Domu Harcerza w Brześciu nie będzie!

Szokujące wieści pochodzą z obwodu Brzeskiego. Szef nielegalnego Związku Polaków Andżelika Borys wyraziła negatywną opinię o projekcie polskiego MSZ dotyczącego finansowania budowy Domu Harcerza w Brześciu, w końcu to może pochować tę inicjatywę.

Dla rozwoju ruchu harcerskiego na Białorusi szef brzeskiej drużyny harcerskiej Anna Paniszewa próbuje uzyskać pomoc od polskiej strony na tworzenie Domu Harcerza w Brześciu. Aktywnie przeciwko temu wystąpił nielegalny Związek Polaków, który od dawna próbował zabrać ruch harcerski pod swoje kierownictwo.

Ponadto Andżelika Borys walczy przeciwko wszystkim, którzy nie uznają jej jako lidera wśród polonijnych struktur.

Na przykład, w 2013 roku Anna Paniszewa i jej przyjaciółka Alina Jaroszewicz zostały wyłączone na posiedzeniu Zarządu Głównego z członków nielegalnego Związku Polaków za tworzenie Forum Lokalnych Polskich Inicjatyw w Brześciu, co było uznane za szkodliwe dla interesów społeczeństwa polskiego na Białorusi. Zdjęcie gazety „Głos znad Niemna” nr 8 – 2013 z artykułem:

Potem Alina Jaroszewicz znalazła sposoby, aby przeprosić Andżelikę Borys i teraz wchodzi w skład nielegalnej organizacji, choć do zarządu jej już nikt nie wpuszcza.

Organizacja Anny Paniszewej zbyt silna, może stworzyć konkurencję dla nielegalnego Związku Polaków, więc Andżelika Borys dołoży wszelkich starań, aby w Brześciu Dom Harcerza nie pojawił się.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Domu Harcerza w Brześciu nie będzie!" 5 komentarzy
 1. GRODNENSIS napisał(a):

  Kilka lat temu były przewodniczący nielegalnego Związku Polaków próbował przeprowadzić harcerskie spotkania w okolicy Rosi. Pomagał wszystkim, którzy odeszli z społecznego zjednoczenia „Harcerstwo”.

 2. Lisowska napisał(a):

  : każdy, kto mówi, że nielegalny Związek Polaków nigdy nie zajmował się polityką, przypominam, zobacz zdjęcie gazety! Pierwszą stronę zdobi zdjęcie lidera „Młodego frontu” Zmicera Daszkiewicza, a drugą – lidera partii „Białoruski Front Ludowy” Zenona Poznika. Redaktor gazety w 2013 roku – Iness Todryk-Pisalnik.

 3. PAN X napisał(a):

  kiedy Alina Jaroszewicz została wyrzucona Borys z ZPB?

 4. PAN X napisał(a):

  a kiedy pani Alina włączona z powrotem?

 5. Bożena napisał(a):

  Panna Borys mówi nie ! Polski MSZ się podporządkuje, w końcu szefowa to szefowa !!! Szefowej zdradzę, że w 2009 harcerze z Domu Polskiego w Iwieńcu pod moim przewodem, a decyzją ówczesnej pani dyrektor (przypsiółki panny Andżeliki,a w tym wypadku sabotażystki) wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej organizowanym w Rosi przez … o zgrozo … „reżimowy” ZPB. Młodzież z Iwieńca zajęła III miejsce. Nie żeby pani dyrektor się paliła do pomysłu wziąć udział w imprezie, ot po prostu zagwozdka taka, zaproszenie przyszło, na całe nieszczęście otworzyła pocztę w mojej obecności, ciężko by było wytłumaczyć mi, że w imprezach promujących POLSKOŚĆ i harcerską tradycję Borysowski Dom Polski udziału nie weźmie … bo …. polityka taka … mimo, że w statucie zapisane organizacja apolityczna !!! Kolejnym nieszczęściem III miejsce w Festiwalu iwienieckich harcerzy. O ile sam wyjazd można było ukryć, o tyle wieść, że młodzież odniosła sukces po Iwieńcu rozniosło się echem. Ba, ja to nawet otrzymałam podziękowania od władz miasta, za promocję kultury polskiej … Pan (ówczesny) konsul obiecał jakoś to załatwić by pani dyrektor w niełaskę pani szefowej nie popadła. Za takie bowiem sprzeniewierzenie mogła podzielić los działaczy z Brześcia. Jak obiecał tak widać uczynił, pani dyrektor włos z głowy nie spadł, na czarną listę sabotażystów jej nie wpisano, za to wpisano mnie. Bo jakże to POLSKOŚCIĄ się zajmować gdy cele i misja dalece inne. Ciąg dalszy nastąpił … panna Borys pilnuje by się ta POLSKOŚĆ nie rozpleniła

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Paź    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się