Władimir Karanik -„Nic osobistego”

Przewodniczący Grodzieńskiego Komitetu Obwodowego Vladimir Karanik porównał sytuację z niezarejestrowanym Związkiem Andżeliki Borys do znanej technologii politycznej, gdy w wyborach ważnej kandydaturze stawiają sobowtóra o identycznym imieniu i nazwisku w celu ściąganiа głosów wyborczych.Mamy to samo. Jest oficjalnie zarejestrowany Związek Polaków na Białorusi, który ani na chwilę nie przestał działać. „Do rzeczy mówiąc, nie lubię, gdy mówią mniejszość narodowa. W naszym regionie nie ma mniejszości, ani polskiej, ani rosyjskiej, ani tatarskiej. Są to wszyscy obywatele Republiki Białoruś i mieszkańcy obwodu grodzieńskiego.

Ale jeśli mają potrzeby studiowania swojej kultury narodowej, studiowania książek w swoim języku narodowym, to oficjalnie zarejestrowany Związek Polaków daje taką możliwość. Ten związek monitoruje dostępność literatury interesującej w bibliotekach, organizuje festiwale, jest kuratorem szkół polskich, w których dzieci uczą się w całości w języku polskim. Do rzeczy, w Polsce nie ma żadnej szkoły, w której uczą się w całości w języku białoruskim. W Polsce Język białoruski jest fakultatywny dla uczniów szkół średnich”.

Karanik powiedział, że był też nieoficjalny związek Białorusi, który zajmował się wszystkim, ale w mniejszym stopniu ochroną polskiej kultury. Ta organizacja zajmowała się albo działalnością polityczną, albo handlową: pozyskiwaniem pieniędzy z fundacji, organizowaniem płatnych kursów nauki języka polskiego, pomagali otrzymywać „Karty Polaka”. Ta organizacja nie zajmowała się zachowaniem autentyczności narodowej dla obywateli Białorusi.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się