Impreza w Starych Wasiliszkach

20 lutego we wsi Stare Wasiliszki odbyło się święto przyświęcone otwarciu tablicy memorialnej w klubie-muzeum wielkiego działacza, poety i kompozytora — Czesława Niemena. Mieszkańcy wsi zrobili wszystko, abym odremontować i zachować dom, w którym mieszkał muzyk. Ku odbudоwaniu dołączył się również  legalny Związek Polaków na Białorusi i stał głównym fundatorem. Jak zaznaczył prezes zjednoczenia — Stanisław Siemaszko: „My, Polacy, jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak znany człowiek żył i tworzył na naszej ziemi i spiewał polskie piosenki. Dla nas bardzo ważne, że drzwi jego domu dzisiaj są otwarte i każdy, kto czci twórczość Czesława Niemena może tu przyjechać i obejrzeć, odczuć duch polski poety”.

Rzeczy dla muzeum zbierali z całej wsi, aby dokładnie pokazać czas, w którym żył muzykant. Lecz trzeba zaznaczyć, że dużo z rzeczy było w domu i za czasu, gdy w nim żył Czesław Niemen.

Na otwarcie muzeum przyjechali delegacji z Grodna, Mińsku, Witebsku i również turysty z Polski, którzy wypadkowo dowiedzieli się o imprezie.  Obecni byli także działaczy z organizacji „Wierni Polsce Suwerennej”.

Po otwarciu tablicy pamiątkowej Czesława Juliusza Wydrzyckiego (mianowicie tak brzmi prawdziwe imię muzykanta) w Domu Kultury w Wasiliszkach odbył się koncert przyświęcony pamięci Cz. Niemena. W koncercie wzięli udział zespoły z Grodna, Lidy, Szczuczyna. Zabrzmiały lepsze piosenki kompozytora i był pokazany film o dzieciństwie Niemena — „Czas jak zreka”.

Czesława Niemena nie ma już od 2004 roku, lecz pamięć o nim żyje w sercach krewnych, znajomych, przyjaciół, wielbicieli, a piosenki nadal ulubione.

Z wykorzystaniem informacji semashko.net.

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Impreza w Starych Wasiliszkach" 4 komentarze
 1. kamil napisał(a):

  Świetne kochani. Ja jestem wnukiem mieszkańca Wasiliszek o nazwisku, Ruchlewicz albo Wasiuk(mój dziadek i babcia). W 1940 roku mój dziadek antoni Ruchlewicz został 10tego kwietnia jako 10sieciolatek wywieziony z rodzicami z Wasiliszek na Syberie pierwszym transportem. Serdecznie pozdrawiam społeczność Wasiliszek, ponieważ tam są moje korzenie.!

 2. Tadeusz napisał(a):

  Ja i moi koledzy zafascynowani twórczością CZESŁAWA pragniemy w tym roku odwiedzić miejsce Jego urodzin. Prosimy o kontakt. Możliwe z proboszczem Wasiliszek Starych Możemy zaśpiewać na mszy św. i ewentualnie jakiś koncert po. Termin do uzgodnienia. Czekam na wiadomość pod adresem: kamikadze54@vp.pl

 3. Rafał napisał(a):

  Kamil,
  odezwij się proszę. Moja rodzina Ruchlewicz też pochodzi z okolic Wasiliszek (wieś Kozaki).

 4. Artur napisał(a):

  Moi dziadkowie pochodzą z Wasiliszek Maria Walerian Wasiuk.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się