Ś.p. Izabely Tyrkin

9 listopada odeszła do wieczności polonijny działacz spoleczny Izabela Tyrkin, która wiele zrobiła dla odrodzenia kultury polskiej na ziemi Lidzkiej. Miała 76 lat.

Izabela Tyrkin urodzona w 1935 roku na Ukrainie. W 1957 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Lwówskim. Do 1992 pracowała jako robotnik kolejowy.

W 1988 została członkiem społecznego zjednoczenia Związek Polaków na Białorusi, niejednokrotnie była wybierana do Zarządu organizacji. Była bardzo szanowana przez członków ZPB.

Z 1993 do 2009 roku była prezesem Lidzkiego odziału Związku Polaków. Pani Izabela zdołała stworzyć bardzo aktywnie pracujący oddział, zrobić jego życie interesującym.

Mianowicie Izabela Tyrkin była inicjatorem budownictwa centrum kultury polskiej w Lidzie – Domu Polskiego. Z 1997 do śmierci była dyrektorem Domu. Teraz Dom Polski w Lidzie jest najaktywniejszym na Białorusi.

Była bardzo pryncypialna, ale pozostowała sprawiedliwą, troskliwą i czuła. Taką na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Do ostatniego dnia miała zakaz wjazdu do Polski, ale mimo tego służyła polskości przez całe życie. Nikt z przedstawicieli RP nie złożył kondolencje.

Pogrzeb odbędzie się 11 listopada w Lidzie.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Ś.p. Izabely Tyrkin" 13 komentarzy
 1. sławek napisał(a):

  Wieczny odpoczynek daj jej racz Panie.

 2. halny napisał(a):

  Jako obywatel RP – w imieniu własnym a i w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej składam kondolencje jak i podziękowanie za pracę na rzecz polskości kresów.

 3. Jan napisał(a):

  Niech spoczywa w spokoju.

 4. mapa napisał(a):

  Cześć Jej pamięci.

 5. Kowalski napisał(a):

  Pani Izabela była wspaniałym człowiekiem, prawdziwą Polką i patriotką. Wieczny jej pokój.
  Jeżeli by nie zakaz wjazdu do Polski, to napewno pożyła by dłużej.
  Chcę dodać,że jej ojciec był zamordowany przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w czasie wojny.

 6. halny napisał(a):

  KOWALSKI – a co ma do rzeczy zakaz wjazdu do Polski – za chwilę okaże się że to Polski Rząd a w imieniu tego Rządu Konsul jest winny śmierci Ś.p. Pani Izabeli. W Polsce od pewnego czasu takie dzikie oskarżenia padaja na Rząd RP z róznych środowisk, a szczególnie po Tragedii Smoleńskiej.
  Proszę mi wybaczyć ale przypuszczam że też tam w padole wiecznego życia – tez Pani Izabela jest zdziwiona Pana komentarzem.

 7. AD napisał(a):

  Cześć jej pamięci!

  Pamiętam z jaką pogardą wypowiadała się śp. pani Iza o tka zwanych „liderach” Borys, Porzeckiem czy Wiesławie Kiewlaku. Zwłaszcza ten ostatni „harcerz” był dla niej symbolem zdrady wszystkiego co polskie w imie $$$

 8. Kowalski napisał(a):

  Do AD: To jest zwykłe kłamstwo. Ś.P. Pani Izabela Tyrkin nie miała praktyki tak po chamsku wypowiadac sie o ludziach. Najgłówniejszą jej pozycją było nie rozpoczynanie samobójczej walki z władzami. I wogóle mproszę zostawić w spokoju imię zmarłego człowieka. Jedynie szkoda, że ona tak i pozostała „osobą, która możę przynieść szkodę Państwu Polskiemu”.

 9. AD napisał(a):

  Zgadza się, ale o tych ludziach, zwłaszcza o Kiewlaku miała jak najgorsze zdanie. Sam od niej to słyszałem.

 10. Polak napisał(a):

  Polski Rząd i Chodkiewicz są winni w śmierci, bo nic i nikt nie zrobił, aby ją ratować – leczyć.

 11. sławek napisał(a):

  a dlaczego polski rząd miałby sponsorować leczenie białoruskiego obywatela? a co robił białoruski rząd aby ratować swoją obywatelkę, bo ta pani nie był obywatelką RB a RB

 12. Polak napisał(a):

  ale tej Pani rodzice i dziadkowie byli obywatelami Najjaśniejszej RP, a obywatelstwo dziedziczy się po rodzicach /patrz Konstytucja RP/

 13. Inessa napisał(a):

  Wieczny odpoczynek racz jej dac Panie

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się