Grodno małe miasto i pełne różnych plotek. W środowisku działaczy polonijnych wiadomości latają bardzo szybko.
Obecnie omawiany temat tego, że szefowa tzw. zarządu głównego nielegalnego Związku Polaków Andżelika Borys wypowiada się o tym, że dyrektora szkoły nr 36 w Grodnie z polskim językiem nauczania Danutę Surmacz trzeba zmienić na człowieka bardziej lojalnego nielegalnemu Związku. Czytaj dalej…
W sobotę i niedzielę 20 i 21 sierpnia na terenie kanału augustowskiego (na terenie Polski i Białorusi) odbył się w raz szesnasty międzynarodowy festiwal „Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów”, w którym wzięli udział szefowie samorządów województwa Podlaskiego i obwodu Grodzieńskiego, dyplomaci z konsulatu Generalnego Republiki Litewskiej i konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej Mindougas Dominajtis i Joanna Czartoryska, przywódcy Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Łysy i grodzieńskiego miejskiego oddziału Kazimierz Znajdziński. Czytaj dalej…
W ostatnim czasie strona nielegalnego Związku Polaków aktywnie promuje działalność nieformalnej grupki z obwodów Mińskiego i Witebskiego pod kierownictwem Denisa Krawczenko. Skąd u rodziny Pisalników (najlepszych przyjaciół szefowej tzw. zarządu głównego nielegalnego Związku Polaków Andżeliki Borys) tyle uwagi do grupki ludzi, którzy wybrali temat polskości jako sposób na zarabianie pieniędzy?
Ludzie, którzy go znają, mówią jedno: bez pieniędzy ten człowiek nie będzie działać. To znaczy, że cała jego praca spowodowana przede wszystkim troską o swoich zarobkach. A jakie korzyści z tego dla Borys? Czytaj dalej…
W zeszłym roku prezes zarządu głównego nielegalnego Związku Polaków Andżelika Borys aktywnie współpracowała z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim. Zorganizował on koncert zespołu „Lombard” na poparcie nieuznawanego na Białorusi Związku Polaków, finansowanego z pieniędzy polskiego podatnika, woził białoruskich dzieci i nauczycieli do Polski. W tych wizytach brała udział Andżelika Borys by podnieść swój status w nielegalnej organizacji.
I oto latem b.r. po kontroli finansowej, którą przeprowadziła Regionalna Izba Obrachunkowa, stwierdzono nieprawidłowości, które mogą Далее…
W sobotę 6 sierpnia w Mińsku odbył się Festiwal kultury polskiej. Na kilka godzin terytorium w centrum miasta został oddany do dyspozycji zespołów artystycznych i twórców ludowych. Mińszczanie mogli obserwować prezentacje kostiumów, spróbować kuchni polskiej i zatańczyć pod rytmiczny akompaniament ludowych zespołów polskiej piosenki i tańca.
Na terenie miasta pracowali mistrzowie rzemiosła ludowego obwodu Grodzieńskiego i Mińskiego, a przed gośćmi toczyła się ekspozycja „Białorusini w składzie Wojska Polskiego” i kolekcja banknoty i monety z czasów II Rzeczypospolitej. Udział w imprezie wziął przewodniczący wykonawczego komitetu Mińska Andrzej Szorec. Далее…