Wybory prezesa ZPB w Baranowiczach

Na niedawnym zebraniu członków rejonowego oddziału Związku Polaków w Baranowiczach odbyły się wybory nowego prezesa. Z przewagą w 2 głosy zwyciężyłą Jadwiga Szustał, która także jest wiceprezesem ogranizacji Bielaja Ruś w Baranowiczach. Była prezes Teresa Sieliwończyk nie wystartowała.

Na zebraniu obecni byli 50 członków, ale według Sieliwończyk oddział liczy nie mniej niż 300 człowiek. Zgodnie ze statutem Związku Polaków dla podjęcia decyzji na zebraniu musi być ponad 2/3 członków. Formalnie wybory nie można uznać za legitymne. To próbuje wykorzystać rywal Jadwigi Szustał, a razem z nią i polska dyplomacja w Brześciu.

Ale problem polega na tym, że prawdziwą ilość członków organizacji nikt nie zna. Teresa Sieliwończyk powiedziała przybliżoną ilość. Żadnych dokumentów, potwierdzającycj jej słowa nie ma ani w Związku Polaków, ani w Konsulacie, ani w Ministerstwie Sprawiedliwości Białorusi, nigdzie. Takich danych poprostu nikt nie zbiera. Możliwie 300 członków w Baranowiczach jest, dla tego, że organizacja ma już ponad 20 lat. Ale niewiadomo, kto z nich żyje, kto nadal uczestniczy w sprawach Związku Polaków, a kto być może już zapomniał, że kiedyś otrzymał legitymację.

Myślimy, że żeby znać realną ilość członków, trzeba prowadzić rejestrację każdego roku i obowiązkowo brać wpłatę. Kto nie zrobił tego, nie może być członkiem ZPB.

Będziemy nadal obserwowali sytuację. Czy uda się zebrać drugie zebranie z udziałem więcej niż 200 członków Związku Polaków. Zwracamy uwagę, że zgodnie ze statutem to muszą być mianowicie członkowie organizacji z legitymacją w rękach.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Вверх
© 2018    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się