Wizyta Sikorskiego

2 listopada do Mińsku przyjeżdżał ministr spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. On spotkał się z władzami Białorusi, opozycją i liderem niuznawanego na Białorusi Związku Polaków Anżeliką Orechwo. Ostatnie spotkanie otrzymało się jakieś bardzo formalne. W białoruskich i polskich mediach pojawiły się artykuły o spotkaniu, kolejne obiecanki poparcia, nic nowego. Najgłówniejsze pytanie – legalizacja Związku nawet nie było wspomniano. Sprawy polskich polityków często nie idą zgodnie z ich obietnicami. Niedawno byliśmy świadkami akcji protestu Andrzeja Poczobuta przed polską ambasadą w Mińsku, kiedy ograniczono wydanie polskich wiz członkom ich organiozacji.

Wydarzenia te po raz kolejny potwerdzają, że polska mniejszość narodowa nic nie znaczy w wielkiej grze politycznej. Państwo polskie rozwiązuje swoje problemy na arenie mędzynarodowej i kedy to korzystnie, stawi pytanie gnębienia Polaków na Białorusi, a kiedy ni korzystnie, prowadzi miłe spotkania z Łukaszenką i żeby nie stracić swoich bojowników – z Orechwo.

Państwo białoruskie działa w ten sam sposób. Kiedy mu zależy na Związku Polaków Siemaszki – pomaga. Kiedy nie zależy – może zapomnieć o nim. Na spotkaniu z Sikorskim nie omowiano pytanie zakazów wjazdu do Polski członkom ZPB. W przededniu wizyty, żeby ułagodnić Polskę, odmówili się od represji wobec firmy „Polonika”. Nie trzeba cieszyć się czasowym sukcesom którego kolwiek ze Związków. Sytuacja zmienia się bardzo szybko w zależności od polityki.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Wizyta Sikorskiego" 8 komentarzy
 1. Kowalski napisał(a):

  Polakom na Białorusi trzeba łączyć się, a nie czekać że ktoś za nich rozwiążą problemy, które sami sobie narobili. Kłutnie pomiedzy sobą doprowadzili do zniszczenia Związku Polaków – w swoim czasie największej organizacji społecznej na Białorusi. I niema sensu mówić, że te dwie żałosne grupki na Budzionnego i na Dzierżyńskiego mogą nazywać się ZPB.
  Jak historia może sie powtarzać! Pod koniec XVIII w. walczące między sobą polskie partie zaczęli zwracać się o pomoc w pokonaniu swoich wrogów do zagranicznych sąsiadów. To doprowadziło do zniszczenia polskiej państwowości. W 2005 r. Kruczkowski, nie chcąc oddawać władzę, zwrócił się o pomoc do władz białoruskich i to doprowadziło do zniszczenia Związku. A. Borys nie mogąc powstrzymać swoje wygurowane ambicje zaczęła samobójczą walkę z władzą. Rezultaty tej głupoty są widoczne – wieloletnia praca tysięcy Polaków na Białorusi na rzecz odrodzenia polskości została zniszczona przez kilku oszołomów przy mocnej medialnej podtrzymce.
  Chociaż czas pracuje na naszą niekorzyść, są jeszcze szanse aby zacząć reanimować ZPB. I zaczynać trzeba od tego, aby spotykać się i rozmawiać, planować Zjazd pojednawczy. I nie ważne, kto zostanie Prezesem, ważne aby zaczęli pracować Działy Oświaty i Kultury. Niema sensu czekać, że nastąpią zminy polityczne na Białorusi – Polacy na Litwie żyją jak by w państwie demokratycznym, a taksamo są dyskryminowane. Trzeba szukać sposobu działać w tych warunkach, w jakich mieszkamy. A czas pokaże, czy Polacy na Białorusi potrafili znaleźć wyjście w tej trudnej sytuacji.

 2. znawca napisał(a):

  /cytat kolegi jw./ „…W 2005 r. Kruczkowski, nie chcąc oddawać władzę, zwrócił się o pomoc do władz białoruskich …”

  Przepraszam, a do kogo miał się zwrócić ktoś, kto czuł, że wg prawa białoruskiego coś się dzieje nie tak, jak trzeba?.

  Do Israela czy do USA? A może do samego głównego szefa w Warszawie, jak to zrobiła p.Borys? Gdzie w Pana wypowiedzi jest logika? Stelmachowski wraz z Borusewiczem czy z Maszkiewiczem i Bućką mieli decydować o porządku w łonie ZPB??
  No, to zrobili to i to oni rozwalili naszą organizację!

  A kto wykreował Borysową czy Orechwo? Pytam kto? Polacu na Białorusi? Jest Pan niepoważny…

 3. Kowalski napisał(a):

  Niepoważnym jest ten tekst, gdzie prawie w każdym zdaniu jest znak zapytania! Pytania są tak absurdalne, że niema chęci dawać na nich odpowiedź.
  Kruczkowski wykonał to, co polecili jemu jego przełożone. I to stało się początkiem likwidacji ZPB. Ale to jusz historia, która została w pamięci. Zreszty, w cylizowanym świecie, jeżeli kierownik organizacji w jaki kolwiek sposób skompromitował organizacje, za sprawą honoru, odrazu podaje się do dymisji. Kruczkowski wpakował sie we wszystkie skandale, w tym również i seksualny i jeszcze miał aspiracje na Prezesa ZPB!?
  Również niepoważnie wyglądają pytania o roli kierownictwa Wspólnoty Polskiej i Dyplomacji. Jeżeli Polska wydaje rocznie olbrzymie pieniądze na istnienie ZPB to napewno ma prawo reagować na przebieg wydarzeń w organizacji.
  W moim poprzednim komentarzu ja podniosłem kilka tematów, ale reakjca nastąpiła na zdanie o Kruczkowskim. Wychodzi, jeżeli uderzyć w stół, to nożyce się odezwą…
  Zreszty, chciało by się przeczytać bardziej poważne komentarze, a nie nerwowe bluzganie.

 4. znawca napisał(a):

  Dla jasności – bez formy pytania:
  To nieudolni polscy dyplomaci i Kaczyńscy z Tuskiem zniszczyli wiarę naszych rodaków w ZPB. To oni zniszczyli organizację.

  Od 5 lat władza w Warszawie, bo nie są oni przedstawicielami najjaśniejszej RP – samo-rządą się jedynie – , finansuje „białoruskich” pseudodemokratów, dążących do władzy oraz klikę samozwańców wg prawa białoruskiego grupy gawin-borys-orechwo.

  Żaden uczciwy Polak na Białorusi od tej władzy nie dostał ani złotówki.
  To tacy, jak Pan rozwalili organizację i dobijają konsekwentnie polskość na Białorusi w imię „racji stanu”.

 5. z macierzy napisał(a):

  Panie Kowalski-sprytny nick-bardzo popularne w Polsce nazwisko wcale nie musi oznaczać, że pod nim kryje się osoba-Polak. Protekcja germanofilosemickiego reżimu zdradza autora intencje, z jakimi przyszedł na ten blog. Myślę, że Polacy na Białorusi, oraz Białorusini zrozumieją, że wizyta prosyjonistycznego janczara, reprezentujacego polski rząd nie może zaowocować czymś, co dla Białorusi będzie korzystne. Ta klika szuka kolejnych ofiar do grabienia, bo w Polsce już niewiele polskiego pozostało. Białorusini-uważajcie na tych złodziei.

 6. Kowalski napisał(a):

  Groch z kapustą! Nie widze sensu komentować te brednie. Możesz Panie nie trudzić się z odpowiedzią.Nie mam zamiaru więcej dawać jakie kolwiek komentarze na ten temat. Szkoda, że w takim temacie nie zobaczyłem sensownych wypowiedzi.

 7. znawca napisał(a):

  No, bo sam jesteś bez sensu i masz kapustę w głowie czy rąbankę, Pane „Kuwalski”. Albo jesteś zaślepiony albo mieszkasz na Zachodzie i nie wiesz co w Warszawie się dzieje?

 8. Znafca napisał(a):

  Szkoda że nie wyjechał na wizytę do Hadesu oczywiście na stałe.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się