MSZ-u kłopoty z Polonią

sikorskiKontrola NIK potwierdziła, że w konkursach na projekty dla Polaków za granicą faworyzowano znajomych.

Była afera z przetargiem na obsługę polskiej prezydencji w UE o wartości 34 mln zł, potem chybione zakupy luksusowych mebli, których nie wykorzystano. Najwyższa Izba Kontroli  wykryła kolejne nieprawidłowości w resorcie Radosława Sikorskiego.

Chodzi o udzielanie w 2013 r. dotacji organizacjom pozarządowym współpracującym z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. MSZ wydało na to w sumie 58 mln zł. Konkurencja była ogromna – zgłoszono ponad 400 wniosków, z czego pieniądze otrzymał co czwarty.

MSZ w ub.r. pierwszy raz organizowało konkurs „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” (w poprzednich latach dotacje rozdzielał Senat). Już po jego rozstrzygnięciu pojawiły się związane z nim wątpliwości, które opisywały także media.

Sprawą zainteresowała się Najwyższa Izba Kontroli, która gruntownie przebadała konkurs MSZ. „Rz” udało się poznać wyniki tej kontroli. Okazuje się, że NIK wykryła sporo nieprawidłowości, które godziły w  przejrzystość przyznawania środków.

W 44-osobowej komisji konkursowej znalazła się m.in. osoba, która zadeklarowała konflikt interesów (w jednej z organizacji starających się o dotację pracowała osoba z nią związana). Nie wyłączono jej jednak z komisji. Choć z własnej inicjatywy nie oceniała ona  tego jednego wniosku, to oceniła siedem konkurencyjnych projektów.

Kilka projektów zweryfikowano pozytywnie, choć nie spełniały warunku wykazania odpowiedniej liczby doświadczonych pracowników. Stosowano też zbytnią dowolność w punktacji – w efekcie dofinansowania nie otrzymały projekty, które spełniały wymagania.

Kontrola wykryła, że przy wyborze niektórych ofert stosowano dwuetapową ocenę merytoryczną (zyskiwały dzięki temu dodatkowe punkty), choć nie przewidywał tego regulamin konkursu. Komisja wybranym w dowolny sposób 54 projektom takie punkty przyznała. To  nierówne traktowanie oferentów, naruszające zasadę uczciwej konkurencji – uznała NIK.

Po ubiegłorocznym konkursie media ujawniły, że pieniądze – w sumie 1,4 mln zł – zdobyły trzy projekty Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej, która powstała kilka miesięcy wcześniej. Nie wiadomo bowiem, dlaczego z konkursu zniknął wymóg, że organizacje muszą mieć co najmniej pięcioletnie doświadczenie.

Fundacja nie tylko nie miała żadnego doświadczenia w działalności na rzecz Polonii, ale – co gorsza – jej prezes Piotr Kłyk był znajomym Sebastiana Mitrowskiego, ówczesnego asystenta wiceministra spraw zagranicznych Jana Ciska, który odpowiadał za konkurs.

„Ani pan Sebastian Mitrowski, ani minister Janusz Cisek nie byli członkami komisji konkursowej” – zapewniało „Rz” rok temu MSZ. Tyle tylko, że wiceminister Cisek, któremu podlegały sprawy Polonii, odpowiadał za przeprowadzenie konkursu i podpisywał umowy dotacyjne.

We wspomnianej fundacji miała pracować również Lucie Szymanowska, żona Macieja Szymanowskiego, drugiego asystenta Ciska. Fundacja m.in. za publiczne pieniądze chciała utworzyć portal polonijny na Ukrainie za blisko 900 tys. zł.

Piotr Kłyk od kilku lat prowadzi także Szkołę Dobrych Manier, w której trenerem w czasie, kiedy MSZ oceniało wnioski dotacyjne, miał być Sebastian Mitrowski.

„Pan Sebastian Mitrowski został uwzględniony ponad dwa lata temu w naszej bazie trenerów jako specjalista z zakresu szkoleń służby cywilnej UE. Nie udało się jednak podjąć współpracy. I żaden projekt z udziałem tego Pana realizowany nie był” – zapewniał nas Kłyk. Kłyk sam przyznał, że przeprowadził „bezpłatne szkolenie z zakresu autoprezentacji dla jednego z departamentów [MSZ] w ramach stażu”.

Dwie z trzech dotacji przyznanych fundacji Kłyka, choć uzyskały rekomendację wiceministra Ciska, odrzucił – bez podania przyczyn – szef MSZ Radosław Sikorski.  Były to projekty dotyczące sfinansowania konferencji „Quo vadis 2013″ (za ponad 600 tys. zł) oraz projektu „Piast Institute Polonia Communication and Networking Project”, który zakładał promocję udziału Polaków zamieszkałych w USA w życiu publicznym, politycznym i gospodarczym.

Premier zdymisjonował wiceministra Ciska dwa miesiące później. W ocenie NIK powodem nieprawidłowości był brak nadzoru nad konkursem.

Także Mitrowski i Szymanowski stracili stanowiska w MSZ, a resort odebrał Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej ostatnią dotację.

MSZ w tym roku poprawiło przejrzystość konkursu na działalność propolonijną, m.in. wybierało programy według planu współpracy, a wszystkie wnioski przechodziły dwustopniową ocenę, premiowano także doświadczenie organizacji.

Na dotacje w tym roku zostanie przeznaczonych prawie 60 mln zł. Pieniądze trafią m.in. na wsparcie nauczania języka polskiego na Litwie, Białorusi i Ukrainie oraz na polonijne media.

rp.pl

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "MSZ-u kłopoty z Polonią" 3 komentarze
 1. Bożena napisał(a):

  Przyznawanie to jedno, a rozliczanie? To dopiero afera, ale o tym sza!!!

 2. Maria napisał(a):

  „Pieniądze trafią m.in. na wsparcie nauczania języka polskiego na Białorusi i Ukrainie oraz na polonijne media.”

  Czyli znów trafią w ręce cwaniaczków, wydających w Polsce tzw. pisma na uchodźstwie. Bućko i cała reszta już się cieszy.

 3. Gutek napisał(a):

  Kochani sprawa jest prosta i szybka do rozwiązania,w USA gdzie mieszkam już dawno realizowana.
  Trzeba w końcu ustalic w skloconych związkach,zrzeszenaich,klubach az po związki w tym wasze DWA ZPB ,
  KTO JEST POLAKIEM NA BIALORUSI POCHODZENIA AUTENTYCZNEGO POLSKIEGO SLOWIANSKIEGO a kto ,
  POLAKIEM NATURALIZOWANYM POCHODZENIA ZYDOWSKIEGO,NIEMIECKIEGO lub innego !

  I już wam się wszystkim otworzą oczy WHO IS WHO (ang.) a po polsku KTO JEST KTO.
  Przeciez od wiekow wiadomo,ze ZYDZI ZLE TRAKTUJA POLAKOW !

  A może nie wiecie z kim zonaty jest Radoslaw Sikorski ?
  Jak wiecie to innych poinformujcie i wyciągnijcie własne wnioski.
  Jest takie stare przysłowie : „blizsza jest koszula cialu niż zwierzchnie odzienie”.
  Ta „wasza polska Andzelika” to aby nie jest z rodu Mojzeszowego ,także inni z podzielonych i skloconych 2 ZPB ???

  Czas na odsiew ziarna od plew ,w Polsce juz się to czyni.
  Nie widzicie co się dzieje na Ukrainie,czyja to zasluga .
  Zapobiegnicie MAJDANOWI na Bialorusi ,szkoda KAZDEJ LUDZKIEJ KROPLI KRWI.
  I pisze Wam o tym dlatego aby to już temu teraz zapobiedz,mowiac/pytając :
  JESTES NAPRAWDE POLAKIEM czy tylko pozorowanym ?

  SLOWIANIE NA CALYM SWIECIE LACZCIE SIE ,NIE DAJCIE SIE SKLOCIC OBCYM NACJOM !
  Proszę Was i POZDRAWIAM z dalekiej Ameryki !

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Lipiec 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się