Wewnątrz nielegalnego Związku Polaków szykuje się dymisja Mieczysława Jaśkiewicza

W ostatnim czasie często odbywają się konflikty między działaczami Związku Polaków Borys-Jaśkiewicza, walki za kontrole nad finansami oraz wydawaniem karty Polaka. Tylko niedawno udało się załatwić problem z aktywistami Brześcia, którzy chcieli wyjść z kontroli Grodno. Andżelika Borys, która ma znajomych wśród polskiej elity politycznej, zdołała przekonać MSZ, by oni nie popierali nową polską organizację na Białorusi „Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych” i ignorowali jej istnienie. Ta decyzja była ogłoszona na początku marca w Senacie na posiedzeniu komisji ds. współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Przypomnijmy, że polscy dyplomaci, w tym ambasador Leszek Szerepka, niejednokrotnie krytykowali władze białoruskie za to, że te nie uznają innych Związków Polaków oprócz organizacji Mieczysława Łysego. Wtedy mówiono, że niema nic złego, jeśli na Białorusi będą działać i inne pojednania polonijne.

Wychodzi że oficjalna Warszawa nie chce by istniały niezależne od grupki Borys-Jaśkiewicza organizacje. Tak bardzo łatwiej kierować Polakami Białorusi, robić z nich siłę polityczną, zorganizować dzielenie pieniędzmi, przeznaczonych przez polski rząd.

Oczywiście że wielu aktywistom nieoficjalnego Związku fakt uzurpacji władzy przez Andżelikę Borys i Mieczysława Jaśkiewicza się nie podoba. Niedawny zwolennik Jaśkiewicza Gienek Sajkowski, który był wybrany na prezesa Grodzieńskiego miejskiego oddziału po zjeździe 2012 roku, także chciałby mieć swoją bułkę z masłem. Za pomocą on zwrócił się do breskiej działaczki Anny Adamczyk, która jak i wielu innych członków Związku chce usunąć Borys ze stanowiska prezesa Rady Naczelnej. Oni wiedzą,  że Borys i Jaśkiewicz dbają jedynie o swoje interesy, kradzą pieniędzy, które Polska daje na rozwój Polonii.

Tylko jedno dezoryjentuje spiskowców – autorytet Andżeliki Borys wśród polskich grantodawców i polityków (nie wśród Polaków Białorusi!), którzy nie pozwolą by usunęli ich protegowanych. Jaśkiewicza oni nie boją się, on jest tylko cieniem „matki wszystkich Polaków”.

Czas pokaże, czy jest u Gienka Sajkowskiego na tyle odwagi, aby zakończyć rozpoczętą sprawę.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Wewnątrz nielegalnego Związku Polaków szykuje się dymisja Mieczysława Jaśkiewicza" есть 1 комментарий
  1. Maria napisał(a):

    A co oni jeszcze nie wiedzą, że władze ZPB wybiera Warszawa?

    „Wychodzi że oficjalna Warszawa nie chce, by istniały niezależne ….” – a jakżeż?

    Pewnie, że nie chce. Oni by i Prezydenta Państwa Republiki Białoruś postawili swojego. Mało mają kandydatów?

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się