Wkrótce sąd

We wtorek 14 czerwca odbędzię się posiedzenie sądu w sprawie dziennikarza „Gazety Wyborczej” i działacza nieuznawanego na Białorusi Związku Polaków Andrzeja Poczobuta. Przypomnijmy że oskarżają go o znieważenie i oszczerstwo prezydenta Białorusi. Grozi mu do czterech lat więzienia. Wyrażamy nadzieję, że Poczobut w końcu otrzyma sprawiedliwą karę.

W związku z tym, że polski dziennikarz na Białorusi po raz pierwszy oskarża się o takie przestępstwo, zdecydowaliśmy poszukać informację o postępowaniach karnych z powodu znieważenia prezydentów innych krajów. Taką informację otrzymaliśmy:

W Polsce jest art.135 kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności za znieważenie prezydenta RP. W sprawach tego rodzaju zapadły następujące orzeczenia:

– w 1992 roku Stanisław P. został skazany przez sąd na rok więzienia w zawieszeniu za wulgarne wypowiedzi pod adresem Lecha Wałęsy,

– w 1993 Sąd Rejonowy w Brzegu skazał dwóch studentów na grzywnę w wysokości ówczesnego średniego wynagrodzenia,

– w 1999 roku Wojciech Cejrowski został skazany na grzywnę 3000 złotych za obrazę prezydenta Kwaśniewskiego,

– w 1999 roku sąd skazał dwóch mężczyzn za obrazę Aleksandra Kwaśniewskiego (przebywającego wtedy we Włodawie),

– w 2001 roku gdański Sąd Okręgowy skazał Andrzeja Leppera na grzywnę w wysokości 20 000 złotych za obrazę głowy państwa,

– w 2006 roku Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie wobec bezdomnego Huberta Hofmana z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Zarzucano mu słowne znieważanie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2005,

– w 2007 roku Jolanta Szczypińska i Karol Karski złożyli do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia urzędującego prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Postępowanie zostało umorzone 27 lutego 2008 r. przez warszawską prokuraturę okręgową.

Niedawno w Polsce funckcjonariusze miejscowej służby specjalnej ABW o 6 rano weszli do mieszkania administratora strony antykomor.pl i skonfiskowali laptopa. Przez pare dni strona nie pracowała.

W Rosji działa art.319 kodeksu karnego „Zniważenie przedstawiciela władzy”. W ramach tego artykułu też było wszczęto kilka spraw. W 2007 roku próbowali ukarać kanał telewizyjny TW-6 za znieważenie Putina, jednak sprawa była umorzona. Niedawno został ukarany na jeden rok więzienia mieszkaniec Barnaułu, który umieszczał na swojej stronie internetowej tekstową i graficzną treść, znieważającą godność prezydenta Rosji. W innych państwach także są podobne artykuły w kodeksie karnym i ludzie często są przyciągane do odpowiedzialności.

Problem karnego prześladowania za znieważenie prezydentów nie jest nowy. W całym świecie korzystają z tych artykułów dla oborony najważnieszych osób państw. Na Białorusi prawdopodobnie sprawa Andrzeja Poczobuta będzie brzmiała politycznie „dzięki” polskim mediam, które próbują obronić swojego kolegę. Zapomniały tylko, że nie można przekraczać pewnej granicy, która jest ustalona przez kodeks karny.

Andrzej Poczobut tak chciał podnieść popularność swojej gazety, że nie mógł zatrzymać się. On myslał że w każdym wypadku karę można wyjaśnic jako represje reżimu wobec dziennikarza i domagać się wolności. Ale prokuratura nie boi się tego cisku i sprawiedliwie wszczeła postępowanie karne.

Ludzie, którzy uważnie czytali poprzednie artykuły o Poczobucie, wiedzą co to za człowiek. Głowną rzeczą w życiu dla niego są pieniądze. Nie jest dziwno że on popełnił przestępstwo dla nich. On tylko nie wziął pod uwagę odwet spawiedliwości. Prosimy sąd aby on objektywnie rozpatrywał wszystkie okoliczności sprawy i podjął sprawiedliwą decyzję.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Wkrótce sąd" 11 komentarzy
 1. jakub napisał(a):

  A to ciekawostka, tak ostatnio czytam Wasze artykuły i dziwię się że nazywacie siebie Polakami; owszem Pan Poczobut jest winny obrazy Prezydenta; ale to Wy, rzekomi dziennikarze powinniście wystąpić do władz o symboluiczny wymiar kary lub warunkowe jej umorzenie; toż to Wasz kolega po fachu – no chyba że dziennikarzami jesteście – ale z budynków ulicy Leninskiej (bo chyba tamn jest KGB i inne dziwne instytucje); gdzie Wasza solidarność zawodowa – pomijam solidarnośc jako do rodaka – i nie jako do Polaka ale do Białorusina;
  Maci epretensje że rząd RP Was nie wpuszcza do Polski; słusznie Pan Konsul Chodkiwewicz zauważył – za takie wypowiedzi – powinno się Was na granicy natychmiast zamykać, no moż eni etak drastycznie – ale wara Wam od krajów gdzie spokojnie mozna żyć i nie mamy wariatów typu Waszego Aleksandra Grygorewicza; chyba nie powiecie że zachowanie władz Białorusi jest rozsądne i jest rozumne. a Wy jeszcze w niewybredny spsób człowieka (A.Poczobuta) szkalujecie; oskarżenia o defraudowaniu pieniędzy trzeba udowodnić; Owszem Pan Andrzej nie jest ideałem – ale któż z nas nim jest; tak że Panowie i Panie redaktorzy tego portalu – uważajcie bo za Wasze wypowiedzi są też paragrafy; osobiści epodam do Sądu każdego z Was – jesli raz jeszcze będziecie szkalowąc ludzi i bez dowodów oskarżać o malwerascje lub inne rzeczy;

 2. admin napisał(a):

  do jakuba: masz kompleks prześladowania. 🙂 Co do podania do sądu każdego z nas, to nie boimy się tego bo piczemy tylko prawdę i udowodnimy jak trzeba będzie. A jeżeli polskie władze zamkneły drogę do Polski niektórym z nas, to tylko udowadnia że macie tam takich samych wariatów.

 3. Sławek napisał(a):

  Polskie media są mediami wolnymi, nie muszą obawiać się cenzury i tego co je spotkać może w razie nieprzychylności ze strony rządzącej.
  Piszesz o białoruskiej sądowniczej sprawiedliwości? Przecież to jest śmieszne! W Białorusi nawet dziecko wie, że czyja władza tego i sprawiedliwość.
  P.S. Nie zapominajcie, że większość obywateli RP popiera sankcje i zakaz wjazdu łukaszenowskim podnóżkom do Polski. Dlaczego piszę większość, bo od czerwca 1989 roku, każde w Polsce wybory są wyborami w pełni demokratycznymi a skoro większość obecną jak i poprzednie władze wybrała taki i się nieomal większość z jej polityką chce zgadzać. Nic tu nie da czy w RP będzie rządziło PO, PiS czy SLD, polityka wobec Łukaszenki będzie zawsze jednoznaczna, co już wcześniej pokazał ś.p Prezydent Kaczyński.
  No cóż ale wam prawdziwa demokracja jest tak obca jak memu 16-sto letniemu synowi komunizm.

 4. admin napisał(a):

  Polskie media są mediami wolnymi, nie muszą obawiać się cenzury i tego co je spotkać może w razie nieprzychylności ze strony rządzącej.

  Ahaha, powiedz to admnistratorowi antykomor.pl i innym podobnym. PO, PiS czy SLD to jest to samo w różnych opakowaniach. Żadnej demokracji nie macie. Jest tylko widoczność demokracji. Szkoda ciebie Sławku, że masz tyle lat, a nic nie rozumiesz.

 5. Róg Kowalski napisał(a):

  Pana Poczobutta niech ratuje Michnik, bo to on go wsadził do więzienia, to po pierwsze.

  Po drugie, dziennikarz posiada oprócz wykształcenia – rozum naturalny i intuicję, czego nie można rzec o Poczobucie /Paźniak te na to samo kiedyś grzeszył/.

  Po trzecie, jeśli Pan Chodkiewicz coś takiego powiedział, to oznacz, iż nie jest żadnym tam konsulem, tylko zwykłym łobuzem i przestępcą. Cytuję Jakuba Jakubowicza: „…słusznie Pan Konsul Chodkiwewicz zauważył – za takie wypowiedzi – powinno się Was na granicy natychmiast zamykać…”… chamstwo najwyższego lotu pada z ust Chodkiewicza i należy go zwyczajnie wywalić poza granice Białorusi.

 6. mapa napisał(a):

  „dziwię się że nazywacie siebie Polakami”

  Ale co ma polskość do sprawy Poczobuta? Czyżby probierzem polskości był stosunek do toczącego się postępowania karnego? Nie bądźmy śmieszni, zwłaszcza, że ta sprawa od strony szumu medialnego łudząco mi przypomina robienie męczenników z niektórych działaczy podziemia w latach osiemdziesiątych, którzy później okazali się gorliwymi antypolakami.

  „Nic tu nie da czy w RP będzie rządziło PO, PiS czy SLD, polityka wobec Łukaszenki będzie zawsze jednoznaczna”
  Czyli jaka? Będziemy go chcieli obalać, czy tylko izolować? Z jakim skutkiem i za jaką cenę? To proszę odpowiedz, w czym z punktu widzenia polskiego interesu narodowego Łukaszenka jest gorszy od Juszczenki? Bo oczywiście wiadomo, ten pierwszy to potwór,a drugi to był nasz sojusznik. Tylko że ten sojusznik jednocześnie konsekwentnie rehabilitował zbrodniczą formację, która odpowiada za śmierć 200 tys. Polaków i która w tej chwili opanowała całkowicie b. Małopolskę Wschodnią.

  „Nie zapominajcie, że większość obywateli RP popiera sankcje i zakaz wjazdu”
  Sorry, ale większość obywateli RP ma to wszystko gdzieś… A waszym celem powinno być, żeby większość obywateli RP pamiętała, że na Białorusi jest ważna część polskiego narodu i nie jest ważne czy popiera ona Łukaszenkę, czy nie, ale ważne jest czy identyfikuje się z polskością. Bo żadna władza nie jest wieczna, a polskość na Białorusi ma wielowiekową tradycję i powinna trwać, jak najdłużej.

 7. Róg Kowalski napisał(a):

  „Polskie mendia” są wolnymi, Sławku? O czym Ty bredzisz – wszyscy wiedzą doskonale, że to propaganda.
  Jeśli to nie tak to poproszę wydrukować kilka kontrowersyjnych artykułów, krytykujących Rząd Kaczyńskich i Tuska i ch przestępcza zachowanie wobec swych rodaków z Białorusi.

  Nikt się nie podjął takich publikacji, bo wszyscy uważają, że jest to nie prawda.

  W Polsce< Sławku, miedź wydaje się za złoto, a złoto za szmatę! Wszyscy to doskonale wiedzą i nikt nic nie robi, bo się albo boi stracić pracę i pieniądze albo są pod wpływem masowej kaczko-tuskowej hipnozy i całkiem tracą poczucie rzeczywistości i rozum. Społeczeństwem zwyczajnie się manipuluje! O! Tak Ci powiem

 8. Róg Kowalski napisał(a):

  Sławku< Ty masz rację!! Twoje słowa: "czyja władza tego i sprawiedliwość.". Jak bym widział Warszawę :)/ a Polacy są tylko instrumentem dojścia do władzy kolejnej ekipe kanalij z Warszawy czy Gdańska czy Poznania i Krakowa.

 9. Kowalski napisał(a):

  Nie przepadam za Poczobutem, bo znam jego osobiście – nie zbyt przyjemna osoba do kontaktu, a czasami nawet chamowata. Ale nie zyczę dla niego więzienia. Tym bardziej, że człowiek ma małych dzieci. Dziwie się, że autor tego artykułu tak pragnie, aby człowiek trafił do więzienia. Uważam, że w więzieniu powinni siedzieć poważni przestepcy – złdzieje, mordercy i t.d., a nie człowiek który cos tam napisał w Internecie.
  A ty, „rogu”, uważaj, aby nie otruł się własną sliną. Bardzo dużo jadu czuje się w twoich głupich komentarzach.

 10. admin napisał(a):

  Też nie pragniemy aby siedział w więzieniu, ale niech otrzyma po sprawiedliwości.

 11. Róg Kowalski napisał(a):

  Kto ma małe dzieci, ten dla nich żyje, a nie lezie do polityki bez konkretnego poparcia – tworzonej nawet przez siebie opcji. Nie masz, Bracie zaufania i wsparcia chociażby kilkunastutysięcznej rzeczy, możesz lepić garnki i je sobie sprzedawać. Te „garnki”, które lepił i sprzedawał Poczobut zasługują tylko na śmiech i więzienie.

  Myślę, że 2 lata mu dadzą. W Polsce by dali rok więzienia, nie mniej.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Luty 2021
P W Ś C P S N
« Gru    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się