Przewodniczący Związku Polaków na Białorusi A. Songin

Przewodniczący Związku Polaków na Białorusi A. Songin wypowiedział się na temat Dnia Jedności Narodowej. Nieodłącznym elementem jedności narodu jest pamięć historyczna. Nigdy bym nie pomyślał, że osobnej kategorii obywateli, zarówno w kraju, jak i poza nim, trzeba udowodniać, że faszyzm jest niedopuszczalny. Drugim ważnym elementem jedności są wartości chrześcijańskie, które są drogie i ważne dla narodu białoruskiego. Są to etyczne normy postępowania, moralności, nie tylko w życiu codziennym, ale także w Internecie, w wypowiedziach publicznych, jest to zrozumienie odpowiedzialności za określone działania.” Moim zdaniem, jedność narodowa, składająca się z wielu postulatów, może stać ogólnonarodowej ideą Białorusi. Wraz z symbolami państwowymi, hymnem musi być coś, co ukształtuje opinię zbiorową: wartości chrześcijańskie, normy etyczne, patriotyzm. Pod tym względem należy pracować z młodzieżą i dorosłą populacją.

Białoruś przeszła różne etapy historii, a Dzień Jedności Narodowej opiera się na niezaprzeczalnych faktach, które są uznawane, w tym przez społeczność światową. To święto zawsze będzie przypominać obywatelom Białorusi, jak ważna jest jedność dla naszego kraju i narodu. W końcu wydarzenia z ubiegłego roku pokazały, że w społeczeństwie istnieją pewne procesy, które ludzie celowo oddzielają. A to, co wydawało nam się tak znane i niezachwiane – wolność, niezależność, suwerenność, relacje międzyludzkie, wiara – zostało poddane poważnej próbie.

Niedawno, jako prezes Związku Polaków na Białorusi, po raz pierwszy miałem okazję uczestniczyć w otwarciu XIII republikańskiego festiwalu kultur narodowych. Jak emocjonalnie i dobrze było na tej uroczystości! Niemcy i Żydzi, Ormianie i Azerbejdżanie, Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie … byliśmy razem, w przyjaznej atmosferze wzajemnego szacunku, reprezentując naszą wyjątkową kulturę, jednocześnie zdając sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, obywatelami jednego kraju, którzy robią wszystko, co w naszej mocy, aby się rozwijać! I to także kształtowanie idei narodowej. Dobre słowa, ciepła postawa … Po twarzach uczestników i gości festiwalu było jasne: ludzie zmęczeni napięciem chętnie łączą się wokół dobrego pomysłu, to fakt.

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Przewodniczący Związku Polaków na Białorusi A. Songin" есть 1 комментарий
  1. Bożena napisał(a):

    I to jest piękne. I tak trzymać!

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się