Białoruscy milicjanci w pułapce Poczobuta

Już pisaliśmy, że 8 lipca Andrzej Poczobut i Anżelika Orechwo zostali zatrzymani przez białoruską milicję dla kontroli samochodu, z-za czego spóźnili się na spotkanie z komisarem europejskim Stefanem Fuele. W polskich i białoruskich mediach powstał skandal. Białoruskie władze znów zaczeli represje. Ten fakt został wymieniony w sprawozdaniu ambasadora Stanów Zjednoczonych przy OBWE Iana Kelly o łamaniu praw człowieka na Białorusi.
Czy było to decyzją władz białoruskich czy misterną pulapką i prowokacją Poczobuta? Myślimy że drugie.
Poczobut i Orechwo wracali z Polski, namierzali spotkać się z komisarem europejskim, żeby po raz kolejny opowiedzieć o tych ciężkich represjach, które oni odczuwają na Białorusi. Jednak nie było o czym opowiadać. Jakichś aktywnych działań władze Białorusi w ostatnim czasie nie podejmują, nikogo nie wsadzają do arysztu, wobec firmy „Polonika” prowadza tylko formalne działania, nowych sankcji nie ma. Co powiedzieć komisarowi? I tu mieli szczęście. Zostali zatrzymani pzez milicjantów dla formalnej kontroli. Jeżeli zachowywać się spokojnie i otworzyć bagażnik, to wszystko się skonczy i wszystkich wypuszczą. Ten wariant nie pasuje. Poczobut zdecydował nie podporządkować się. Działaczy przeprowadzono do posterunku, gdzie przy świadkach bagażnik został otwarty, nic interesującego nie odnaleziono i wszystkich wypuszczono.
Ale cel już osiągnięty. Informacja trafiła do mediów za kilka minut po zatrzymaniu. Komisar jest zszokowany – na Białorusi contynuują represje wobec Polaków. Także bardzo szybko odreagował ministr spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. Wszystkie te fakty mówią o tym, że mamy rację gdy mówimy o splanowanej prowokacji wobec władz Białorusi. I one w tą pułapkę trafiły.
Ale razem z nimi tam trafił i komisar Fuele, który nie sprawdził, kto w tej historii mówi prawdę i całkowicie uwierzył wersji Orechwo i Poczobuta. Myślimy, że i nadal działacze tego Związku Polaków będą działać podobnie. Jeżeli władze Białorusi zaprzestały represje, to nie znaczy że ich nie ma. Teraz ich będą sztucznie stwarzać.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Białoruscy milicjanci w pułapce Poczobuta" есть 1 комментарий
  1. Kolasa napisał(a):

    A gdzie ta zasadzka:
    „Poczobut zdecydował nie podporządkować się. Działaczy przeprowadzono do posterunku, gdzie przy świadkach bagażnik został otwarty, nic interesującego nie odnaleziono i wszystkich wypuszczono.”
    Ile czasu trwało to „przeprowadzanie”, że spowodowało opóźnienie na spotkanie z komisarzem Fuele?…
    Chyba że ten posterunek oddalony był o 20 kilometrów! 🙂

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się