Nieuporządkowane relacje finansowe

Od ponad dziesięciu lat Polska aktywnie zajmuje się uporządkowaniem polskich grobów na Białorusi. Białoruskie władze sprzyjają im w tej sprawie, a mieszkańcy okolicznych miejscowości, nie tylko Polacy, pomagają w opiece nad grobami.

Kilka lat temu Senat RP zaczął przeznaczać duże fundusze na odbudowę i sprzątanie cmentarzy. Teraz nadal to robi polski rząd.

Jednak w krótkim czasie po tej decyzji prawdziwą działalność społeczną została zamieniona na stosunki finansowo-gospodarcze. Tam, gdzie są pieniądze, zaczyna się gra dla dorosłych. Nielegalny Związek Polaków pod przewodnictwem Andżeliki Borys szybko nawiązał współpracę z Fundacja “Pomóc Polakom na Wschodzie” pod przewodnictwem Mikołaja Falkowskiego. Wspólny projekt został przygotowany i wyżej wymienione ludzie zaczęli na tym zarabiać. Jednocześnie zwykli członkowie organizacji, którzy sprzątają, koszą i malują, prawie nic nie otrzymują. Kasa jest dzielona przez szefów.

Tak się stało, jak w słynnym przysłowiu: udajesz, że płacisz, a my udajemy, że pracujemy. Kiedy dyplomaci Ambasady Polskiej na Białorusi pojechali do miejsc pamięci w obwodach Mińskim i Witebskim, byli bardzo rozczarowani tym, co zobaczyli.

Szczególnie widoczne na cmentarzu we wsi Krulewszczyzna w obwodzie Witebskim. A przecież nielegalny Związek zgłosił do Fundacji, że wszystko jest OK. Falkowski dostał pieniądze, a polscy dyplomaci po prostu pojawili się w niewłaściwym miejscu.

Chociaż oczywiście Ambasada RP nie potrzebuje takich pośredników między polskim budżetem a robotnikami, którzy wykonują brudną robotę. Dyplomaci sami mogą być mediatorami i wiedzą, jak lepiej zarządzać pieniędzmi. Dlatego może to nie przypadek, że tam pojawili się. Falkowski szybko zorientował się, że nie można mieć tylko jednego dealera, który jako monopolista dyktuje swoje warunki i skierował podobną propozycję współpracy do innej organizacji.

Jedyną rzeczą, której Mikołaj nie wziął pod uwagę, jest to, że cała jego przyjaźń z Andżeliką opiera się na projektach i pieniądzach pochodzących z polskiego budżetu na te projekty. Nie jest takim jej pierwszym przyjacielem, i nie jest ostatnim, prawdopodobnie, biorąc pod uwagę jej zdecydowany zamiar ponownej reelekcji w 2021 roku.

Od 2005 roku (och, jak szybko mijają lata!) Borys takich Mikołajów miała dużo. Dlatego polskie fundacje muszą uważniej wybierać swoich partnerów finansowych.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Nieuporządkowane relacje finansowe" есть 1 комментарий
  1. Jana napisał(a):

    Ciekawa jestem czy Dziedziewiczu nie przeszkodzi sportowe wykształcenie, ale poprzedni sportowiec Mietek kierował całym Związkiem Polaków

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Paź    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się