Rada Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi wydała oświadczenie w związku z budową przez Polske zapór granicznych

Prezydium Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi z oburzeniem i potępieniem postrzega jednostronne działania Polski w zakresie budowy ogrodzeń wzdłuż granicy białorusko-polskiej, z których część przejdzie przez terytorium szczególnie chronionego na Białorusi i w Europie masywu leśnego — wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO „Puszcza Białowieska”.

Ze względu na swoją wielkość i rozległe dziewicze obszary starych lasów Puszcza Białowieska jest unikalnym obszarem ochrony przyrody zapewniającym ochronę różnorodności biologicznej. Sztuczne oddzielenie jednego kompleksu przyrodniczego stanowi poważne zagrożenie dla istnienia unikalnego środowiska przyrodniczego Puszczy Białowieskiej.

Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, nie tylko rzadkie, ale także powszechne zwierzęta i rośliny mogą zniknąć z największego masywu pierwotnego lasu w Europie. Działania władz polskich są sprzeczne z zasadami zarządzania szczególnie chronionym rezerwatem przyrody, naruszają postanowienia wielu umów międzynarodowych oraz przyjęte przez Polske zobowiązania międzynarodowe.

Wzywamy organizacje międzynarodowe i światową społeczność ekologiczną do podjęcia działań na rzecz zachęcenia Polski do przeprowadzenia konsultacji, zaprzestania budowy i demontażu zainstalowanych struktur zaporowych w celu uniknięcia negatywnych skutków dla ekosystemów Puszczy Białowieskiej.

Jesteśmy przekonani, że obecne międzynarodowe mechanizmy ochrony przyrody zapewnią w tej sytuacji ochronę różnorodności biologicznej znanego na całym świecie rezerwatu przyrody „Puszcza Białowieska”, a także bezpieczeństwo ekologiczne regionu europejskiego jako całości dla przyszłych pokoleń.

Навигация

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Paź    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się