25-lecie? No, chyba, że sam od 25 lat się przyznake do polskości?
  Czy robi to umyślnie czy pod „prikazem”?

  ZPB powstał w w czerwcu 1990 roku. Wszyscy o tym wiedzą, kto ten Związek Polaków tworzył, oprócz Mieczysława Łysego.

  Pytanie: po co ta farsa i w jakim celu i dla kogo przeprowadzona(jedna gawinowska farsa już była w roku 2008 i później w roku 2013)?? Tak zwyczajnie pytam.
  Czekam na odpowiedź.
  Z poważaniem, WD.

 2. Bożena napisał(a):

  Wszystko się zgadza. Ale dlaczego mój tekst jest wykorzystany bez podania autora?

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się