Wspólnota Polska zszokowana albo Król nie żyje, niech żyje Król!

Za górami, za dołami istnieje królestwo krzywych zwierciadl –nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na czele z królem oraz jego wsi – oddziały organizacji. Jak każdy król, kierownik Związku ma swoją skarbnicę. Składa się ona z podatków mieszkańców – Polaków, którzy jeszcze wierzą organizacji, płacą pieniądze za wypełnianie wniosków, kursy języka polskiego. Kierownictwo mówi: my ci pomożemy oczywiście poradzić z twoimi problemami, ale i płacić trzeba. Czasy teraz takie, wypełnianie formularzy warto pieniądz, trzeba podarować prezenty organizatoram wyjazdów do Polski, aktywistom nie chcą ich kupować za ziązkowe pieniądze – brakuje samym. Więc i zbierają wartość 10$ ze wszystkich przed wyjazdem.

Dodają do skarbnicy pieniądze i sąsiedzi – Wspólnota Polska oraz bezpośrednio polski MSZ. Czy mają miłość do tego królestwa «samego w sobie» teraz nie jest ważne.Polityczny oportunizm wymaga od nich faworyzowania nielegalnej grupy.

Ale jak w każdej rzekomo niezależnej strukturze w nielegalnym Związku Polaków w jednym momencie wszystko stało na głowie. Odbyły się wybory nowego króla. Pokonał Orechwo, jak wszyscy już wiedzą, Jaśkiewicz. Ktoś powie: nowa miotła powinna dobrze zamiatać. Ale wzrokowo w królestwie nic się nie zmieniło, przynajmniej teraz, istotnych innowacji Jaśkiewicz nie wprowadzał.

Teraz Mieczyslaw-król-Jaśkiewicz zajęty innym – analizue objętość królewskiej skarbnicy, ile tam musi być i na co były przeznaczone pieniądze. W roli szefa organizacji on miał prawo uzyskać pełne sprawozdanie finansowe od Wspólnoty Polskiej. Zeby odprowadzić od siebie podejrzenia król, który odbył małą rewolucję, od razu wszystkim powiedział, że z połową związkowych pieniędz, czyli tymi, które były dawane na ręce, nie jest jasne co się stało. Ich brakuje i to wszystko. Można by pomyśleć, że ktoś się tym zostal zaskoczony. Dobrze że choć połowa była używana zgodnie z przeznaczeniem.

Wspólnota Polska zszokowana, ich zdaniem wszystko starannie oddali. Jaśkiewicz próbując odciąć się od niedawnych sojuszników Orechwo oraz Poczobuta chytrze twierdzi żę nic nie wiedział o ich «finansowych schematach». To wszystko oni! Oni kradli! – mówi do kolegów, – Bracia, ja nic nie wiedziałem! Ja z tym nie jestem powiązany! Pracuję za ideę, ząb daję! Zlinczować ich! Orechwo odczuła, że coś odbywa się strasznego i przestała omawiać wszelkie kwestie finansowe działalności grupy. Zdecydowała się zakończyc sprawozdania o wydanych środkach.

Może Jaśkiewiczowi warto stworzyć jeszcze jeden Związek Polaków? Bo pojawiło się uczucie deja vu z 2005 roku. W którymś roku, może 2019, można byłoby stworzyć jeszcze jeden «prawdziwy i czysty» Związek. I tak do nieskończoności.

Wszystkich interesuje, co teraz będzie ze skarbnicą, jak to będzie popisywać się Mieczyslaw-król-Jaśkiewicz, czy będą więcej dostawać z «pańskiego» stołu przybliżeni. Pytanie do wszystkich pozostaje otwarte. Wydaje się by zademonstrować swoją niewinność w «brudnych machinacjach» Orechwo i Poczobuta, on zmuszony będzie, na przykład, zwiększyć wypłaty pracownikom «Kresowii». Być może na szczycie sławy i sukcesu wyrzuci z «Kresowii» jedną-dwóch osób, tak mówiąc, żeby reszta miejsce wiedzieła. A takie intencje ma, ale tylko niekorzystnie mu od razu jakoś to robić.

Kto wcześniej siedział w okopach, strzelając z powrotem, znalazł poparcie Jaśkiewicza, teraz oddycha pełną piersią i ze wszystkich sił zściska prześladowców w postaci Orechwo, Poczobuta oraz innych. Znalazły się i tacy w organizacji, którzy postanowili przejść do obozu zwycięzcy. Nie jest ważne, kto jest królem, gdyby tylko zarejestrowal na kartę Polaka, wize oraz dał prezent pod choinkę. Nic nie zmienia się w tym królestwie, zmieniają się tylko nazwiska.

Król nie żyje, niech żyje Król!

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się