Jak oszukuje nielegalny Związek Polaków

Jeden z mieszkańców Grodna, który próbował otrzymać polską wizę, dosłał do nas list, gdzie opowiada o schematach otrzymania polskich wiz i kart Polaka w Związku Polaków Orechwo.

Jak opowiada niezadowolony Polak mimo zapewnień kierownictwa organizacji Orechwo on nie zdołał otrzymać polskiej wizy. Z powodu odmowy konsulatu.

Schemat prosty: Orechwo, Jaśkiewicz i Poczobut mają kontakty osobiste w różnych polskich organizacjach. Tam oni otrzymuja zaproszenia na nieistniające imprezy dla „aktywnych działaczy Związku”. Zwykle to około 40-50 człowiek: kolegi, znajomi lub ci, którzy mogą zapłacić. Ci ludzie otrzymują polską wizę jako „gnębiona na Białorusi polska mniejszość narodowa”. Od razu zapominają o polskich korzeniach, kulturze, języku. Pamiętają tylko o sklepach. Trzeba tylko żeby zaproszenia były od organizacji, które nie mają kontaktów w Warszawie (w konsulacie mogą wykryć oszustwo).

Schemat pracuje bez wiedzy nie tylko kierownictwa organizacji (jak np. Wspólnota Polska), ale i konsulatu generalnego w Grodnie. Chociaż teraz dyplomaci zaczynają coś podejrzewać.

Ci 40-50 człowiek często nie wiedzą do jakiej grupy ich zapisano i gdzie oni mają jechać zgodnie z zaproszeniem. Człowiek mówi w konsulacie, że jedzie w np. Białystok, a zaproszenie do Gdyni. Ooooops. Wstyd.

Teraz pracowniki „Kresowii” (firma Związku Orechwo) kiedy wypełniają dokumenty nie wiedzą, czy otrzyma ktoś wizę.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Jak oszukuje nielegalny Związek Polaków" 4 komentarze
 1. HALNY napisał(a):

  Admin – po raz kolejny pytam – co się z Wami dzieje – temat wiz jest priorytetem??? Konsulat doskonale wie i widzi gdzie są machlojki, gdzie oszustwo, gdzie przekręty. Natomiast pragnę podkreślić – jeżeli aż tak macie dowody na jakieś przekręty to dlaczego nie zgłosicie tego do odpowiednich władz, obojętne czy to do Białoruskich czy chociażby do Polskich, jak MSZ, jak Prokuratura, jak Policja itp. Łatwo jest opisywać i oskarżać – dowody – dowody – dowody, to jest ważne. Prosze zwrócić uwagę na inny też fakt – przecieżś Konsulat daje terminy firmom turystycznym z Grodna, każdy kto nawet na zakupy chce jeździć wystarczty że opłaci w firmie białoruskiej okresloną kwotę, otrzymuje w zamian termin i zarejestrowaną ankietę i spokojnie na podstawie zwykłego oświadczenia otrzymuje wizę. Owszem okres oczekiwania jest długi ale to wynika już z innych przyczyn, takich jak to że władza białoruska sprowokowała to iż ludzie taniej mogą zrobić zakupy w Polsce, kupują towary lepszej jakości. Poza tym sami wiecie doskonale że przy takiej ilości osób chcących otrzymać wizę moce pracowników Konsulatu są ograniczone. Poza tym Konsulat spokojnie pomaga bez rzadnych interwencji ze strony ZPB czy innych organizacji polonijnych, wszystkim kto tylko się zwróci do Konsulatu z prośbą o pomoc, to dotyczy i osób indywidualnych, grup szkolnych, turystycznych, sportowych itp. Tak że naprawdę – proszę być obiektywnym, i o ile – tak jak już pisałem powyżej – macie jasne i przekonywujące dowody to przekażcie je tam gdzie takimi sprawami się zajmą. Pozdrawiam

 2. admin napisał(a):

  A jakie Pan chce dowody? Do Konsulatu idą po wize ludzie, którzy nie wiedzą gdzie jadą. I to masowo. I wszyscy z Kresowii. Jakich jeszcze dowodów potrzebuje Konsulat?

 3. admin napisał(a):

  HALNY, w Witebsku nie tak dawno działacza ZPB i opozycji – kolegę Poczobuta – złapano na handlu wizami. To jeszcze było pokazano w telewizji białoruskiej. I co? Ten chłopak teraz w Polsce mile widziany jako ofiara reżimu białoruskiego.

 4. halny napisał(a):

  Co jak co ale oczywiście zgadzam się że jest masa nieprawidłowości w kwestii wizowania i traktowania różnych organizacji w różny sposób, ale tak jak juz tu napisane na szczęście Konsulat przystąpił do porządkowania tych spraw; oczywiście widac wyraźnie na granicy, w sklepach białostockich, na bazarach czego tak naprawdę jeżdżą białorusini do Polski – ale nie ma co ukrywać – to cieszy Polaków przy tej granicy; oczywiście zadziwia czasami praca Konsulatu a szczególnie niespójność przepisów; zapewne nie jedna osoba zadawała sobie pytanie – dlaczego wiz na zakupy nie wydają inne Konsulaty np. Niemiec, Francji itp. Ale to juz chyba bardziej temat na inne forum; fakt że wiele osób udaje się do róznych organizacji polonijnych (bo nie tylko do ZPB) i jedynm celem jest uzyskanie wizy lub Karty Polaka i nie jest tajemnicą że wielu wykorzystuje różne znajomości aby tylko jak najszybciej uzyskac wizę, ale zrozumy też Konsulat – przecież w końcu musza ludziom wierzyć a już Straż Graniczna jest od weryfikacji celów wyjazdu…..

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się