Konferencja prasowa dla polskich medijów

4 listopada w Mińsku po raz pierwszy w ciągu ostatnich 10 lat prezydent Białorusi udzielił wywiadu dla najbardizej popularnych polskich mediów: PAP, TVP, Polskie Radio, gazeta „RzeczPospolita”. W toku więcej niż 3-godzinowego spotkania podejmowano pytania polsko-białoruskiej współpracy w różnych dziedzinach. Mówiono i o poskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Aleksandr Łukaszenko powiedział, że jemu nie podoba się sytuacja z podziałem Polaków Białorusi. Jednak oświadzczył, że jeżeli organizacja Orechwo zechce zlegalizować się i złoży dokumenty do Ministerstwa sprawiedliwości, to żadnych przeszkod z jego strony nie będzie. „Najważniejsze jest to, żeby oni pracowali zgodnie z prawem i nie zajmowali się polityką, inaczej niech rejestrują partię polityczną” – powiedział.
Widzimy, że droga do rejestracji Związku Polaków Orechwo otwarta. Będziemy patrzyli na ich reakcję. Czy zechcą oni naprawde rejestrować się czyli im korzystniej pozostawać w takim stanowisku jak teraz i ciągle mówic, że ich gnębią.
Anżelika Orechwo powiedzieła kiedyś, że nie powinno być podziału Polaków Białorusi. Być może uda się przeprowadzić zjazd pojednawczy i przywrócić moc organizacji. Ale myślimy, że tego nie będzie, ponieważ wtedy grupka aktywistów Związku Orechwo nie będzie samodzielnie kontrolowała finansę.
Naoguł, to co odbywa się w ostatnim czasie w stosunkach polsko-białoruskich, mówi o możliwym polepszeniu sytuacji. Polacy Białorusi pragną tego. Nawet jeżeli będzie 2 organizacji, ale oni nie będą represowane, to potrafią normalnie pracować. Ale trzeba, żeby i polskie władze robili jakieś kroki. Naprzykład znieśli zakazy wjazdu do Polski członkom Związku Polaków Siemaszki.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Październik 2021
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się