Macierz będzie mieła nowy budynek w Grodnie

Polska Macierz Szkolna na Białorusi w ciągu długiego czasu rozmieszczała się w dwuch wynajętych niewelkich gabinetach przy ul.Budzionnego 48a. Tam znajduje się i Konsulat Generalny RP w Grodnie, i znakomita w ostatnim czasie spółka „Polonika”. Mimo braku wolnego miejsca, Macierzy udało się prowadzić prawdziwą pracę i polską oświatę. W szkole naucza się więcej niż 400 dzieci, większość z których potem przyjęto do polskich uczelni wyższych.

I teraz w końcu Polska Macierz Szkolna otrzyma własny budynek. Jego budownictwo już trwa. Powierzchnia ogólna będzie składała więcej niż 700 metrów kwadratowych, gdzie umieści się wiele obszernych klas. Budynek ten znajduje się w historycznym centrum Grodna przy ulicy Gorodniczanskiej.

Budownictwo to jest skutkiem normalnych stosunków kierownictwa Macierzy i władz Grodna. Stanisław Sienkiewicz nie mówi o pozornych prześladowaniach Polaków na Białorusi, nie próbuje przekształcić swoją organizację w partię polityczną, a spokojnie robi swoją pracę. Jako rezultat ma setki absolwentów szkoły, przyjętych do polskich uczelni, działkę w centrum Grodna i pięniędzy polskiego rządu na budownictwo budynku.


Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Macierz będzie mieła nowy budynek w Grodnie" 7 komentarzy
 1. Kowalski napisał(a):

  I bardzo dobrze! Chociaz jedna polska organizacja w Grodnie działa. Co nie można powiedzieć o innych. Na tym przykładzie mozna przeanalizowac błędną praktykę wtrącania się w politykę, zamiast zajmować się sprawami statutowymi ZPB, oświatą, Polskimi Szkołami i t.d.

 2. Róg Kowalski napisał(a):

  Od 5 lat ZPB, działający wg prawa białoruskiego – zauważę nie polskiego, bo jak inaczej – nie zajmuje się żadną polityką, a politykierzy wkładają im w usta to czego albo nie powiedzieli albo nawet nie pomyśleli i nadal lekceważą olbrzymią większość Polaków z Białorusi, udzielają pomocy tylko małym grupkom i nieznaczącym dla ruchu polskiego na Białorusi Stowarzyszeniom.
  Jak to jest dobrze i tak trzeba wg polskiej racji stanu – to ja wysiadam!

 3. Kowalski napisał(a):

  Piasząc o błędnej praktycę wtrącania się w politykę, nie miałem na uwadze ZPB pod kierownictwem Łucznika-Siemaszko. Ich działalność i tak jest słabowidoczna, a tym bardziej polityczna. Idea walki o demokrację na Białorusi powstała kilkanaście lat temu i była lansowana przez uwczesne kierownictwo ZPB. Teraz widać, co z tej idei wyszło.

 4. Róg Kowalski napisał(a):

  Dajcie to, co im należy z Senatu, a zobaczycie czy coś idzie do przodu czy nie. Taka rozmowa nie ma sensu, bo to jakieś gdybanie.
  Pan pewnie w rodzinie też wiele nie zrobi, jak nie będzie miał Pan budżetu??

  ppłk Gawin w 1997 roku przez mądrych ludzi był uprzedzany i ostrzegany, że sie to źle skończy – nie chciał słuchać – więc przyczynił się do zniszczenia tuchu polskiego i szkolnictwa. Teraz odbiera za to laury we Wspólnocie Antypolskiej i w gabinetach Sikorskiego i Komorowskiego. Taka jest prawda!

 5. Kowalski napisał(a):

  Zgadzam się, bez pieniędzy duzo nie zrobisz. Ale pointeresować się, jak idą sprawy w Polskiej Szkole w Grodnie, w Wołkowysku, na to nie są potrzebne duże pieniądze.
  A pieniądze trzeba próbować zarabiać. Naprzykład, nauką języka polskiego. Tak samo jak zarabia Polska Macierz Szkolna, jak zarabia Polonijne Centrum Biznesu i Turystyki i t.d.
  Odrazu po wyborze na Prezesa ZPB, Stanisław Siemaszko przez telewizję na całą Białoruś powiedział, że on „nauczy Polaków zarabiać pieniądze”. To niech spełni swoję obietnicę.
  Dodatkowo chcę zaznaczyć, że w ZPB Siemaszki, razem z porządnymi ludźmi, których jeszcze trochę pozostało, ponałaziło sporo absoliutnie przypadkowych ludzi, obecność ktorych kompromituje całą organizację. Z takim składem działaczy, organizacja i nadal będzie skazana na izolację z polskiej strony i obecność tych ludzie odwraca sporo miejscowych Polaków.

 6. Róg Kowalski napisał(a):

  Czy można nazwać przypadkowymi ludźmi tych, którzy przychodzą do organizacji aby jej pomóc albo zwyczajnie się interesują polską kulturą? ZPB może zrzeszać nie tylko Polaków, nie jest to organizacja nacjonalistyczna! Kogo Ty nazywasz dzisiaj porządnymi ludźmi i jakie są Twoje kryteria? Kto Ci dał prawo i jakie masz kwalifikacje do tego, aby sądzić ludzi i wydawać wyroki?

  Postępujesz dokładnie tak, jak Rząd Kaczyńskich i obecnie Tuska. Dzielisz – nie będąc do końca sam w porządku – ludzi na naszych i nie naszych i nic, absolutnie nic nie chcesz w tym życiu pojąć. Czy wiesz czym jest papieskie pojęcie personalizmu?… Już wcześniej pisałem Ci, iż tacy ludzie jak Ty zdolni zwyczajnie są do niszczenia polskości na białoruskich ziemiach.

  Daj im najpierw to, co do nich należy. Siemaszko sam dorobił się i uczciwie pieniędzy i finansuje pensje dla Zarządu Głównego. Ty dałeś jakiś swój grosz, aby tu prawić dyrdymały? Więc powtarzam, raz jeszcze Rząd RP jest zobowiązany do wspierania wszystkich Polaków i może – nawet nienawidząc ZPB Siemaszki – dać kapitał początkowy przynajmniej raz – ten jedyny raz i tylko do celów rozpoczęcia prowadzenia przez ludzi ZPB działalności gospodarczej, ale im na tym nie zależy. Oni chcą panować, jak za czasów Gawina i Borys nad swobodnymi ludźmi i wywierać poprzez dawanie jałmużny nacisk na umysły naszych rodaków – do tego przecież istnieje głupia TV BiełSat i radio Racyja.

 7. Kowalski napisał(a):

  Po pierwsze – ja z Panem świń nie paślem i nie jestem na Ty. Nie życzę takiego bolszewickiego panibractwa. Odrazu czuje się nizki poziom kultury i intelektu. Pan jest zły na cały świat.
  Po drugie – nie interesuje mnie jak dorobił się Siemaszko, a przypominam o jego obietnicy nauczenia Polaków zarabiać pieniądze, aby nie żalili się że są biedni. Proszę uważnie czytać co napisano. Tylko takich ludzi jak Pan, ciężko czemuś nauczyć. To widać z Pana tekstów.
  Po trzecie – zupełnie jest głupie zdanie o tym, że Rząd RP jest zobowiązany aby dać kapitał początkowy dla rozpoczęcia działalności gospodarczej. Szczyt głupoty!!! ZPB Siemaszki posiada cały szereg Domów Polskich, wybudowanych za pieniądze Rządu Polskiego. To jest ogromny kapitał i jego trzeba tylko mądrze wykorzystać. Ale w rękach zespołu dyletantów i najbardziej złote źródło wysechnie.
  Po czwarte – niestety, nie widząc sensownych wypowiedzi, nie życzę więcej dawać komentarze i polemizować na tej stronie. Możesz pisać co chcesz i sam to czytać.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się