Jubileuszowa premiera opery Stanisława Moniuszki

Dokładnie 170 lat temu odbyła się premiera słynnej opery „Halka” wybitnego kompozytora białorusko-polskiego Stanisława Moniuszki. W styczniu 1848 roku, w Wilnie, Stanisław Moniuszko przygotował i sam dyrygował premierowym pokazem pierwszej białorusko-polskiej opery „Halka”. Po 10 latach, w 1858 roku odbyło się triumfalne wykonanie opery w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Głównym osiągnięciem Stanisława Moniuszki jest stworzenie narodowej klasycznej białoruskiej i polskiej opery. Moniuszko stworzył ponad 15 oper, wiele wodewili, romansów i pieśni.

Wraz z W. Dunin-Marcinkiewiczem Moniuszko napisał operę „Sielanka”, której premiera odbyła się w 1852 roku w Miejskim teatrze w Mińsku. (Od 1984 roku budynek teatru nie istnieje, obecnie w jego miejscu stoi hotel „Europa”). Była to pierwsza opera w historii świata w języku białoruskim.

Twórczość słynnego białorusko-polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki to niezwykłe połączenie cech ludowej muzyki Białorusi, Polski i Ukrainy.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w folwarku Ubiel, który znajdował się w pobliżu obecnej wsi Aziorny w Czerwieńskim rejonie, w obwodzie Mińskim. Obecnie na terenie dawnego folwarku Moniuszki stoi stela pamiątkowa.

Muzyczną edukację Stanisław Moniuszko otrzymywał w Mińsku od 1830 do 1937 roku u wybitnego nauczyciela Dominika Stefanowicza. Szkoła muzyczna kiedyś znajdowała się w budynku ratusza Mińska, natomiast w ścianach obecnego Domu Związków Zawodowych na Placu Wolności było niegdyś męskie gimnazjum, gdzie przyszły słynny kompozytor uczył się w latach 1831-1834.

W 2016 roku w Mińsku odsłonięto pomnik twórcy białoruskiej i polskiej opery narodowej, kompozytora Stanisława Moniuszki i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Pomnik znajduje się w parku w pobliżu ratusza na Placu Wolności. Również na domu nr 3 przy ulicy Engielsa, gdzie mieszkał Moniuszko, jest tablica pamiątkowa ku jego czci.

Na znak szacunku imieniem Stanisława Moniuszki nazwane są ulice w Grodnie, Wilnie, Charkowie i w wielu miastach Polski.

Związek Polaków na Białorusi razem z Mińskim Miejskim Komitetem Wykonawczym na cześć kompozytora prowadzi otwarty konkurs muzyczny dla dzieci. Tegoroczny konkurs odbędzie się już po raz piąty.

ZPB

Навигация

Следующая статья:

К записи "Jubileuszowa premiera opery Stanisława Moniuszki" 2 komentarze
  1. leonarda rewkowska napisał(a):

    Stanisław Moniuszko – ojciec opery polskiej jest dumą dla każdego Polaka na Białorusi. My, członkowie ZPB, mamy satysfakcję, że nasze zjednoczenie społeczne już po raz piąty organizuje otwarty ! konkurs muzyczny Stanisława Moniuszki.

  2. Polak napisał(a):

    „…białorusko-polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki” – ?? Jak kto uważa, jednak Stanisław Moniuszko herbu Krzywda był Polakiem i służył kulturze polskie, był w niej wychowany i jej oddany. Muzyka nie posiada narodowości. W żadnym liście nie wspominał o tym, że jest Białorusinem, ale mniejsza o to. Jeżeli Białorusinom brakuje autorytetów muzycznych, to My – Polacy chętnie się nimi podzielimy. Chciałoby się jedynie, aby władza białoruska zaczęła wreszcie dbać o honor i kształtowanie własnej współczesnej tożsamości narodowej (w muzyce też), o wizerunek państwa białoruskiego poza granicami Republiki Białoruś, o własne kadry i przestała oszczędzać na kulturze i sztuce. Tego nowemu Ministrowi Kultury życzę, no i klasy też…

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się