X jubileuszowy festiwal Polonezu w Słonimiu

Festiwal Polonez 2014 5W ubiegły weekend w Słonimiu odbył się jubileuszowy X festiwal Polonezu, zorganizowany przez legalny Związek Polaków na Białorusi z Mieczysławem Łysym na czele i miejscowe władze. Jak zawsze najwięcej pracy w prowadzeniu i organizacji imprezy zrobiła prezes Słonimskiego działu ZPB, legenda białoruskiej Polonii Leonarda Rewkowska.

W festiwalu uczestniczyło 32 zespoła z Białorusi, Polski oraz Litwy. Zwyciężyl zespół „Szamotuły” z Polski. Tym razem festiwał znów odbył się na bardzo wysokim poziomie. Zwrócono uwagę nawet na detale: kawa i koniak były specialnej marki – „Polonez”.

Obecni byli goście z polskich organizacji społecznych, w tym Lech Marek z „Rubieży”, który podziękował pani Rewkowską za wieloletnią pracę.

Zauważymy, że po raz pierwszy po 2004 roku, gdy przyjechal Konsul Generalny Andrzej Krętowski, festiwal odwiedzili przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie Wiesław Romanowski i Zbigniew Pruchniak. Wiesław Romanowski wygłosił przemówienie i przeprosił pani Rewkowską za wszystko co bylo. A były lata represji, kiedy dyplomaci ignorowali prowadzenie festiwalu, zabroniali wjazd do Polski, prowadzili kłamliwą propagandę w swoich mediach. On powiedział, że to wszystko jest winą kierownictwa w Polsce, a dyplomaci w Grodnie wszystko rozumieli, ale nic zrobić nie można było.

W każdym razie, niech sobie Chodkiewicz jeszcze się nie ośmielił przyjechać, ale pojawienie na festiwalu „Polonez” polskich dyplomatów można uważać za dobry znak. Może to oznaczać, że oficjalna Warszawa w końcu zaczyna rozumieć, kto na Białorusi naprawdę promuje język polski i kulturę, a kto tylko zajmuje się polityką i nie zdolny do czegokolwiek innego.

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "X jubileuszowy festiwal Polonezu w Słonimiu" 3 komentarze
 1. Maria napisał(a):

  Świetnie, gratuluję Państwu! Cieszę się niezmiernie.

  Teraz kolej na przeprosiny Chodkiewicza, a jak nie, to nie będzie mile na Białorusi widziany.

 2. Jozef napisał(a):

  Co to znaczy przeprosił Panią Rewkowską??? A gdzie zadośćuczynienie za poniesione szkody moralne, krzywdy wyrządzone??? Przez tyle lat Pani Leonarda była moltretowana w perfidny sposób przez wiadomo kogo z inicjatywy Borys, która do pięt jej nie dorasta. Borys musiałaby błagać na kolanach Panią Rewkowską o przebaczenie za ból, za noż, który wsadziła jej w serce. Borys skrzywdziła tylu ludzi, że nigdy nie będzie mogła spać spokojnie. Rozwaliła wszystko. Polaków na Białorusi uciskali??? Niech zobaczy, co się dzieje na Litwie z Polakami od wielu lat, Ukrainie. A teraz co, już jej nie uciskają? Siedzi na zadupiu i udaje pracę organiczną. Komu chce, załatwi karte, da wizę, popłacze w Polsce o ciężkim swoim losie, wywiadzik walnie w mediach. To jest jej praca? Kanapki podawać lepiej Borys wychodziło.
  Cieszę się, że Pani Leonarda Rewkowska dopięła swego i udowodniła, że być Polakiem oznacza mieć własne niezależne zdanie, nie dawać się sterować nieodpowiednim ludziom, a być zwykłym, PRZYZWOITYM CZŁOWIEKIEM i swoją pracą dawać ludziom to, co w nas Polakach jest najlepsze. Cześć i chwała jej za to.
  A Chodkiewicz, no cóż, jest tylko urzędnikiem i dobrze widzi, co się wokół dzieje. Wstydliwy widocznie jest.

 3. Maria napisał(a):

  Dostali rozkaz z Warszawy nabijać punkty przed wyborami. Władza się zmieni, konsulowie też. Szczerości w ich przeprosinach jest zero. A po co oni przyjechali do Słonimia? Przecież oni są tam zupełnie nie potrzebni. Żadnej pomocy nie udzielają i, przecież, nie uznają ZPB. Dziwię się, że p. Rewkowska ich nie wyprosiła z sali.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się