Wszędzie jest dużo chętnych uczyć się języka polskiego, ale nie w szkółce Borys

Andżelika Borys próbuje zorganizować w Grodnie kursy języka polskiego, ale na jej zazdrość dzieci i dorośli wolą więcej uczyć się w legalnych organizacjach, np. „Polskiej Macierzy Szkolnej” (pod kierownictwem dr. S. Sienkiewicza i T. Kryszyn) i tzw. publicznej szkole pod kierownictwem M. Jaśkiewicza i H. Dubowskiej.

Wyżej wymienione struktury mają w tym roku znaczny wzrost liczby chętnych uczyć się w nich. Nastrój Andżeliki Borys psuje się, bo do jej szkoly nie ma tylu chętnych, jak u kolegów. Łatwiej powiedzieć, we wrześniu u Borys nie wyszło zaksięgować dużo uczniów.

Na pewno jej wyobraźnia malowała szeregi uczniów za biurkami, gdy ona na ich tle opowiada o swojej trosce o polskim szkolnictwie na Białorusi. To by był fajny PR! Ale to marzenia, więc trzeba będzie mówić o trosce bez świetnego zdjęcia.

Oto i przypada firmie „Klerygata” zarabiać złożeniem dokumentów na wizy i „Kartę Polaka”. Wkrótce wewnątrz Budionnego 48A znowu zajmą się sprzedażą „Karty Polaka”.

Ale szefowa nielegalnego Związku Polaków nie byłaby sobą, gdyby nie wymyśliła sprytny ruch – zaprosić nauczycieli z innych struktur, aby przenieśli się ze swoimi uczniami pod znaczek nielegalnego Związku Polaków. Naprawdę, a dla czego Antoni Pacenko z liceum „Polskiej Macierzy Szkolnej” stał się częściej przychodzić na firmę „Klerygata”, niż w liceum? Początek roku szkolnego pokaże…

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Wszędzie jest dużo chętnych uczyć się języka polskiego, ale nie w szkółce Borys" 4 komentarze
 1. GRODNENSIS napisał(a):

  Sprzedaż Borys „karty Polaka”? Kiedy Mietek się tym zajmuje, to jest dla niej przestępstwo, a jeżeli sama – to przymusowa konieczność i rozwój polskości wśród ludności. Tym bardziej grzechem jest nie skorzystać z położenia grodzieńskiego konsula generalnego Jarosława Książka.

 2. Jan napisał(a):

  Polskie media zawsze brali słowa Borys, jednocześnie kłamliwe, za czystą prawdę. Prawda o niej nikomu w RP nie jest potrzebna. Potrzebny jest symbol – mityczny bohater, który walczy o demokrację i polską edukację.

 3. Józef III napisał(a):

  Borys może sobie być mitycznym bohaterem w RP, czy gdzie indziej, chociaż jest żałosną kreaturą, o czym Polacy w Grodnie i na Białorusi dobrze wiedzą. Bohaterowie też spadają i to bardzo boleśnie. Przykład – Lech Wałęsa, chociaż w jego przypadku sprawa jest niejednoznaczna, a i Borys mu do pięt nie urasta. Jedno jest faktem, tam gdzie Borys – kłótnie, intrygi, pełna zgnilizna, niezdrowe ambicje, totalne zero. Trzyma się, lub raczej próbuje utrzymać się, tylko dzięki plecom w Polsce. A szkoda, tyle zmarnowanych szans, a może i dobrze…

 4. Gaude Polonia napisał(a):

  co w tym dobrego?

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się