Nagroda dla wroga

Polskie społeczne stowarzyszenie prasoznawcze „Stopka” w Łomży przyznało nagrodę w wysokości 5 000 zł Prezes Słonimskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi (z Siemaszką na czele) Leonardzie Rewkowskiej za krzewienie polskości i obronę języka polskiego na Białorusi. Pani Leonarda nawet została zaproszona do Polski aby otrzymać nagrodę.

Od dawna wiadomo, że Leonarda Rewkowska jest zaszczyczoną osobą wśród Polaków Białorusi.Ta nagroda po raz kolejny potwierdza, że bezstronne polskie społeczne zjednoczenia potrafią objektywnie oszacować prawdziwą pracę ludzi na rzecz polskości.

Ale polskie władze podzieliły Polaków Białorusi na swoich i cudzych. Żeby być swojim, trzeba tylko aktywnie popierać politykę rządu polskiego, a sprawe kulturalne lub edukacyjne nie są niezbędne. Dlatego też, Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotyka się z Andrzejem Poczobutem, który przyniósł Polakom Białorusi więcej szkody niż dobra.

Natomiast skromna figura Leonardy Rewkowskiej oczywiście nie interesuje Ministra Sikorskiego. Ponadto z 2005 roku ona ma zakaz wjazdu do Polski, a pani Rewkowska uznana za człowieka niebezpiecznego dla państwa polskiego. Dlatego nie zdąży ona zabrać swoją nagrodę. A kierownictwo społecznego zjednoczenia „Stopka” będzie bardzo ździwione, kiedy dowie się iż przyznali nagrodę wrogowi Polski.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Nagroda dla wroga" 6 komentarzy
 1. Kowalski napisał(a):

  Podaje informancje o Pani Leonardzie Rewkowskiej, którą znalazłem w wikipedii:
  Leonarda Rewkowska – polska działaczka na Białorusi, sybiraczka, od 1993 prezes rejonowego Związku Polaków na Białorusi w Słonimie.
  Urodziła się na Nowogródczyźnie w rodzinie polskiej związanej podczas II wojny światowej z Armią Krajową. Ojciec został zamordowany przez NKWD, a ona wraz z matka i siostrą zesłane do Kazachstanu (1950–1954)[1]. Po powrocie z zesłania osiedliła się w Słonimie.
  Pod koniec lat 80. zaangażowała się w działalność na rzecz polskości w Słonimie i Ziemi Słonimskiej. Jest obecnie inicjatorką i kontynuatorem Festiwalu Poloneza w Słonimie[2]. W 1993 stanęła na czele okręgowego Związku Polaków na Białorusi w Słonimie[3] – siedzibą władz ZPB był jej prywatny dom[4]. W 2005 opowiedziała się po stronie Józefa Łucznika w konflikcie w łonie Związku Polaków na Białorusi, z powodu czego została umieszczona w wykazie osób, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany[potrzebne źródło]. W grudniu 2007 i czerwcu 2008 Urząd do Spraw Cudzoziemców odmówił skreślenia jej z wykazu. Od decyzji USC odwołała się w lipcu 2008 do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w styczniu 2009 przyznał jej rację i nakazał wykreślenie jej nazwiska z listy osób niepożądanych, stwierdzając, że Rewkowska „nie stanowi zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa państwa”[5].
  W 2005 została odznaczona Medalem Pro Memoria[6].
  Obecnie prowadzi Dom Polski oraz polską szkołę społeczną w Słonimie.
  Na podstwie wyejwymienionej informacji, ja, jako Polak mieszkajcy na Biaorusi, chcę zapytać, a czy Polska jest Państwem Prawa, jeżeli decyzja sądu tam nie wykonuje się? Dla czego Polska boi się emerytowanej nauczycielki? Czy jest zdrowey rozsądek u ludzi, podejmujacych takie decyzje?

 2. Siwam napisał(a):

  Polskie włądze prowadzą politykę atakowania i podkopywania Białorusi, próbując wspierać siły wywrotowe. Nie odzwierciedla to zdania części Polaków, jak mojego, który popieram Łukaszenkę, nie pozwalającego rozbić i zubożyć, przejąć Białorusi w imię ‚demokracji’.

 3. jadwiga napisał(a):

  Prześladowanie staarszej osoby trzeba uważać za grzech

 4. stanisław napisał(a):

  S.p. Izabela Tyrkin 9 listopada odeszła do wieczności.Była prezesem Lidzkiego oddziału i inicjatorem budownictwa centrum kultury polskiej w Lidzie -Domu Polskiego najaktywniejszego na Białorusi.S.p.Izabela Tyrkin do ostatniego dnia miała zakaz wjazdu do Polski,ale mimo tego do ostatniej chwili swojego życia służyła polskości.Dla Rządu Państwa Polskiego pozostała „osobą, która może przynieść szkodę” Pani Izabela była wspaniałym człowiekiem, prawdziwą Polką i patriotką. Nikt z przedstawicieli RP nie złożył kondolencje. Jeżeli by nie zakaz wjazdu do Polski, to napewno pożyła by dłużej.Rząd a w imieni tego Rządu Konsul jest winny śmierci S.p. Pani Izabeli, bo nic i nikt nie zrobił, aby ją ratować -leczyć.

 5. Tadeusz napisał(a):

  Odnośnie Polaków na Białorusi, którzy czują w swoich sercach polską krew, a w paszportach napisane mieli narodowość polską represje były stosowane od dawna.
  Od 2005r. aby stłumić proces odrodzenia polskości wszczęto prześladowanie aktywnych działaczy Związku Polaków za pomocą Konsulatów RP.Nikt nie wie ile osób mają zakaz wjazdu do Unii na zapotrzebowanie RP.Pani Leonarda Rewkowska została wpisana w informacyjny system Sengen jako osoba niebespieczna dla stosunków międzynarodowych Polski.
  To,że Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”we wrześniu 2011r. przyznało dla Leonardy Rewkowskiej dyplom i medal Zygmunta Glogera tylko pogorszyło jej sytuację.Do 2005r.prezes słonimskiego oddziału ZPB Rewkowska przez instytucję i urzędy Rzeczypospolitej Polskiej została uhonorowana:
  1.Odznaką Honorową Sybiraka przez Zarząd Główny Związku Sybiraków.
  2.Odznaką Weterana Walk o Niepodległość przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
  3.Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  4.Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
  5.Medalem „Pro Memoria” przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatanów i Osób Represjonowanych, itd.
  Nie mniej nagród RP miał sędziwy śp.Apoloniusz Woliński, któremu tak jak i śp.Izabeli Tyrkin, przez zakaz wjazdu do Polski pomogli odejść do wieczności. Nie wytrzymał szykanowania grupy Borys i zmarł jeszcze w młodym wieku założyciel i redaktor jedynej polskojęzycznej gazety na Białorusi „Głosu znad Niemna” śp. Eugeniusz Skrobocki. Przedwczesna mierć zastępcy dyrektora Szkoły Polskiej w Wołkowysku śp.Aliny Jurewicz też na sumieniu Konsulatu RP.Napewno to jeszcze nie koniec prześladowań aktywnych działaczy polskości. I to wszystko dzieje się wbrew zapewnieniom Konsulatów RP, iż troska to i jedynie troska o los Polaków na Białorusi.

 6. krzysztof'72 napisał(a):

  Czytałem książkę-wspomnienia Pani Leonardy.Jestem pełen podziwu dla siły i wytrwałości rodzin pozostałych „na wschodzie”.To klejnoty,których Polsce potrzeba bardziej niż marnych urzędasów w konsulatach i stołkach związkowych.
  Krzysztof z Bielska Podl.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się