Obchody XX-lecia Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej

W ubiegły weekend odbyły się uroczyste obchody XX-lecia Liceum „Polskiej Macierzy szkolnej na Białorusi” w Grodnie. Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie: msza sw. w Kościóle Pobrygidzkim i Bazylice Katedralnej w Grodnie, koncert, uroczysty obiad i kolacja, złożenie wieńców przy pomniku i na grobie Elizy Orzeszkowej.

Obecni byli Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, przedstawiciel Grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego Igor Popow i goście ze Stowarzyszenia Pomocy Rubież z Białegostoku, Białostockiego Uniwersytetu.

W ogóle, wszystko było godnie, z wyjątkiem tego, że na złożenie wieńców przy pomniku i na grobie naszej wielkiej rodaczki Elizy Orzeszkowej zjawiło się zdecydowanie mniej chętnych członków PMS, niż, na przykład, na uroczysty obiad.

Chociaż w ten sam dzień na złożeniu kwiatów na grobie Elizy Orzeszkowej przez członków Związku Polaków Mieczysława Jaśkiewicza było jeszcze mniej ludzi. Powiedzmy sobie szczerze – praktycznie nikogo.

Liceum społeczne jako nowa forma nauczania języka polskiego w Grodnie zaistniało w 1993 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Stanisław Sienkiewicz i Teresa Kryszyn, która została dyrektorem Liceum. Na początku zajęcia odbywały się tylko w sobotę i niedzielę w szkole nr 6 w Grodnie.

Teraz liceum jest największą szkołą publiczną w regionie, który odwiedza co najmniej 400 dzieci.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się