Proces depolonizacji Kresów Wschodnich

Polski MSZ oświadczył, że Polska prowadzi ukierunkowaną politykę depolonizacji Białorusi.Tak, w 2017 roku polskie konsulaty na Białorusi wydały ponad 35 tysięcy wiz do pracy. To ponad 20 tys. więcej niż w rok wcześniej. I siedem razy więcej niż w roku 2015. Proces ten idzie w parze ze wzrostem liczby posiadaczy Karty Polaka.

Okazuje się, że Polacy w poszukiwaniu lepszego życia wyjeżdżają na Zachód, a na ich miejsce w RP jadą obywatele Białorusi i Ukrainy. Młodzież z Białorusi stara się uzyskać Kartę Polaka i wyjechać do Polski pracować, gdzie najprawdopodobniej pozostanie żyć. Nawet księże w białoruskich kościołach podkreślają brak młodzieży w nabożeństwach, bo wielu wyjechalo do Polski.

W zeszłym roku prezes nielegalnego Związku Polaków Andżelika Borys i jej stary przyjaciel Michał Dworczyk wiele razy chwaliły się w polskiej telewizji sukcesem przyjęcia Ustawy o Karcie Polaka i poprawek do niej, które zapewniają łatwiejszy proces wyjazdu do Polski, zatrudnienia w gospodarce narodowej i uzyskania obywatelstwa. Okazuje się, że polski rząd rękami Związku Polaków prowadzi otwartą politykę depolonizacji Białorusi. Choć Borys i jej świta wszędzie mówią, że winni w tym władze białoruskie.

Odrazu widać że w ten sposób przewodnik nielegalnego Związku Polaków przyczyniła się do polityki deportacji Polaków z Białorusi w XXI wieku, a odpowiedzialność za to próbuje zrzucić na kogoś innego…

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Proces depolonizacji Kresów Wschodnich" 2 komentarze
  1. Polak napisał(a):

    Na rozwój i zachowanie polskości w RB władza Prezydenta Łukaszenki powinna, jestem przekonany,dawać większe środki i sam problem zniknie. Młodzież jedzie tam,gdzie polskość jest szanowana i wspierana finansowo. Mińsk powinien dobrze się nad tym zastanowić.

  2. Marek napisał(a):

    A jakie perspektywy ma młodzież na Białorusi? Zasiłek dla bezrobotnych? Nie dziwny się, że wieją do Polski.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2020
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Вверх
© 2020    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się