Wizyta delegacji ze Słupska

15 kwietnia Grodno odwiedziła delegacja ze Słupska na czele z Ryszardem Kwiatkowskim, który jeszcze niedawno zajmował stanowisko wiceprezydenta miasta. Byli także posłowie Rady miejskiej, kierownictwo wydziału edukacji, dyrektorowie szkół. Podpisano umowy o współpracy z Grodzieńskimi szkolami, a później odwiedzono siedzibę legalnego Związku Polaków na Białorusi ze Stanisławem Siemaszko na czele.

W trakcie spotkania m.in. działacze Związku opowiadali o represjach z boku polskiego rządu wobec Polaków na Wschodzie: o zakazach wjazdu do Polski, które nie pozwolają na odwiedzenie grobów krewnych, o niewydaniu Karty Polaka członkom legalnego ZPB i wydaniu ludziom, którzy nie mają polskich korzeni, ale popierają Anżelikę Orechwo, o zakazach kontaktowania z organizacją dla polskich instytucji.

Gości byli bardzo tym ździwieni. Według ich informacji, którą otrzymują z oficjalnej propagandy, na Białorusi niszczona jest mniejszość polska, a polski rząd próbuje bronić Anżelikę Orechwo i wszystkich Polaków. Teraz oni zobaczyli wszystko na własne oczy i obiecywali, że przekaża prawdę jak największej ilości ludzi.

Ale nadziei, że coś im się uda, prawie nie ma. Jesteśmy pewni, że jeżeli oni tylko spróbują coś zrobić, będą mieli bardzo potężny opór z boku „polskiej demokracji”. Prawdopodobnie zatelefonują do nich specjalne ludzie i będą prosili nie zajmować się tym. Możliwie to będzie brzmiało tak: „niech państwo wstydzą się współpracować z reżimową organizacją”.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się