27 listopada w Grodnie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej nelegalnego Związku Polaków na Białorusi, która jak okazało się ni o czym nie decydowała. Nie dziwnie, że Andżelika Borys nie była zaproszona. Orechwo i Poczobut uważają, że wcześniej ona była w Radzie tylko dzięki stanowisku prezesa, a teraz sprawy Rady ją nie dotyczą. Z ich punktu widzenia to był prawidłowy krok, dla tego że jeżeli by była ona tam, to tak łatwo nie udało by się im przekonać członków Rady o samodzielności podejmowanych decyzji. Далее…
Niedawno przeczytaliśmy artykuł „Dwie Anżeliki” w białoruskiej gazecie opozycyjnej „Nowy czas” (numer 40, 05.11.2010). Autor artykułu Aleksandr Tamkowicz oświadcza, że za pomocą Andrzeja Poczobuta spróbował poznać się na problemie Polaków Białorusi. Naszym zdaniem, jeżeli człowiek stawi przed sobą taki cel, to musi opierać się nie tylko na słowa Poczobuta, ale posłuchać i inne strony konfliktu. Trzeba było głębiej pogrzebać się w genezie konfliktu Związków Polaków i więcej informacji otrzymać o ich życiu współczesnym. Далее…
Dla niewielkiej grupki ludzi, którzy nazywają siebie Związek Polaków na Białorusi pod kierownictwem Anżeliki Orechwo, nadeszły ciężkie czasy. Polski rząd więcej nie płaci pięniędzy byle jak. Potrzebne są konkretne imprezy i finanse dają mianowicie na nich. I tu jest problem.
Ale jak dobrze było wcześniej. Finansowanie z Polski było jak nieskończony strumień, a sprawozdania składać trzeba było tylko w końcu roku. Далее…
W ostatnim czasie nagle zniżyła się aktywność nelegalnego na Białorusi Związku Polaków. Jeżeli wcześniej prowadzono jakieś imprezy, kierownictwo wyeżdżało do rejonów na spotkania z miejscowymi aktywistami, to teraz tego nie ma. Spoczątku może podać się, że to jest związane z rezygnacją Andżeliki Borys ze stanowiska prezesa i niewielkim doświadczeniem Anżeliki Orechwo w kierownictwie organizacją. Ale to tylko wydaje się. Далее…
Polska Macierz Szkolna na Białorusi w ciągu długiego czasu rozmieszczała się w dwuch wynajętych niewelkich gabinetach przy ul.Budzionnego 48a. Tam znajduje się i Konsulat Generalny RP w Grodnie, i znakomita w ostatnim czasie spółka „Polonika”. Mimo braku wolnego miejsca, Macierzy udało się prowadzić prawdziwą pracę i polską oświatę. W szkole naucza się więcej niż 400 dzieci, większość z których potem przyjęto do polskich uczelni wyższych. Далее…
Wieś Wasiliszki rejonu Szczuczyńskiego – ojczyzna znakomitego polskiego barda Czesława Niemna. Tutaj jest muzeum, przyświęcony mu. Jednak nazwać to prawdziwym muzeum nie można. Władze białoruskie tym nie zajmowali się. Budynek w stanie awaryjnym, dobrych eksponatów nie ma. Trzeba dobra kasa, żeby odbudować. Далее…
18-19 listopada w Grodnie odbędzie się XVII międzynarodowa konferencja naukowa „Droga ku wzajemności”, zorganizowana przez Związek Polaków na Białorusi, kierowany przez Stanisława Siemaszkę. Przedsięwzięcie przejdzie w budynku Grodzieńskiego uniwersytetu przy poparciu władz Białorusi. Konferencja przyświęcona jest badaniu polsko-białoruskich stosunków kulturalnych w różne czasy, statusu etnicznych Polaków na terytorium zachodniej Białorusi. Далее…
11 listopada Polacy Białorusi obchodzili święto niepodległości RP. Konsulat Generalny w Grodnie zorganizował wiele imprez. W kościele Pobernardynskim odbyła się msza swiąteczna. Biskup Kaszkiewicz wezwał do pojednania i zaprzestania konfliktów. W college muzycznym odbył się koncert chóru Podlaskiej filharmonii. Sala była wypełniona – więcej niż 400 człowiek. Byli i aktywiści nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo, Mieczysław Jaśkiewicz, Tadeusz Gawin. Konsul Generalny Andrzej Chodkiewicz pogratulował zebranych. Далее…
Wczoraj tradycyjne zebranie członków nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków odwiedził kolejny pretendent na prezydenta Białorusi Aleś Michalewicz. To już drugi kandydat, który wystąpił przed pragnącymi otrzymać darmową polską wizę i Kartę Polaka (wcześniej tu był Jarosław Romanczuk). Далее…
4 listopada w Mińsku po raz pierwszy w ciągu ostatnich 10 lat prezydent Białorusi udzielił wywiadu dla najbardizej popularnych polskich mediów: PAP, TVP, Polskie Radio, gazeta „RzeczPospolita”. W toku więcej niż 3-godzinowego spotkania podejmowano pytania polsko-białoruskiej współpracy w różnych dziedzinach. Mówiono i o poskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Aleksandr Łukaszenko powiedział, że jemu nie podoba się sytuacja z podziałem Polaków Białorusi. Jednak oświadzczył, że jeżeli organizacja Orechwo zechce zlegalizować się i złoży dokumenty do Ministerstwa sprawiedliwości, to żadnych przeszkod z jego strony nie będzie. „Najważniejsze jest to, żeby oni pracowali zgodnie z prawem i nie zajmowali się polityką, inaczej niech rejestrują partię polityczną” – powiedział. Далее…
2 listopada do Mińsku przyjeżdżał ministr spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. On spotkał się z władzami Białorusi, opozycją i liderem niuznawanego na Białorusi Związku Polaków Anżeliką Orechwo. Ostatnie spotkanie otrzymało się jakieś bardzo formalne. W białoruskich i polskich mediach pojawiły się artykuły o spotkaniu, kolejne obiecanki poparcia, nic nowego. Далее…
2 listopada do Mińsku wybiera się minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. W programie wizyty spotkanie z białoruskimi władzami i przedstawicielami nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi.
Ale trzeba poznać się na przyczynach wizyty ministra do Białorusi przed wyborami prezydenta. Taki przyjazd w Europie mogą rozpatrywać jako poparcie działającego prezydenta. Ale Sikorski tego nie boi się, dla tego że ma ważniejsze pytanie. Na Białorusi nie tak dawno temu była prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. W Polsce rozpatrywają litwinów jako konkurentów w pośrednictwie między Białorusią a Unią Europejską. Oczewiście że przestraszyli się tego i skierowali Sikorskiego do Mińsku. Далее…