Protest frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w Sejmie

Przedstawiciele frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) podczas uroczystego posiedzenia Sejmu Litwy, poświęconego 23. rocznicy wydarzeń styczniowych, podczas przemówienia Vytautasa Landsbergisa opuścili salę posiedzeń. W ten sposób wyrazili protest przeciwko łamaniu prawa mniejszości narodowych do używania języka ojczystego w życiu publicznym.

Frakcja AWPL w Sejmie Litwy wydała oświadczenie, w którym przypomina, że przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej razem z Litwinami walczyli o niepodległość kraju, uczestnicząc między innymi w wydarzeniach stycznia 1991 r. 11 stycznia 1991 r., podczas posiedzenia Rady Najwyższej Republiki Litewskiej, przewodniczący frakcji Związku Polaków na Litwie zwrócił się do mieszkańców Litwy z apelem o rozwagę, pokój i wzajemne zrozumienie. 15 stycznia 1991 r. Zarząd Główny ZPL potępił użycie siły zbrojnej przeciwko obywatelom Litwy, ogłosił też apel do żołnierzy polskiego pochodzenia służących w radzieckiej armii, żołnierzy rezerwowych i poborowych o niestrzelanie do ludności cywilnej i niestosowanie przemocy. 29 stycznia 1991 r. Rada Najwyższa Litwy poczyniła krok w kierunku polepszenia relacji z mieszkającymi na Wileńszczyźnie Polakami – przyjęta została Ustawa o mniejszościach narodowych. 

„Niestety, ostatnie wydarzenia pokazują, że wierność mniejszości narodowych wobec Litwy, porządna i uczciwa praca dla dobra Litwy nie są cenione. Nowa redakcja Ustawy o mniejszościach narodowych nie została przyjęta, natomiast w przygotowywanej redakcji podejmowane są próby rezygnacji z założeń przyjętych w okresie walki o niepodległość (…) Cyniczne jest to, że ta sama siła polityczna – konserwatyści, których lider V. Landsbergis podpisał Ustawę o mniejszościach narodowych, w 2010 r. ją anulowali, a dziś sprzeciwiają się jej przywróceniu i na wszelkie możliwe sposoby aktywnie blokują wciągnięcie jej do porządku obrad plenarnych” – głosi oświadczenie frakcji AWPL w Sejmie Litwy.

W oświadczeniu posłowie odnieśli się również do ostatniej decyzji sądu w sprawie wymierzenia dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego kary w wysokości ponad 40 tys. litów za nieusunięcie dwujęzycznych tabliczek z domów prywatnych w rejonie solecznickim.

Przedstawiciele frakcji AWPL opuścili salę posiedzeń sejmu podczas wystąpienia Vytautasa Landsbergisa. Zapowiedzieli jednak, że z szacunku dla ofiar i uczestników wydarzeń 13 stycznia 1991 r. wezmą udział we wszystkich najważniejszych uroczystościach: podniesieniu flagi państwowej na placu Niepodległości, w wiecu pamięci na Cmentarzu na Antokolu i we mszy św. w katedrze wileńskiej. „Wyrażając swój sprzeciw, oświadczamy, że będziemy z determinacją korzystać ze wszystkich demokratycznych środków na Litwie i na arenie międzynarodowej w celu obrony praw mniejszości narodowych. Zaznaczamy również, że będziemy odwoływać się do międzynarodowych instytucji i wszystkich ludzi dobrej woli w sprawie łamania praw człowieka w naszym wielonarodowym i wielokulturowym kraju” – napisali członkowie frakcji AWPL.

Vytautas Landsbergis zaproponował zakazać pracy w strukturach państwowych, w tym w samorządach, osobom nielojalnym wobec państwa. Uczestnicy uroczystego posiedzenia sejmu przyjęli słowa Landsbergisa oklaskami.

Wilnoteka

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się