Strajk w obronie polskich szkół na Litwie

strajkW Wilnie odbył się strajk ostrzegawczy w obronie polskich szkół na Litwie.

W ramach protestu uczniowie niektórych szkół zamiast na lekcje udadzą się do kościoła. Protestujący sprzeciwiają się realizowanej obecnie reformie oświatowej, w wyniku której szkołom średnim grozi likwidacja.

Z powodu zmniejszającej się liczby uczniów 17 szkół z polskim i rosyjskim językiem nauczania ma zostać zdegradowanych z rangi średnich do podstawówek.

Dr Bogusław Rogalski, ekspert do spraw Polaków na Litwie, mówi, że ten kraj buduje swoją państwowość na antypolonizmie i antypolskości.

– Obecne władze litewskie robią wszystko, aby krok po kroku likwidować polskie szkoły – tym razem średnie – ale również są zakusy, jeśli chodzi o likwidację kolejnych szkół w przyszłości. Sprawa dotyczy tzw. akredytacji. Władze litewskie wymyśliły, że będą odnawiać akredytacje dla szkół. Szkoły muszą się o nie ubiegać. Akredytacje uzyskały szkoły litewskie, natomiast polskim szkołom odmawia się tej akredytacji, używając bardzo pokrętnego argumentu – twierdząc, że jest zbyta mało uczniów w niektórych szkołach – wskazuje dr Bogusław Rogalski.

Wczoraj przeciwko likwidacji polskich szkół przed gmachem rządu w Wilnie protestowało około 2 tys. osób, w tym nauczyciele i uczniowie.

Radio Maryja

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Strajk w obronie polskich szkół na Litwie" есть 1 комментарий
  1. Jacek napisał(a):

    A w Grodnie w polskiej szkole 50 nowych uczniów złożyli dokumenty na naukę w przyszłym roku szkolnym.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Lipiec 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się