III WIELKI KONGRES UNIWERSYTETÓW TRZECIGO WIEKU

Odbył się 14 października 2019 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Na Kongres akredytowało się ponad 600 krajowych i 23 zagraniczne UTW. Kapituła Kongresu uhonorowała zaszczytnymi tytułami Wielka Osobowość Środowiska UTW kolejne niezwykle zasłużone osoby:

Pana dr hab. Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego – b. prezesa NIK, a obecnie senatora RP.

Program Kongresu, wydawnictwo kongresowe pt. 44 lata ruchu UTW jak i oprawa artystyczna ukierunkowane były na prezentację ogromnego dorobku i potencjału UTW.

Dyskusja uczestników Kongresu zdominowana została sprawami i sytuacją Polaków za granicami kraju ponieważ goście zagraniczni przyjechali nie tylko zza wschodniej granicy ale i z Londynu, Czech, a nawet z Kazachstanu.

Towarzyszący Kongresowi koncert w wykonaniu senioralnych zespołów artystycznych „Babiłon” z Myśliborskiego UTW, „Kabaretu Bella Mafia” z Karkonoskiego UTW oraz Chóru „Ursynovia Cantabile” z Ursynowskiego UTW przy SGGW w Warszawie dostarczył uczestnikom Kongresu pięknych przeżyć emocjonalnych i zademonstrował jak wiele jest nie spożytych artystycznych zdolności u ludzi w tym dorosłym, ale już III wieku życia.

Organizacja i program Kongresu ukierunkowane na pokaz potencjału, integrację środowiska, wymianę poglądów i ustalenie wspólnych celów i strategii zyskały powszechną akceptację uczestników i oficjalnych gości.

Uczestnicy Kongresu JEDNOGŁOŚNIE przyjęli Deklarację programową, która zakańcza się: „Osoby starsze mają prawo do kształtowania polityki senioralnej oraz inspirowania i monitorowania działań rządu i samorządu w tym zakresie. III Wielki Kongres UTW apeluje o poszanowanie praw osób starszych we wszystkich obszarach życia gospodarczego i społecznego, bowiem szacunek do osób starszych jest racją stanu i miarą kultury każdego społeczeństwa.”

Zagraniczni uczestnicy Kongresu byli otoczeni bardzo wielką uwagą ze strony organizatorów – dla nich Kongres przedłużony został na 15 października. I w tym dniu również byliśmy otoczeni opieką ze strony organizatorów, a wspaniała wycieczka po warszawskich miejscach zabytkowych pozostanie na zawsze w naszych wspomnieniach o cudownych dniach spędzonych w ukochanej Ojczyźnie!

Barbara Fustoczenko

Rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku

przy ZS PMS w Grodnie

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się