Na stronie nielegalnego Związku Polaków w ciągu tygodnia pojawiły się dwa artykuły, wykluczające siebie nawzajem. Pierwszy nosił tytuł „Szkoła przy ZPB w Mińsku rozpoczęła rok szkolny 2016/2017”, a druga – zaprzeczenie pierwszej, w której zamieszczony apel ksiądza dziekana kościoła Św. Szymona i Heleny w Mińsku Władysława Zawalniuka o tym, że kursy publiczne nauki języka polskiego w parafii działają w ramach ustawodawstwa Republiki Białoruś, Prawa Kanonicznego Kościoła i nie mają nic wspólnego z nielegalnym Związkiem Polaków.
Z tym apelem również można zapoznać się na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi www.catholic.by. Czytaj dalej…
Korespondent „Wyborczej” i członek nielegalnego Związku Polaków Andrzej Poczobut jest powszechnie znany w wąskich kręgach gwiazdek lokalnych swoim wizerunkiem, zawsze jest obrażony na państwo białoruskie. Ludzie, którzy znają go jako dobrego plagiatusa, podkreślają u niego takie cechy jak sarkazm i niechęć do innych ludzi.
I oto kolejne „arcydzieło” w sieci „Facebook”, tak powiem działacza społecznego, który pokazał swoją twarz. Dalej…
Ostatnie miesiące to czas zbliżenia w relacjach polsko-białoruskich; będziemy pracować, aby kontynuować ten proces – zadeklarowali w poniedziałek szefowie dyplomacji Polski Witold Waszczykowski i Białorusi Uładzimir Makiej.
Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią.
„Nasze zbliżenie teraz, otwartość po 25 latach, zachodzi w jubileuszowym roku i mam nadzieję, że będziemy je kontynuować” – mówił szef polskiego MSZ po spotkaniu z białoruskim ministrem. Czytaj dalej…
W białoruskich wyborach parlamentarnych brał udział członek nielegalnego Związku Polaków i Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) Włodzimierz Małachowski (w okręgu wyborczym w Dokszycach na północy Białorusi).
Włodzimierz Małachowski zwrócił uwagę prasy na siebie tym, że otwarcie zadeklarował na swoich materiałach wyborczych slogan „Tradycja. Rodzina. Własność. Polak. Katolik” w dwóch językach: polskim i białoruskim. Jednocześnie wyjaśnił, że pod słowem „Własność” rozumie zwrot spadkobiercom ziemi i majątków, które zostały zarekwirowane przez władze radzieckie w 1939 roku. Czytaj dalej…