Kogo popierają Polacy na Ukrainie?

Majdan„Ostatnie wydarzenia na Ukrainie dowiodły, że nie ma alternatywy dla ścieżki rewolucyjnej. Na tym tle nieczytelność stanowiska liderów opozycyjnych, parlamentarnych partii i ich obawy przed przeprowadzeniem rewolucji zobowiązują mnie do wzięcia na siebie odpowiedzialności za proces rewolucyjny i dalszy przebieg wydarzeń. Szczególnie za to, co miało miejsce na Ukrainie, za to, co się dzieje obecnie i – co najważniejsze – za przyszłość naszego państwa” –oświadcza lider organizacji nacjonalistów “Prawy Sektor” i organizacji „Tryzub” im. Stiepana Bandery – Dmytro Jarosz.

„Słowa tego 43-letniego płomiennego rewolucjonisty można by zignorować, gdyby nie jedna okoliczność – to właśnie bojownicy „Prawego Sektora” i organizacji „Tryzub” imienia Stiepana Bandery nie tylko urządzili wielodniowy atak na Berkut na Majdanie, ale także zajęli obwodowe budynki administracji w niemal połowie kraju. Далее…

Wideo Polaka o igrzyskach olimpijskich dla BBC Sport

Polski rysownik, animator i reżyser Tomasz Bagiński wyreżyserował wideo BBC Sport promujące igrzyska olimpijskie w Soczi w 2014 roku.

Głos w wideo podkłada Charles Dance, znany z serialu „Gra o Tron”. Далее…

Protest frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w Sejmie

Przedstawiciele frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) podczas uroczystego posiedzenia Sejmu Litwy, poświęconego 23. rocznicy wydarzeń styczniowych, podczas przemówienia Vytautasa Landsbergisa opuścili salę posiedzeń. W ten sposób wyrazili protest przeciwko łamaniu prawa mniejszości narodowych do używania języka ojczystego w życiu publicznym.

Frakcja AWPL w Sejmie Litwy wydała oświadczenie, w którym przypomina, że przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej razem z Litwinami walczyli o niepodległość kraju, uczestnicząc między innymi w wydarzeniach stycznia 1991 r. 11 stycznia 1991 r., podczas posiedzenia Rady Najwyższej Republiki Litewskiej, przewodniczący frakcji Związku Polaków na Litwie zwrócił się do mieszkańców Litwy z apelem o rozwagę, pokój i wzajemne zrozumienie. 15 stycznia 1991 r. Zarząd Główny ZPL potępił użycie siły zbrojnej przeciwko obywatelom Litwy, ogłosił też apel do żołnierzy polskiego pochodzenia służących w radzieckiej armii, żołnierzy rezerwowych i poborowych o niestrzelanie do ludności cywilnej i niestosowanie przemocy. 29 stycznia 1991 r. Rada Najwyższa Litwy poczyniła krok w kierunku polepszenia relacji z mieszkającymi na Wileńszczyźnie Polakami – przyjęta została Ustawa o mniejszościach narodowych.  Далее…

Cudo! Angelika Borys nominowana do Nagrody POLONICUS!

PolonicusAndżelika Borys otrzyma nagrodę POLONICUS w 2014 roku. Ta wiadomość szybko się rozeszła wśród wszystkiсh polskiсh towarzystw w kraju i za granicą.

Wśród osób, którzy otrzymali nagrodę: polski reżyser Andrzej Wajda,  historyk i dziennikarz prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2010-2012 prof. Jerzy Buzek, wybitny angielski historyk prof. Norman Davies, honorowy prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helena Miziniak, wybitny polonista i językoznawca prof. Władysław Miodunka i inne osoby mniej lub bardziej znane. Nagroda ta przyznawana przez europejską Polonię dla wybitnych przedstawicieli świata kultury i życia społecznego, w tym i religijnego, ma na celu wyrażać dążenia polskiej emigracji, umacniać w jedności ideałów. Тą nagrodą odznaczają tych, którzy są ważni ze względu na twórczość, działalność na rzecz jednoczenia Polonii oraz za działania na rzecz europejskiej integracji i budowania pozytywnego obrazu Polaków na świecie. Далее…

Do 215-lecia Adama Mickiewicza

Adam MickiewiczImię wielkiego poety Adama Mickiewicza, który na cały świat sławił swoją ojczyznę, ziemie Nowogródzką, jest na równi z nazwiskami najbardziej znanych pisarzy – klasyków światowej literatury.

Adam Mickiewicz jest uważany za poslkiego poetę. Ale korzenie go z ziemi białoruskiej. Rodzice Adama Mickiewicza są z zubożałej szlachty białoruskiej. Mieszkał w powiacie Nowogródzkim, później w Nowogródku.

Wiele z jego tworów tematycznie związane z Białorusią. Ballady „Romantyka” i „Rybka” oparte są na białoruskie opowieści ludowe. Далее…

Поиск
Kalendarz
Styczeń 2014
P W Ś C P S N
« Gru   Lut »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2023    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się