12 styczna zrezygnował ze stanowiska prezesa Związku Polaków na Białorusi Stanisław Siemaszko. Miałem okazję spotkać go kilka miesięcy temu w Grodnie w jednej z jego restauracji. Niestety człowiek, który nie potrafi mówić po polsku, nie powinien pełnić funkcji kierowniczych Związku. To dyskredytowało go nie tylko w oczach przeciwników, ale i zwolenników organizacji. Nie wyobrażam by mógł on zbliżyć skonfliktowane związki. Na jego miejsce powołano Mieczysława Łysego. Człowieka, który jest powszechnie szanowany i lubiany. Mówi poprawnie po polsku, zarówno jego pochodzenie, jak uczciwość nie wzbudzają kontrowersji. Zmiana ta daje ogromną szansę, by przestały działać dwa związki. I jedno jest pewne, jeśli nie teraz to kiedy? Jeśli nie będzie zbliżenia stanowisk, będzie to oznaczało, że nie ma dobrej woli i są inne mroczne powody, by do dialogu nie doszło. Далее…
W odpowiedzi na rozszerzenie unijnych sankcji na Białoruś, Białoruś poprosiła polskiego i unijnego ambasadora o opuszczenie kraju.
Oto oświadczenie rzecznika białoruskiej dyplomacji Andrieja Sawinycha:
Decyzja Rady UE świadczy o tym, że Unia Europejska kontynuuje politykę otwartej presji. Niejednokrotnie na wszystkich szczeblach tłumaczyliśmy brak perspektyw dla takiej polityki w relacjach z Republiką Białoruś.W odpowiedzi na to Strona białoruska zakaże wjazdu do Białorusi tym osobom z państw Unii Europejskiej, którzy wspierali wprowadzenie środków ograniczających.
Stały Przedstawiciel Białorusi przy Unii Europejskiej i Ambasador Białorusi w Polsce zostali odwołani do Mińska dla konsultacji. Далее…
Białoruski minister ds. religii i narodowości Leonid Hulaka oświadczył dzisiaj na konferencji prasowej, że na Białorusi istnieje tylko jeden Związek Polaków, którym obecnie kieruje Mieczysław Łysy. Далее…
Andrzej R. Pawłowski: Jakie według Pani zakątki dzisiejszej Białorusi trzeba koniecznie zobaczyć?
Leonarda Rewkowska: Nad brzegami Niemna i Szczary nie przestaje nas cieszyć przepiękna przyroda. W okolicach Słonimia jest dużo miejsc, które warto zobaczyć. Niekoniecznie trzeba jechać na inne kontynenty i kupować drogie wycieczki, by móc obcować z piękną przyrodą. Brzegi rzeki Szczary, odmienne krajobrazy czarują swoją pięknością. W ciszy nad Kanałem Ogińskiego można odczuć duch czasów miasta. Oprócz Kanału Ogińskiego zachowały się inne zabytki polskiej kultury: kościół p.w. św.Andrzeja, kościół i klasztor Bernardynek, kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej (do 1864 r. Ojców Bernardynów, po stłumieniu powstania styczniowego przekazano go cerkwi prawosławnej). Zachowała się murowana kapliczka św. Dominika. Ze świątyń innych wyznań należy zwrócić uwagę na ciekawą murowaną synagogę z roku 1642, Spaso-Preobrażenski sobór. Zachowały się ratusz z XVIII wieku i austeria z czasów kiedy starostą słonimskim był Michał Kazimierz Ogiński. Warto zwiedzić muzeum krajoznawcze Józefa Stabrowskiego. W dzielnicy miasta Albertyn znajduje się pałac hr. Pudłowskiego usytuowany na brzegu wspaniałego jeziora. Niedaleko Słonimia w Synkowiczach jest kościół gotycki z XV wieku. Ze Słonimia warto udać się na wycieczkę do Żydowic, aby zwiedzić obszerny kompleks budynków kościelnych i klasztornych. Kościół p.w. Wniebowzięcia N.M.P. (obecnie cerkiew prawosławna), kościół p.w. Podwyższenia św.Krzyża (od 1959 r. należący do cerkwi prawosławnej). Z Żyrowic jest niedaleko do Meroczowszczyzny, miejsca urodzenia Tadeusza Kościuszki. Niedawno dworek został odbudowany i w nim mieści się muzeum bohatera narodu polskiego. Zaledwie w odległości 25 km od Meroczowszczyzny leży Różana, dawne dziedzictwo Sapiehów ze wspaniałym kompleksem pałacowym. W XIX i XX wieku zabudowania coraz bardziej chyliły się do ruiny, obecnie kompleksowo są remontowane, brama wjazdowa jest już odrestaurowana. Далее…
Sześciu polskich posłow 21 lutego nie wpuszczono na Białoruś. Polscy parlamentarzyści mieli zamiar przyjechać do Grodna w celu bliższego przyjrzenia się aktualnym problemom mniejszości polskiej na Białorusi i spotkania z działaczami ZPB. Далее…
Mamy przyjemność przedstawić Państwu pierwszą część wywiadu Andrzeja Pawłowskiego z Panią Leonardą Rewkowską, prezesem słonimskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi.
Andrzej Pawłowski: Pochodzi Pani z polskiej patriotycznej rodziny ,która niejednokrotnie przelewała krew za wolną Ojczyznę. Czy może nam Pani przybliżyć historię rodziny Rewkowskich?
Leonarda Rewkowska: Urodziłam się 18.08.1939 roku, czyli kilkanaście dni przed wybuchem wojny, w okolicach Nowogródka. Pochodzę z rodziny o wspaniałych tradycjach patriotycznych. Już bowiem w powstaniu styczniowym moi przodkowie przelewali krew za wolną Polskę. Wówczas wojska carskie straciły dwóch braci Rewkowskich. Mój dziadek Jan Rewkowski herbu Świerczek i babcia Zofia pochodząca z rodziny Orzelskich, wychowali ośmioro dzieci. Ich syn, a mój wujek Stanisław walczył w wojnie polsko–bolszewickiej w plutonie mińskim. Poległ pod Leplem. Ojciec Józef został skazany po rewolucji w 1905 roku przez władze carskie na 20 lat katorgi na Syberii. W okresie II wojny światowej Edward, Albin Rewkowscy, Klara Szmygin, krewna mojej mamy, walczyli w szeregach Armii Krajowej. Klarę zabili partyzanci sowieccy. Po wojnie niestety rodzina moja i ja byliśmy nadal prześladowani. Ojciec, jak i pełnoletnie moje siostry, trafili do łagrów. Mamę, mnie oraz małoletnie Ludwikę i Teresę NKWD wywiozło do Kazachstanu. Tato już z łagrów nie powrócił , my zsyłkę przeżyłyśmy, ale do 1992 roku nosiłyśmy tytuł „ wroga narodu”. Przez to byłyśmy represjonowane, a spotkało to nas wszystko „tylko” za to, że byliśmy Polakami. Далее…
11 lutego w polskich szkołach Grodna i Wołkowyska odbyły się imprezy z okazji studniówki.
W Wołkowysku obecni byli gości z Wspólnoty polskiej, przyjaciele szkoły z Siedlca, prezes Polskiej macierzy szkolnej Sienkiewicz, konsul generalny RP w Grodnie Chodkiewicz, konsul Jacek Doliwa i przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi (legalnego). Далее…
3-5 lutego Nuncjusz Apostolski na Białorusi arcybiskup Klaudio Gudżerotti był w Grodnie. Przedstawiciel Watykanu odzwiedził parafie miasta, seminarium duchowne, spotkał się z władzami.
Lekcje języka polskiego (Уроки польского) – mianowicie tak brzmi nazwa filmu, wyemitowanego wczoraj przez białoruską państwową telewizję Białoruś 1. Далее…
Taką wiadomość przyniósł białoruski „niezależny” dziennikarz A.Mieleszko.
Jak okazało się Wolkowyska rejonowa Rada posłów w końcu ubiegłego roku podjeła decyzję aby dać sieroce kołchozne budynki Parafiom katolickim. Kościół Świętej Marii Panny w Werejkach i Świętej Elżbiety i Bożego Miłoserdzia w Podorosku bezpłatnie otrzymały budynki. Далее…
Zaczął się 2012 rok. Nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi z Orechwą na czele nadal „działa”.
W styczniu Anżelika Orechwo, Andrzej Poczobut i Mieczysław Jaśkiewicz uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami polskiego MSZ. Żeby jakoś pokazać swoją pracę oni powiedzieli o swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej. Krytycznie mówili o innych zjednoczeniach polonijnych. Według Orechwo Związek odnawia pracę oddziałów, prowadzi wiele imprez, uczy setki dzieci. Bardzo ładnie. Mianowicie tak widzą sytuację ich sponsorzy. Далее…
Dyrektor Belsat TV i TVP Białystok umieściła na swoej stronie w Facebook takie foto:
Podpis brzmi: Cóż… każdy orze jak może…