Białoruś – Ziemia Dobrych Ludzi

Sławomir Majman– Polsko-białoruski dialog wraca do intensywnego wymiaru – zaznaczył prezes PAIiIZ Sławomir Majman podczas Polsko-Białoruskiego Forum Inwestycyjnego, które odbyło się 1 grudnia w Ministerstwie Gospodarki. – Szukając możliwości rozwoju dwustronnej współpracy powinniśmy wykorzystać także dobre relacje sąsiedzkie – dodał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Głównym tematem Forum, w którym uczestniczyli wicepremierzy obu krajów: Janusz Piechociński oraz Michaił Iwanowicz Russyj, były możliwości inwestycyjne Polski i Białorusi. Rozmawiano również o nowych warunkach współpracy pomiędzy krajami, wynikającymi m.in. z członkostwa Białorusi w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Otwierając Forum, prezes PAIiIZ Sławomir Majman zacytował Tadeusza Konwickiego: – Dlaczego nazywasz się Białoruś, powinnaś nazywać się Dobroruś, powinnaś nazywać się Dobrą Ziemią Dobrych Ludzi. Prezes podkreślał, że dobre polsko-białoruskie relacje nigdy nie zostały przerwane, ale teraz wchodzą na wyższy poziom.

Oba kraje pozostały relatywnie nietknięte przez kryzys ekonomiczny. Na Białorusi działa już około 360 polskich spółek, chociaż Polska jest dopiero 10. europejskim inwestorem w tym kraju. Jak zauważył wicepremier Piechociński, w ubiegłym roku wzajemne obroty handlowe wzrosły o 7%, a w bieżącym, mimo sytuacji na Wschodzie, nadal rosły (+3%). Wicepremier Michaił Russyj zaznaczył, że wyniki dwustronnego handlu wracają do poziomu sprzed kryzysu ekonomicznego

Anton Kudasow, wiceminister gospodarki Białorusi zadeklarował w imieniu resortu, że Białoruś jest w stanie wesprzeć polskich inwersorów, którzy z uwagi na sytuację w Rosji i na Ukrainie chcą przenieść zlokalizowane tam swoje inwestycje.

porozumienie o współpracyPodczas Forum prezes Sławomir Majman i Natalia Nikandrowa, dyrektor Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji (NAIP) podpisali memorandum of understanding między reprezentowanymi przez siebie instytucjami. Porozumienia o współpracy sygnowali również: Polski Komitet Normalizacyjny i Państwowy Komitet Standaryzacji Białorusi oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu z białoruskim partnerem – Krajowym Instytutem Kształcenia Zawodowego.

Po oficjalnej części Forum odbyły się panele dyskusyjne poświęcone inwestycjom i dostępowi do rynku oraz rozmowy biznesowe przedstawicieli firm z obu krajów.

PAIiIZ

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Białoruś – Ziemia Dobrych Ludzi" есть 1 комментарий
  1. maniek napisał(a):

    …wszystko to fajne…tylko taki maly szczegolik – tak „witaja” sie….jak np. Sławomir Majman i Natalia Nikandrowa – MASONI!!…

    https://www.youtube.com/watch?v=37kXMTA4yqs

    …ale to pewnie tylko …teoria spiskowa!…

    http://realcurrencies.files.wordpress.com/2014/04/russiarothschild.jpg

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Wrzesień 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się