Pogrzeb Świątka

Wczoraj 25 lipca w Pińsku odbyły się uroczystości pogrzebowe kardynała Kazimierza Świątka. W ceremonii żałobnej wzieli udział około 3 tysięcy człowiek. Do Pińsku przybyli biskupie i arcybiskupie z Białorusi, Łotwy, Polski i Ukrainy, białoruscy wierni, przedstawicieli władz Białorusi, polskiego rządu, dyplomaci.

Ceremonia odbyła się na placówce przed katedrą, która nie umieściła wszystkich. Dlatego wiele ludzi poprostu znajdowali się na drodze przed świątynią. Ciało kardynała pochowano w krypcie pińskiego kościoła.

Mszę świętą prowadził były osobisty sekretarz Papieża Jana Pawła II arcybiskup Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który był blizko znajomy z Kazimierzem Świątkiem. Papież Benedykt XVI wysłał pożegnalny telegram.

Na pogrzebie nie było tylko predstawicieli Związków Polaków na Białorusi. Ani Stanisław Siemaszko, ani Anżelika Orechwo, ani ktoś inny z aktywnych działaczy nie zdołał pryjechać do Pińsku. Jednak Kazimierz Świątek byl honorowym członkiem Związku Polaków jeszcze przed rozłamem organizacji w 2005 roku. Także on był wiceprezesem ZPB w 1990 roku, kiedy Związek tylko powstał.

To świadczy o prawdziwym stosunku dzisiejszego kierwonictwa Związków do historii organizacji, jej zasłużonych członków.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Pogrzeb Świątka" 5 komentarzy
 1. Róg Kowalski napisał(a):

  Rzeczywiście, mogli przyjechać prywatnie chociażby…

 2. Fiołek napisał(a):

  Bzdury nie wypisujcie, delegacja ZPB (Siemaszki) – oddzialu w Pinsku byla, we wszystkich uroczystosciach uczestniczyla i wieniec zlozyla…. Co, moze ten kto postawil ta wiadomosc tam byl?

 3. admin napisał(a):

  Mówimy w artykule o kierownictwie Związku. Jeżeliby i z odziału w Pińsku nikt nie przyszedł, to byłoby bardzo przykro. Dlaczego Głos nic o tym nie napisał?

 4. Róg Kowalski napisał(a):

  Nie kłóćcie się. Aby wiedzieć czy i co … nie trzeba czytać gdzieś tam. Tylko wystarczy pojechać i zobaczyć. Świetnie, że ZPB tego Pasterza pożegnało. A czy był tam niejaki Gawin?

 5. Znafca napisał(a):

  Za rzadko te pasozyty klechy zdychają.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Wrzesień 2021
P W Ś C P S N
« Sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się