Droga donikąd

16 listopada w Białoruskim centrum prasowym odbyła się konferencja prasowa ambasadora RP na Białorusi Leszka Szerepki, który powiedział kilka bardzo interesujących rzeczy.

Naprzykład o Domach polskich, które „przejęte przez jakąś grupę, która teraz wykorzystuje ten majątek, podczas gdy Polska kupiła go po to, by był wykorzystywany przez cała mniejszośc polską na Białorusi”. To znaczy, że Polska nie uznaje innych polskich organizacji, oprócz grupki Anżeliki Orechwo i nawet nie uważa ich za Polaków. A być może to nie polskie zespoły narodowe występują tam, nie uczą języka polskiego, nie polskie święta obhodzą?

Bardzo przykro, że od 2005 roku Polska nie udziela dla Domów polskich żadnej pomocy, dlatego że jak powiedział ambasador „państwo białoruskie stara się kontrolować działalność wszystkich niezależnych organizacji”. A one nadal pracują. Dziwnie słyszeć od ambasadora, że Dome są w zaniedbaniu. Pewnie on przypomina sobię pęknięcie na ścianie Lidzkiego Domu Polaków.

A te ludzię, których popiera polski rząd, nigdy nie probowali zarejestrować się. Taka sytuacja im pasuje. W oczach polskiej propagandy są bohaterami, ich popierają różne polskie fundacje.

Tylko dokąd doprowadzi taka polityka RP, gdy kresowian dzielą na dobrych i złych Polaków?

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Droga donikąd" 36 komentarzy
 1. Karolina napisał(a):

  Żyję i mieszkam w Polsce. Nie mam żadnej rodziny na Wschodzie, więc jak mi się wydaje jestem osobą obiektywną w ocenach tego, co tam u Was się dzieje. Zapewniam Was, że jest bardzo wielu Polaków, którzy wiedzą jaka jest PRAWDA dotycząca Polaków na Białorusi. Wystarczy poczytać komentarze na przykład na portalu http://www.onet.pl kiedy wstawiają tam temat dotyczący Białorusi. Bardzo wielu z nas nie zgadza się z wschodnią polityką polskiego rządu, a zwłaszcza tej, dotyczącej mniejszości polskiej na Białorusi umniejszającej zasługi Waszej grupy i popierającej opozycję ludzi skupionych wokół Orechwo wobec białoruskiej władzy.
  Nie powinno Was dziwić wystąpienie ambasadora RP. Jest to przedstawiciel polskiego państwa i nie zostałby ambasadorem, gdyby nie wspierał polskich władz w tej polityce. Gdyby powiedział coś, co nie byłoby po myśli rządu, to natychmiast zostałby odwołany.
  NIE JESTEŚCIE SAMI RODACY ! WSPIERAMY WAS GORĄCO DOBRĄ I ŻYCZLIWĄ MYŚLĄ ! Pozdrawiam serdecznie !

 2. sławek napisał(a):

  komentarze na onet.pl są dla pani wyznacznikiem? bardzo ciekawe źródło wiarygodnej informacji, zwłaszcza tego co napiszą Jaś Śmietana, Czuły Wojtek, Tadeusz Mroczek i Antek Emigrant a może katolik2010? godne pożałowania i życzę nadal ciekawej lektury z komentarzy na onet.pl by,by

  [Zdecydowana większość użytkowników forum ma dość irytujący zwyczaj komentowania artykułów używając klawisza CAPS LOCK. Ponadto ma kompletnie w dupie ortografię, interpunkcję i gramatykę. Jeśli zdarzy się osobnik trochę bardziej myślący (może jeden na stu) reszta jedzie po nim z prostej przyczyny – nie wiedzą CO TEN DEBIL GADA CO ON WIE JEST GÓPI I TYLE. Osoby o IQ powyżej 30 nie są mile widziane również przez moderatorów, gdyż komentarze takich osób nigdy nie są moderowane.]

 3. sławek napisał(a):

  „NIE JESTEŚCIE SAMI RODACY ! WSPIERAMY WAS GORĄCO DOBRĄ I ŻYCZLIWĄ MYŚLĄ” – a myślą, tak to można wspierać, każdy może nawet sam Barack obama, a dlaczego nie konkretnym działaniem czy finansowo?

 4. Polak napisał(a):

  Świetne słowa, Karolino!

 5. Karolina napisał(a):

  @Polak – dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂 Nie rozumiem natomiast przykrych słów @sławka, zwłaszcza, że sam się nie odniósł, tylko skrytykował to, co napisałam. I nie wiadomo, czy jest „za”, czy raczej „przeciw” . Wydaje się, że raczej to drugie. Człowiek z grupy Orechwo może? Penetrujesz internet , żeby wiedzieć, co w trawie piszczy ? Wstyd! I nie jesteś w temacie. Internauci, których byłeś łaskaw wymienić nie piszą już na forum Onetu od ładnych paru lat. Został tylko @antek_emigrant. Powołując się na komentarze na tym portalu napisałam wyraźnie, że chodzi mi o komentarze dot. wiadomości o Białorusi. W przeważającej ilości są przeciwko sankcjom nałożonym przez unię i przeciwko polskiej polityce dot. Białorusi i grupie Orechwo, czyli opozycji tak zwanej „demokratycznej”, która jest hojnie wspierana przez Polskę i inne kraje. I jeszcze jedno, złośliwy @sławku. Gdybym miała możliwości innego wspierania niż życzliwą myślą, była młodsza, silniejsza i zdrowsza to bym wspierała ! Teraz – niestety- sama też wsparcia potrzebuję, bo „demokracja” utrudnia dostęp do służby zdrowia i do leczenia, na które często ludzi nie stać.

 6. sławek napisał(a):

  Droga Pani Karolino związek Orechwo przez RP już od dawna nie jest hojnie opłacany. Być może dostają jakieś niewielkie kwoty z różnych polskich organizacji społecznych ale nie z budżetu państwa.
  Droga Pani to nie demokracja utrudnia Pani dostęp do służby zdrowia a czterdziestopięcioletnia komunistyczna przeszłość W jakiej Polska się znajdowała i za którą teraz jeszcze płacimy my wszyscy.
  Narzeka Pani na polską służbę zdrowia, a czy kiedykolwiek leczyła się Pani w którymś z krajów o znacznie dłuższych tradycjach demokratycznych niż RP. Proponują spróbować leczyć się „państwowo” w takiej Irlandii czy Francji, obsłużą Panią „po łebkach” i „ogólnikowo”, dopiero jak by Pani miała wykupione dodatkowe ubezpieczenia, które pokrywałoby Pani wszelkie zabiegi i pobyt w szpitalu zaczęto by z Panią rozmawiać inaczej.
  Czy komentarze na jakimkolwiek portalu są opiniotwórcze i subiektywne? Przecież je piszą sami użytkownicy internetu, nie zawsze sprawiedliwie oceniając to co widzą. Najlepiej więc samemu pojechać, zobaczyć i spotkać się.
  Sankcje gospodarcze są nie przeciwko Białorusi, a białoruskim władzom, za co? To już można samemu znaleźć w internecie.
  Starczy tylko powiedzieć, że ich władze pod przykrywką przemian demokratycznych nie raz już zagrały na nosie Polsce i innym wspierającym ich wcześniej krajom, a takim wspierającym Białoruś krajem przed wyborami grudniowymi w RB była właśnie Polska.

 7. mapa napisał(a):

  Karolina
  Pełna zgoda odnośnie postu nr 1. Polska polityka wschodnia była uwikłana doktrynersko i nie do końca odpowiadała naszym interesom narodowym. Sikorski jest większym realistą i widać pozytywne zmiany, niestety za wyjątkiem polityki w stosunku do Białorusi. Był nawet moment, gdy wydawało się, że już da się wyjść z klinczu, no ale sprawa z jakiegoś powodu upadła.
  A co do oceny naszej polityki względem Białorusi, to krytykują ją nie tylko internauci, ale osoby, które mają jakie takie pojęcie w tym temacie i nie są zaślepione różnego rodzaju doktrynami.

 8. Karolina napisał(a):

  @Sławek. Wykazałeś się niekonsekwencją… W jednym zdaniu usiłujesz mi wmówić, że utrudniony dostęp do lekarzy i drogie leczenie to wina naszej komunistycznej przeszłości, a za chwilę podajesz przykład Irlandii i Francji i piszesz, że tam jest jeszcze gorzej. To tam też jest winna „komuna”? Nie popisuj się tu znajomością stanu służby zdrowia w innych krajach. Nie wiem jak jest we Francji, ale w Irlandii tylko ubodzy mają medical card, dzięki temu mają lekarza i leczenie za darmo. Wszyscy inni płacą, więc nikt im łaski nie robi i nikogo nie obchodzi, czy płaci ubezpieczenie, czy pacjent. Grunt, że zapłacone!
  Pytasz, czy komentarze pisane przez internautów są subiektywne. Oczywiście, że są wyłącznie subiektywne! :)))) I właśnie o takich komentarzach pisałam, czyli o tym, że ważne jest to, co myślą zwykli ludzie, a zwykli ludzie – w przeważającej większości sprzeciwiają się polskiej polityce zagranicznej w stosunku do Białorusi.
  Wybacz, @sławek, ale Twoje wpisy są tak naiwne, że nie wiem, czy jaja sobie robisz, czy faktycznie gubisz się w tym wszystkim i temat Cię przerasta ? Napisałeś : ” Sankcje gospodarcze są nie przeciwko Białorusi, a białoruskim władzom”. No to ja się pytam, czy naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ostatecznie to dotyka boleśnie właśnie BIAŁORUSINÓW, czyli zwykłych ludzi przede wszystkim ????
  Ostatniego zdania z Twojego wpisu już nie mam siły komentować… Czy wiesz od kiedy Polska wtrąca się w sprawy Białorusi i usiłuje zmusić ich do rzekomo „demokratycznych” przemian ? Wydaje Ci się, że od grudnia ( po wyborach ) ?
  Mam prośbę. Nie odpisuj już, bo mi głupio za Ciebie. Sorry 🙁

 9. Karolina napisał(a):

  Proponuję – szczególnie @sławkowi lekturę – to artykuł napisany w kwietniu o Polakach na Białorusi
  http://www.nienalezna.pl/artykuly/polemiki-i-opinie/106-druga-strona-medalu.html?start=3

 10. Karolina napisał(a):

  A tutaj o Białorusi – też z kwietnia. Teraz chyba trochę się zmieniło na niekorzyść, bo Polska i Unia Europejska wprowadziła sankcje, które mają na celu zniszczyć białoruską gospodarkę i tym samym zdecydowanie pogorszyć ludziom egzystencję…
  http://www.nienalezna.pl/artykuly/polemiki-i-opinie/106-druga-strona-medalu.html

 11. Jan napisał(a):

  Do Karoliny:”Polska i UE wprowadziły sankcje,które mają na celu zniszczyć białoruską gospodarkę i tym samym pogorszyć ludziom egzystencję”
  1.Sankcje zostały wprowadzone dla konkretnych osób z otoczenia P.Łukaszenki i jego samego,a dotyczą zakazu wjazdu do UE a ok.40 osobom zamrożono konta w zachodnich bankach.Objęci tym są obaj synowie P.Prezydenta.
  2.Proszę o pokazanie w/w restrykcjach zamachu na białoruską gospodarkę?
  3.UE i Bank Europejski z nią powiązany udzielą kredytu Białorusi w wysokości 8mld.$,ale pod warunkiem restrukturyzacji białoruskiego przemysłu oraz demokratyzacji gospodarki.
  4.Unia Azjatycka którą tak naprawdę sponsoruje Rosja udzieliła Białorusi 3 mld.$ pożyczki z czego wypłacono 800mln.$,a pozostałe transze po 1mld.$ uzależniono od prywatyzacji czołowych białoruskich zakładów przemysłowych jak:Zakłady Azotowe,Sieci Energetyczne,Telekomunikacja czy zakłady MAZ.Nie piszę o Biełnafgazie i jego rurociągach ponieważ 50% jest jużw rosyjskich rękach a pozostałe 50% ma być przekazane Gazpromowi do końca listopada.Jest data podpisania umowy sprzedaży przez białoruską stronę.
  5.Czym postulaty UE różnią się od żądań Rosji.Tylko tym że Rosji nie obchodzi tzw.demokratyzacja społeczeństwa.Pozostałe są identyczne.
  6.Białoruskiej gospodarki nie dobiła UE,ale sama Białoruś oraz…..Rosja.Po rozpadzie ZSRR na terenie obecnej Białorusi pozostało najwięcej zakładów przemysłowych.Niemodernizowane przez lata.Potrzebujące trzy razy więcej gazu na wytworzenie tej samej tony produktu co w UE.Rafinerie uzależnione w 100% od rosyjskich dostaw ropy.Surowce praktycznie w 98% z importu od Wielkiego Brata.Produkcja nastawiona na jeden kierunek – Rosja,więc co ma wspólnego z tym UE i pogorszenie białoruskiej egzystencji.Czy Pani wie że Białoruś dalej jest dotowana przez Rosję w surowce energetyczne?Za 1000m3 gazu płaci ok.160$.Ukraina 338$ a Polska 336$.
  7.Ostatnie trzy lata światowego kryzysu tylko Białoruś miała b.wysoki wzrost PKB.Dlaczego?Bo nikt tam nie pomyślał że skoro kryzys to i mniejsze zamówienia,ale co tam.Robimy na magazyny.Po dwóch latach zmniejszonych zamówień,Pełnych magazynach oraz wydanych rezerwach walutowych przyszedł kryzys na Białoruś.I to poważny.Jeżeli Białoruś nie podejmie radykalnych kroków w gospodarce przemysłowej oraz rolnictwie,to będzie kiepsko.To że Rosja pomoże,bo to do niej ostatnio P.Prezydent kieruje apele przyniesie jakieś rozwiązanie.Tylko jakie?O niezależności wtedy napewno nie będzie mowy.
  8.Ostatnio podpisany akt Wspólnej Uni Celnej Kazachstanu-Rosji-Białorusi opisany jako sukces,nie jest nim taki do końca.Owszem zlikwidowano ponad 100 różnych przepisów i dekretów,które zastępuje obecnie jeden.Jednak na co tak bardzo liczył P.Prezydent nie przeszedł.Chodzi że cło na surowce energetyczne będzie obowiązywać dalej,oraz na wyroby spirytusowe,cukier i ziemniaki.Kazachstan też Białorusi nie darzy chyba sympatią skoro na aktywach tej ostatniej w skutek dewaluacji stracił parę miliardów dolców.
  Reasumując – Pani Karolino zwalanie wszystkiego na UE jest mało etyczne i wręcz nieprzyzwoite.Jest powiedzenie:Prawda leży po środku.Po drugie dla UE Białoruś to nie wróg,lecz partner handlowy i inwestycyjny.Proszę nie mylić z grupą doradców i otoczeniem P.Prezydenta,którzy zawsze walcząc o swe stołki nie patrzy na dobro kraju lecz swoje.To te ugrupowania tworzą mit o nieomylności wodza,tym samym wprowadzając zamęt i chaos a nie UE.
  Idzie zima.Nowy sezon grzewczy i nowe dostawy gazu z Rosji.Zobaczymy.

 12. sławek napisał(a):

  Pani Karolinie już nie odpiszę, po co? Niech tkwi dalej w swojej pokomunistycznej mentalności, ten typ tak ma, widać jej to zostało.
  Brawo Pani Janku, dokładnie tak jest, białoruska gospodarka centralnie zarządzana jest niczym innym jak PRL za czasów Gierka, budowano, brano kredyty i przejadano, a później miano pretensję do USA, a szczególnie do Reagana, że na Polskę zostały nałożone sankcje gospodarcze, które w zasadzie dotknęły naród, ale to naród wziął tyłek w troki i komunę pogonił, czego dziś nie potrafią zrobić Białorusini, zdani tylko na łaskę państwa, nie mający zupełnie nic a nic własnej inicjatywy. Może kiedyś ją mieli, przed 1994 rokiem ale wódz AL skutecznie ją wyplenił w narodzie.
  Łatwo jest pisać i krytykować nie mając zielonego pojęcia co, jak i dlaczego, najłatwiej sprawę znać powierzchownie a najlepiej z komentarzy ONET-u i tylko biadolić.
  p.s. Przed grudniem 2010 to Polska była głównym orędownikiem zniesienia wcześniej nałożonych sankcji dla RB, niestety Baćka pokazał, że tylko potrafi żądać i brać nie robiąc nic w zamian. Finał znamy, dziś w RB jest tak, że aby kupić buty dobrej jakości przeciętny Białorusin musi wydąć na to całą miesięczną wypłatę. Więc niech przeciętny Białorusin sam sobie będzie winny, że przez lata wspierał swego dzielnego wodza, bezgranicznie mu ufając. Wodza – głównego winowajcę białoruskiego kryzysu. Lecz co tam, zgodnie z białoruską mentalnością najważniejsze aby Bartoszku było w chatu i ab wajny nie było, resztę przeżyjemy. Więc ów pokrzywdzony naród do dziś go pogoni i za pewnie nie pogoni bo Baćka będzie wieczny.
  Jeszcze jedno, bo może nie wszyscy tu o tym wiedzą, że Wielki Wódz, AGL ma w szwajcarskich bankach uskładane 9 mln $ i obecnie jest jednym z najbogatszych ludzi w Europie, więc się spytam nieskromnie skąd?

  Gdyby nie czterdzieści pięć lat komuny, dziś Polaków byłoby stać na porządne ubezpieczenie zdrowotne lub mieliby kasę leczyć się za własne pieniądze, nie musieliby być zdani na państwową służbę zdrowia.

 13. sławek napisał(a):

  mała korekta – 9 miliardów a nie milionów (czyli 10 x tyle) i miało być kartoszku, nie wiem skąd wzięło się to B.

 14. Jan napisał(a):

  Sławek:Polska dalej jest zainteresowana współpracą z Białorusią.”Kulczyk Holding” był zainteresowany budową Elektrowni Węglowej budowanej wg.najnowszej niemieckiej technologi która eliminowała siarkę,rtęć oraz minimalizowała CO2.Koszt budowy 2 bloków o mocy 800MW każdy to 2mld.zł.Węgiel z pod lubelskiej kopalni.Wszystko było już OK,ale Rosjanom to się niepodobało.Teraz P.Prezydent podpisał umowę z Rosją na budowę EA w Astrawcu.Potrzebny kredyt ok.6mld,$.
  16.listopada P.Ambasador RP pytał się też co dalej z podpisaną umową o małym ruchu granicznym między RP a RB.Umowa ta przez RP została podpisana i przekazana stronie białoruskiej w lutym 2010r.Bodajże w lipcu czy sierpniu 2010r.zaakceptował ją Białoruski Parlament i dano P.Prezydentowi do podpisu.Do dziś słuch o niej/nim zaginął.P.Prezydent myśli.Umowa ta obejmowałaby Obwód Brzeski i Grodzieński oraz Wołkowysk.Zapewne bardzo pomogłoby mieszkańcom tej strefy w robieniu zakupów w RP,a handel zawsze sprzyjał rozwojowi społecznemu nie mówiąc już o zawieranych przyjażniach.Może właśnie tu jest pies pogrzebany?
  Proszę pamiętać że Białoruś do 1992 roku to Republika Związkowa ZSRR,a jej obywatele zostali zrusyfikowani najbardziej z pośród wszystkich republik.Taki był odgórny nakaz.Zresztą wszystkie wysokie stanowiska były raczej obsadzane urzędnikami z Rosji.
  Natomiast my mieliśmy zająć się pomocą naszym rodakom na Białorusi nie wnikając w ich polityczne zaangażowanie.Jest przysłowie:Gdzie dwóch Polaków tam trzy różne zdania”.My z Polski powinniśmy max.nagłośnić sprawę pomocy,opieki,a rodacy z Białorusi nam pomóc -gdzie co jak i komu.Prowadząc nas i tłumacząc we wszystkim,co dla nas może być mało zrozumiane.Jak na razie to tylko słowne przepychanki i tylko przepychanki.

 15. sławek napisał(a):

  Panie Janie, sprawy te są dokładnie mi znane, tak jak znany mi jest białoruski przekręt z Terravitą, gdzie wykiwali polskiego inwestora na 1 mln $.

 16. Polak napisał(a):

  Bronimy tutaj niewinnych ludzi, nie ofiary polityki. Nie politykujemy dzisiaj, a wyrażamy pozycje społeczno-patriotyczne. Mówimy o bezsensownym zachowaniu się władz RP wobec swoich rodaków. Wreszcie krzepimy wiarę,że to wszystko – czasowe wybryki. Dopóki w konsulatach i w MSZ-cie będą aroganci i zapatrzeni w siebie małostkowi, niekiedy, i przypadkowi w polityce ludzie, niestety, nic się nie zmieni.

 17. Polak napisał(a):

  Wy tu< Panowie, biadolicie, ale Białoruś będzie miała w 2017 roku już swoją 50 na 50% z Rosją elektrownię jądrową i zacznie sprzedawać zbędną energię, więc porozmawiamy za 7 lat.

 18. Jan napisał(a):

  Panie Sławku:Wiem o Terrawicie i przedsiębiorcy z polski też,dlatego ostrożnie podchodzą do inwestycji białoruskich.Największym problemem jest sprawdzenie wiarygodności/wypłacalności białoruskich wspólników którzy proponują współpracę przy produkcji/handlu.

 19. Jan napisał(a):

  Do Polaka/Wiktora/:Na razie został podpisany list intencyjny obu rządów w sprawie budowy EA w Astrawcu na granicy białorusko-litewskiej.Jest to ok.50km.od Wilna.Litwini już skierowali zastrzeżenia co do jej budowy pod względem bezpieczeństwa i wpływu na środowisko do Komisji ds.Energetyki/chodzi o bezpieczeństwo/,oraz do Komisji Ochrony Środowiska.Zapewne Rosjanie jako główni inwestorzy,oraz kredytodawcy będą musieli też podjąć decyzję czy warto mieć wroga w UE czy też tą budowę sobie na razie odpuścić.O jej budowie P.Prezydent informuje białoruskie społeczeństwo od 2008r.Po drugie:Kredyt na całość,czyli ok.8/9mld.$ nie wchodzi w rachubę.Żeby było po 50%,to i wkład musi być po połowie.Z kąd Białoruś weżmie 4/5mld.$ na jej budowę?Obecnie RB stara się o kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 8mld.$Z Banku Incjatyw Gospodarczych UE chce uzyskać/pożyczyć ok.6mld.$.Od Rosji pożyczyła 3mld.$ z czego dostała 800mln.$,a reszta po sprywatyzowaniu białoruskiej gospodarki przez rosyjskie przedsiębiorstwa.Cienko to widzę,tymbardziej że największe spłaty rat poprzednich kredytów przypadną na lata 2012-2014.Po trzecie:W/w regionie Ma powstać też EA na Litwie w miejsce zamkniętej tej w Ignalinie(ma tam też uczestniczyć Polska,ale blado to widzę)oraz EA mają już budować Rosjanie w Kaliningradzie,gdzie na dobrych warunkach proponują odbiór energi Polsce,ponieważ stacje przesyłowe byłyby pod Elblągiem.Dalej eksport energi do Niemiec.
  Mamy stacje przesyłowe do energi elektrycznej na granicy białorusko-polskiej w Narewce.Nigdy nie było używane,więc po modernizacji można przesyłać prąd do Polski.Tylko jeszcze może być tak że prąd będzie szedł w drugą stronę.Obecnie w Polsce trwa modernizacja 3 dużych elektrowni,oraz budowa 3 nowych przy granicy z Niemcami.Jakoś dajemy sobie radę czego i Białorusinom życzę.

 20. Polak napisał(a):

  Z kulturą jest, niewątpliwie, gorzej.

  W konsulatach polskich w Mińsku też, niestety.

  Wszyscy jakoś dajemy sobie radę.

  Janie, Ty z kulturą też jesteś na bakier, chamów Ci u nas dostatek :”Do Polaka/Wiktora/”

 21. Polak napisał(a):

  Janie, posiadać jakieś wątpliwe i nieciekawe informacje z niewiadomej ręki, to jedna sprawa. Podejrzewać kogoś o coś, czy zamiast kogoś wstawiać „pistona” komuś, to druga, a trzecia – to zwyczajnie wziąć do ręki słownik języa polskiego i się trochę pouczyć pisać po polsku. Nigdy nikomu nie zaszkodzi, tak jest, Panie Janie.
  To nie tak, jak w piosence o Panu Janie. I nie zawsze „kto rano wstaje … temu coś tam”, bo są ludzie co rano wstają i tylko sobie i innym wydłużają męczrnie.

 22. Jan napisał(a):

  No właśnie.Patrząc na taką polemikę której jedynym argumentem są wyzwiska,można odnieść wrażenie że znów jesteśmy w latach 50 ubiegłego wieku.
  Patrząc na takie wpisy bardziej odnoszę wrażenie iż to nam Polakom z Macierzy bardzo zależy na jakiejkolwiek współpracy z rodakami z Białorusi niż im samym.

 23. Jan napisał(a):

  Przecież zawsze i wszędzie można każdą informację zweryfikować.Nie napisałem nic co byłoby nieprawdą w sprawie relacji UE i RB.Wszystko jest na stronach biuletynu informacyjnego UE.Jest strona internetowa Prezydenta Białorusi,oraz informacje gospodarcze ze świata.Wystarczy tylko się interesować europejską gospodarką,kryzysem oraz „co kto komu obiecał i za co” i wszystko jasne.

 24. HALNY napisał(a):

  Do Jana a i do innych! Jak się przejrzy wszystkie wpisy w tym serwisie – to jest tylko jeden temat……obzywanie innych i temat jakby tu dostać wizy do Polski. I nic poza tym! Pomijam fakt że wiekszość komentarzy wymaga natychmiastowego siadania do słownika ortografii i gramatyki polskiej. Niektóre osoby wypowiadające się tu przypuszczalnie chciałby aby Polska, jej statutowe organy zajmowały się tylko i wyłącznie ZPB, mało tego aby dawały jak najwiecej kasy, kasy, kasy………a i jeszcze aby przyjmowac tych „działaczy” na salonach czy to w Sejmie, czy to w siedzibie Premiera a i może Prezydenta; zero pokory, zero tolerancji, zero prawdy, zero uprzejmości. Nikt – ale to dokładnie nikt tu nie pisze – „Panowie i Panie, w dniu takim a takim organizujemy spotkanie wszystkich organizacji działających na rzecz polskości na ziemiach białoruskich……lub cos w tym stylu”. Ale to raczej moim zdaneim jest nierealne. Tak że trzymajcie tak dalej – krzykacze…….

 25. Polak napisał(a):

  Janie, Ty nam tu z ręką na sercu lepiej powiedz – ile lat byłeś członkiem KPZR? I Kiedy wystąpiłeś przed czy po rozwiązaniu ZSRR?

  Więcej nic mnie nie interesuje, bo to, że byłeś to jest jasne jak biały dziań :)).

 26. Polak napisał(a):

  a no tak, rzeczywiście dla tej oto władzy z W-ki – bezdusznej i nierozsądnej, dodam obojętnej dla rozwoju polskości na ziemiach białoruskich, nie będzie ani „pokory ani cos tam jeszcze? z pewnością, będziemy szerzyli – „zero tolerancji i zero uprzejmości”, no bo kogoż tu szanować i za co, wybaczcie.

 27. Polak napisał(a):

  Tak Ci oto powiem, maleńki polny! 🙂

 28. Polak napisał(a):

  Wydajecie pieniądze na bzykanie i picie wódy, nie zaś na rozwój polskości, no to macie wyniki. Wciąż tkwicie w błędzie.

  Wiadomo, że bez pieniędzy niczego wielkiego się nie dokona, ale tymi pieniędzmi, niestety, od lat dysponują łobuzi i ignoranci, nieudacznicy i zarozumialcy… i tak jest od roku 1990.

  Zmieńcie kierunek wiatru, Panie i Panowie i poczujecie, najpierw smród spod własnych dawno obesranych gaci, a potem ulgę, że coś zrozumieliście i że trza je najpierw wyprać, potem oddać do dobrego krawca, a potem dbać o nowe za odpowiednie pieniądze. Taka Rada i prosta, chłopska filozofia jest dla tych, co nie rozumieją, pisana.

 29. Jan napisał(a):

  Do Halnego:Nie rozumiem tego wpisu po moim adresem?Po drugie:Na tym „forum” mże ze trzy osoby by chciały takiego spotkania.Reszta jak widać.

 30. Kowalski napisał(a):

  Do Halnego: Specjalnie nie brałem udział w ostatnich dyskusjach, bo mnie to zaczyna nudzić. Ale czasami człowiek nie wytrzymuje, kiedy ktoś, jak Pan zaczyna oskarżyć kogoś, nie patrząc na siebie.
  Po pierwsze: Przedtem, niż radzić komuś, Pan musi sam zagłądać do słowniczka – „Niektóre osoby wypowiadające się tu przypuszczalnie chciałby …”
  Po drugie: Nie spotkałem ostatnio komentarzy, w których było proszono o „kasę”. Rozumiem, że kto o czym myśli się, o tym i pisze. Polacy na Białorusi, a napewno i wszędzie na Kresach Wschodnich, potrzebują nie kasy, nie ubrań lub żywności, a pomocy w realizowaniu programów edukacyjnych, a przy okazji i kulturalno-oświatowych na poziomie międzypaństwowym. A jeżeli niektórym cwaniakom udaje się naciągać dyletantów-urzędników polskich na kase, to nie nasza wina.
  Po trzecie: Jak Pan może zarzucać, że nikt nie proponuje spotkania, kiedy ja osobiście zaproponowałem spotkanie integracyjne w Białymstoku. Pan to jak by chętnie podtrzymał, ale potym zacząl inny temat o wizach. Jeżeli Pan zapomniał, to radzę wrócić do komentarzy artykułu o Dniu Niepodległości. Jedynie mogę zgodzić się z Panem, że to spotkanie rzeczywiście jest nie realne. Bo Pan właśnie i jest tym samym krzykaczem, o co posądza innych.
  Oddzielnie chcę wyrazić szacunek i uznanie dla Pani Karoliny. Pani komentarze dodają optymizmu i nadzieji.

 31. Polak napisał(a):

  Tu piszą tylko dwie osoby i jedna komentuje, Janie. To byłeś w Partii czy nie??

 32. Jan napisał(a):

  Róg Kowalski/Wiktor Dmuchowski/Polak:Muszę zmartwić Waćpana.Proponował mi wstąpienie sam W.I.Lenin gdy przebywał w Zakopanym,jednak mu odmówiłem i taką decyzję podtrzymuję do dziś młody człowieku.Czytając zaś Twe wpisy Wiktorze odnoszę wrażenie że gdzieś się zagubiłeś.Spędzam to jednak na Twój młody wiek oraz roczny pobyt w Armii Czerwonej,a ta jak wiadomo nie uczyła samodzielnego myślenia,tylko słuchania rozkazów.Bycie dobrym dyrygentem i muzykiem nie upoważnia jeszcze nikogo do pouczania wszystkich w sprawach międzynarodowych i przedstawiania siebie jako autorytetu w tej dziedzinie,bo nikt Ci takowego nie udzielił.To że otrzymałeś polskie obywatelstwo nie upoważnia Cię do oskarżania ani naszego rządu,ani nas Polaków o nic nierobienie w sprawach mniejszości na Kresach byłej RP.Najlepiej zacząć od siebie Wiktorze.A czym?Najlepiej wysoką kulturą osobistą oraz szerokim otwarciem na propozycje innych.Walenie w bębenek na jedną melodię z czasem budzi niechęć i obrzydzenie u słuchających.Pisanie listów pochwalnych na cześć P.Siemiaszki i jego wielkiego zaangażowania w sprawy odbudowania ZPB też powinny być bardziej realne a nie na wyrost.
  Reasumując Wiktorze:Zalecana jest kultura,zarówno w wypowiedziach,jak i sądzeniu innych.Otwartość i nowe spojrzenie na rzeczywistość.Może będą jeszcze z Ciebie ludzie.Świadectwo sam wydajesz o sobie.Acha.Pisanie poprawnie w j.polskim nie czyni z nikogo jeszcze Polaka patrioty.Dużo ginących za Ojczyznę nie potrafiło,ani czytać,ani pisać.Mam nadzieję że nie będziesz ich za to krytykował.

 33. Polak napisał(a):

  Aleś uparty, Janie. Nic nie wiesz i dzięki Bogu, bo innym lżej się pracuje. Do Pana Wiktora Dmuchowskiego, jak chcesz i masz resztkę kultury, pisz osobiście, podaję jego mail: wiktor_dmuchowski@yahoo.com

  Z pewnością ani Ty, ani ktoś z tych tu piszących i wypowiadających się sytuacji Polaków w Białorusi nie zmieni, a to że i ja się wypowiadam krytycznie do rządów w Warszawie, świadczy o tym, iż są one zwyczajnie słabe, zwłaszcza w tym kierunku, o którym tu dzisiaj mówimy. Ktoś, kto umie tylko psuć – konsekwentnie – psuje. Dlaczego? Bo brak autorytetów i wiedzy podstawowej, nie wspomnę o tak niezbędnej intuicji politycznej, do której Tobie Janie, jak do nieba:)

 34. Polak napisał(a):

  Panie Kowalski, dużo dobrego i sensownego Pan pisze, tylko jednego Pan nie bierze pod uwagę – realiów życia politycznie parszywie ukształtowanego, mianowicie, chcę Panu z przekonaniem powiedzieć, iż okrągły stół jest dzisiaj niemożliwy w jednej i jedynej przyczyny: Polska, jako państwowość MUU-SI, jak chce dobra dla rodaków w Białorusi, uznać Związek Polaków w Białorusi /ten działający wg prawa białoruskiego/ za jedyny. Dopóki tego nie zrobi, nie będzie i być nie może okrągłego stołu i pojednania dwóch zwaśnionych stron. Do tej pory, nie będzie jedności i sprawnej i silnej organizacji. Władzom białoruskim może i na rękę to, co dzisiaj przeżywamy.

  Powtarzam, więc:
  1. Uznanie ZPB, którym kierował zasłużony Pan Łucznik, za jedyny i niepodzielny oraz okazanie mu szacunku i pomocy finansowej, aby się pozbyli zbędnych – niepolskich – firm w Domach Polskich
  2.Zorganizowanie „kwadratowego 🙂 stołu” – spotkania porozumiewawczego, pod warunkiem, iż wszystkie strony odejdą od uprawiania polityki i przestaną się zajmować opozycją /bo rzecz jasna, to nie są statutowe zadania polskiego ruchu kulturalno-oświatowego w Białorusi.

  Dopóki te 2 warunki – te 2-e strony nie spełnią, można zapomnieć o organizacji, jako takiej, która do dzisiaj jest strukturą martwą i skostniałą, tak po jednej stronie, jak i drugiej.

  Władze w Warszawie, nie mają żadnego prawa i upoważnienia do reprezentowania polskiej mniejszości z Białorusi w Europie, bo palca nie przyłożyły do tego, żeby Polakom pomóc lepiej i lżej żyć. Polacy od 1939 roku w warunkach nieludzkich dawali sobie radę. A teraz w Białorusi nie ma głodu i wojny, też poradzą sobie, ale czym jest wtedy dla nich Polska, jako państwowość, jako kraj ich przodków?

  To tyle.

 35. sławek napisał(a):

  Tak Panie Janie, nic dodac nic ująć.
  Najlepsze jest to pouczanie o języku polskim i błędach a w każdej wypowiedzi „Polaka” jest po kilka bądź kilkanaście błędów, że o rusycyzmach nie wspomnę. Choćby ów internauta nie wiem jaki sobie nick przybrał, to zdradza go w pisowni zarówno styl, brak kultury do adwersarzy, powtarzające się wciąż błędy jak i literówki. Pozdrawiam.

 36. Andrzej napisał(a):

  Panie Sławku!
  Czytam z wielką przykrością Pana posty. Główną cechą owych wpisów jest krytykowanie i lansowanie siebie samego. Brak wyrozumiałości dla osób polskiego pochodzenia, w kwest ich swobody wyrażania myśli w formie pisemnej, jest doprawdy niegodne osoby, która urodziła się w Polsce. Nie wiem czy zdaje sobie Pan sprawę z tego jak trudno jest uczyć się języka przodków w kraju, gdzie dostęp do niego nie jest powszechny. Pana postawa będzie skutkowała niechęcią do używania języka polskiego, w śród młodego pokolenia. Powinien Pan się wstydzić, jak Panu nie wstyd to jest mi wstyd za Pana. Znam wielu Polaków z Białorusi, którzy w wieku 20 lat postanowili się nauczyć języka polskiego. Często wspominają, że tym językiem mówili tylko ich dziadkowie. Wie Pan jak trudno takim osobą się przełamać by zacząć mówić. Mówi Pan, że zna język włoski więc sam ma doświadczenie lingwistyczne. Pańska postawa jest dowodem braku szacunku dla ich starań, wysiłku i pracy. Jeśli taka postawa sprawia, jakąś formę satysfakcji jest to zgoła inna materia.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Grudzień 2022
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się