Poczobut próbuje wciągnąć ZPB w swoje sprawy

Działacz nielegalnego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut otwarcie przeciwstawił się władzom Białorusi. Go już ukarano karą grzywny 1 750 tys. Rubli za udział w wiecu opozycji. Prokutara już skłała protest na tą decyzję sądu Październikowego i teraz Miński sąd miejski będzie ponownie rozpatrywać sprawę Poczobuta. Możliwie on w końcu wpadnie za kratki. A być może on o to i stara się?
Na stronie „Wyborczej” jest wideo z udziałem Poczobuta, w którym on opowiada o swoich przygodach. Oprócz innego zabrzmiała ciekawa intencja: „jeżeli władze białoruskie teraz wywierają taką presję na opozycję, to wkrótce zajmą się Związkiem Polaków”. Tak on próbuje wyjść na nowy poziom – przenieść konflikt między nim i „Wyborczą” z jednej strony a białoruskimi władzami z drugiej w etniczną przestrzeń. Artykuły o gnębieniu polskiej mniejszości narodowej w wersji Poczobuta zawsze z ciekawością czytają w polskim rządzie. Poczobut poprostu próbuje wciągnąć ZPB w kolejne przeciwstawienie z Mińskiem. Go można zrozumieć – to pozwoli otrzymać w Senacie finansowanie jeszcze na rok. I nie trzeba prowadzić żadnych imprez kulturalnych, wystarczy ładnie opowiadać o swojej wspaniałej walce z reżimem.
Dla Andrzeja Poczobuta osobisty dobrobyt znaczy więcej niż praca społecznej organizacji, jej członkowie. Najważniejsze są pieniędzy i jeżeli trzeba będzię posiedzieć w więzieniu, to nic strasznego. Każdy zarabia jak może.

Interersujący reportaż o Poczobucie można przeczytać tutaj (w języku rosyjskim).

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Grudzień 2022
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się