Obchody Dnia Niepodległości

11 listopada Polacy Białorusi obchodzili święto niepodległości RP. Konsulat Generalny w Grodnie zorganizował wiele imprez. W kościele Pobernardynskim odbyła się msza swiąteczna. Biskup Kaszkiewicz wezwał do pojednania i zaprzestania konfliktów. W college muzycznym odbył się koncert chóru Podlaskiej filharmonii. Sala była wypełniona – więcej niż 400 człowiek. Byli i aktywiści nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo, Mieczysław Jaśkiewicz, Tadeusz Gawin. Konsul Generalny Andrzej Chodkiewicz pogratulował zebranych.
Legalny Związek Polaków ze Stanisławem Siemaszko na czele także przeprowadził impreze świąteczne. Oni zebarali się w budynku Nowego Pałacu w Grodnie. Tam odbyła się konferencja historyczna na temat Dnia Niepodległości. Do składu Związku przyjęto nowych członków. W przedsięwzięciu uczestniczyło około 50 człowiek.
Tylko członkowie nelegalnego Związku Polaków pozostali bez święta. Kierownictwo odwiedziło imprezy Konsulatu, ale dla członków organizacji nic nie zrobiło.
Kolejne obchody Dnia niepodległości Polacy Białorusi prowadzą oddzielnie. Sztuczny konflikt trwa dalej. Odznaczymy, że w zeszłym roku na scenę zaproszono Andżelikę Borys. A teraz czy poziom liderów tego ZPB jest nizki, czy polityka Polski zmienia się, ale nikomu z członków ZPB podczas imprez Konsulatu wystąpić nie pozwolono. A dlaetgo mamy nadzieję na rozwiązanie konfliktu.
Gratulujemy serdecznie wszystkich czytelników naszego portalu ze Świętem Niepodległości.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się