22 maja w Słonimiu odbył się VI festiwal „Polonez”, zorganizowany przez miejscowy oddział Związku Polaków na Białorusi (Siemaszki). W imprezie wzieło udział wiele kolektywów z różnych kącików Białorusi i Polski. Impreza zebrała na Słonimszczyźnie wszystkich nieobojętnych do twórczoćsi Ogińskiego.
Prezes miejscowego oddziału Leonarda Rewkowska przeprowadziła szykowną imprezę, ale nie otrzymała na to ani złotuwki z Polski. Ta aktywna kobieta w swoje lata kontynuuje pracę społeczną i walczy o swoje prawa Далее…
To poprostu nieszczęście z tymi Polakami na Białorusi. Ile było rozmów o tym, że jednym dają wizy na wyjazd do Polski, a drugim nie dają. Nawet ksiądze wplątali się w tę kaszę. Kto jak kto, ale ci ludzie powinni być poza polityką. Ale jedni jak Szemet i Białonos pomogają dostać wizy i Karty Polaka za pieniądze, inni jak Puzyna, Ładysz, Radziewicz pomogają dostać wizy i Karty „za ideję”. Ostatni jest wykładowcą w seminarii. Czemu on tam uczy młodzież możemy tylko domyślać się. Nawet ksiądz Jabłoński z Zabołoci pisze jakieś podania do Konsulatu RP o wydanie wiz nasim „polakom”. A podpisuje ich Ksiądz Gremza z Grodna. I wzystko jest w porządku, Konsulat wydaje, „polacy” dostają wizy i jadą do Polski. Wychodzi wszystko jest obwiązane. Далее…
W dzień zakonczenia drugiej wojny światowej 9 maja Grodno odwiedzili przedstawiciele polskiego zjednoczenia społecznego „Rubież”. Przywieziono czerwone i białe baloniki, kwiaty. Odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi Siemaszki z zastępcą prezesa „Rubieży” Lechom Markiem. Została omówiona sytuacja w Polonii Białoruskiej, porozmawiali na inne tematy. Далее…
4 maja do firmy „Polonika”, dyrektorem której jest szef nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków Andżelika Borys, weszli komornicy. Oni opisali majątek firmy dla wykorzystania go na poczet grzywny w wysokości blizko 110 tys. zł. Далее…
Wcześniej informowaliśmy, że żałoba w Grodnie, związana z tragicznym wypadkiem pod Smoleńskiem, przeszła bez Andżeliki Borys. Wtedy pojawiła się informacja, że prezes nieuznawanego przez władze Białoruskie Związku Polaków znajduje się w stałym zamroczeniu alkoholowym. Далее…
4 maja w szkole Polskiej w Grodnie odbyły się obchody Dnia Konstytucji, zorganizowane przez grodzieński miejski oddział Związku Polaków. Na świąteczny koncert zaproszono nowych członków organizacji, występili zespoły młodzieżowe. Далее…
3 maja w Grodnie obchodzono swięto Dnia Konstytucji. W „Polonice” odbyła się wystawa księg i obrazów, poświęconych 3 maja. Do Kościołu Bernardyńskiego ludzi przyszli na mszę świąteczną. W Grodzieńskim teatrze dramatycznym odbył się koncert chóru filarmonii z Olsztynu. Далее…
Władzy białoruskie znowu wzięły się do „Karty Polaka”. Niektóra cisza wokół tego tematu przerwała się aktywną reakcją władz białoruskich.
Tak z informacji źródła anonimowego w kółach władzy, w zeszłym tygodniu w obwodowym komitecie wykonawczym w Grodnie odbyła się narada według tego pytania. Далее…