Kto będzie finansował Polonię?

W Sejmie trwają dyskusje na temat tego, kto ma dysponować pieniędzmi przeznaczonymi na opiekę nad Polonią, Senat czy MSZ Polski?

Chodzi o zapowiedź przekazania środków przeznaczanych na wspieranie organizacji polonijnych, które dotychczas znajdowały się w gestii Senatu (75 mln zł), do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pomysł nie podoba się marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi. Wsparli go posłowie PiS.

Senat, który wnioski rozpatrywał dotąd we współpracy z MSZ, wspieraniem Polonii zajmuje się od lat. Pieniądze są przeznaczane m.in. na remonty polskich szkół, kościołów, na organizacje polonijne. Jak twierdzi jeden z senatorów, ostatnio wiele się zmieniło, system się sprawdza, a pieniądze są wydawane sensownie.

Teraz wszystko się może zmienić, bo zgodnie z nowym pomysłem Radosława Sikorskiego, zdecydowaną większością pieniędzy będzie zarządzało MSZ.

Posłowie PO są za przeniesieniem funduszy do MSZ. Polityki PO twierdza, że politykę polonijną trzeba wpisać w politykę zagraniczną, a polska służba konsularna musi w większym zakresie zajmować się Polakami.

Rada Prezesów Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych wyraziła zaniepokojenie zapowiedzią zmian w systemie finansowania działalności organizacji polonijnych.  Europejska Unia Wspólnot Polonijnych skupia 41 organizacji polonijnych m.in. z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier.

Polonia Świata zawsze podkreślała znaczenie finansowania działalności organizacji polonijnych poprzez organizacje pozarządowe.

– Finansowanie bezpośrednio poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych może stwarzać problem lojalności wobec krajów naszego zamieszkania. Oczekujemy szerokiej konsultacji społecznej z naszymi organizacjami – napisali członkowie Rady Prezesów EUWP.

Mamy nadzieję, że finansowanie naszej działalności będzie się odbywało poprzez organizacje pozarządowe. – podkreślają Polacy ze Wschodu. – Wiemy, że pięniądze będę uciekać do „mafii” Orechwo jak i teraz, ale nasi sąsiedzi nie powiedzą, że my otrzymujemy uposażenie od MSZ Polski czy nawet od Sikorskiego.

Та inicjatywa bardzo pocieszy grupę Orechwo, bo nie trzeba będzie jezdzić do Polski, a tylko przyjść do Konsulatu Generalnego w Grodnie.

http://www.euwp.eu/

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Kto będzie finansował Polonię?" 2 komentarze
  1. Polak napisał(a):

    Wiem tylko, że pieniędzmi polskimi powinien dysponować i rozporządać Honorowy Konsulat w Mińsku,który w czasie najbliższym powstanie.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się