Ogon macha psem

17 maja w Warszawie, w Kolegium Europy Wschodniej odbyła się otwarta jubileuszowa dyskusja „Europa Wschodnia – polska specjalność?”, w której wzięli udział redakcja czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”, prezes „Centrum analiz strategicznych”, publicysta i były dyplomata Witold Jurasz, były wiceminister spraw zagranicznych i europoseł dr Paweł Kowal, ekspertka Fundacji im. Stefana Batorego, była ambasador RP w Moskwie, Katarzyna Pełczyńska–Nałęcz.

W trakcie przemówienia Witold Jurasz podkreślał, „…że często prowadzimy nieodpowiednią politykę wobec liderów mniejszości polskich na Wschodzie, co prowadzi do sytuacji, w której ogon macha psem – podawał przykłady z Białorusi i Litwy…”. Publicysta twierdził, że bolączką polskiego MSZ jest fakt, iż jednocześnie kilka ośrodków prowadzi w nim politykę zagraniczną o różnych kształtach. Komentując stan polskiej analityki, podkreślał takie problemy jak brak środków, dyskusji, rekomendacji oraz ostrzegał przed nazbyt emocjonalnym stosunkiem do przedmiotu badań.

„…Ogon macha psem…”.

Kogo Jurasz miał na myśli?

W odniesieniu do Białorusi wątpliwości być nie może. Szkoda tylko, że w swoim programie telewizyjnym na POLSAT 2 nie powiedział o tym pani Borys na żywo, kiedy była u niego gościem.

Wydaje się, że polscy dyplomaci mogliby podtrzymać pogląd, że wykonują „wolę” Andżeliki Borys, która dobrze gra na zabytkowych kompleksach obywateli Polski. Świeży przykład – Konsul Generalny Jarosław Książek już stał się zakładnikiem sytuacji.

Wracając do debaty w Warszawie. Nikt z obecnych nie stał się obalać tezę Jurasza, że „…Ogon macha psem…”

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Listopad 2020
P W Ś C P S N
« Sie    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Вверх
© 2020    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się