Polska Fundacja Narodowa – początki firmy rodzinnej

W Polsce trwa skandal dotyczący przelewa środków z budżetu państwa do NGO-sów, które współpracują z Polonią i Polakami za granicą. W szczególności, obecnie w RP rozpoczyna się postępowanie związane z prezesem Fundacji „Polska Fundacja Narodowa” Cezary Jurkiewiczem. Jego działalność wywołała krytykę i może wskazywać na najwyższy poziom korupcji w Polsce. Ten fundusz stał się najbogatszą organizacją w Polsce dzięki państwowym przedsiębiorstwom.

Polscy dziennikarze ustalili, że na Fundację przez dekadę 17 spółek skarbu ma się zrzucać pieniądze. Zrzutka jest przymusowa. A potem pieniądze z niej płyną m.in. do znajomych prezesa Fundacji. Może to nie przypadek, że b. premier Beata Szydło oraz wicepremier i minister kultury Piotr Gliński osobiście nadzorują strukturę.

Według statutu „Polski narodowy fundusz” oficjalnie ma „chronić wizerunek Polski, rozwijać patriotyzm”, ale w rzeczywistości prowadzi działalność stricte polityczną, np. kampanię polityczną dotyczącej dyskredytacji sędziów, którzy wystąpili przeciwko decyzji rządzącej partii „Prawo i sprawiedliwość”.

Jak b. sprzedawca nawozów Jurkiewicz wystartował tak wysoko? Historia tego członka partii „Prawo i sprawiedliwość” rozpoczęła się w Grodnie, gdy był szefem fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” i nawiązał bliskie stosunki z „opiekunką polskości” w Grodnie Wiolettą Kowalczuk. Tak bliskie, że jej córka Iłona wyszła za mąż za przyjaciela rodziny Jurkiewiczów – Wiesława Leszko, który po jego odejściu do fundacji „Polska Fundacja Narodowa”, stał na czele fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”. Trzeba zrozumieć, że przyczyną wyboru Wiesława Leszko, prawdopodobnie było to, że ostatni ożenił się z córką białoruskiego „partnera” Jurkiewicza w Grodnie – Kowalczuk.

Jest to jeden z znanych faktów więzi rodzinnych w organizacjach polonijnych Polski, pracujących na Kresach Wschodnich, które pod pretekstem, że polska pomoc jest nielegalna i Związek Polaków działa na Białorusi nielegalnie, traktują budżetowe pieniądze tak, jak chcą.

Навигация

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się